قفل الکترونیکی بیومتریک

قفل الکترونیکی بیومتریک چیست؟ بیایید ابتدا با عبارت بیومتریک کمی آشنا شویم. بیومتریک یکی از خصوصیات فیزیکی یا رفتاری انسان است که می‌تواند جهت شناسایی شخص برای دسترسی به سیستم‌ها، دستگاه‌ها یا داده‌ها مورد استفاده قرار گیرد. هر یک از این شناسه‌ها مانند: اثر انگشت، الگوی صورت، صدا و … منحصر به‌فرد می‌باشند و جعل یا کپی نمودن آن‌ها تقریبا غیر‌ممکن است.

با توجه به این‌که این روش‌ها سطح قابل اطمینانی از تایید هویت را برای کاربر فراهم می‌کنند، این پتانسیل را دارند که به طور چشم‌گیر در افزایش امنیت سازمان‌ها و اماکن مسکونی به کار گرفته شوند. به همین دلیل یکی از کاربردهای بسیار مهم بیومتریک، کنترل دسترسی درب ورودی ساختمان می‌باشد.

قفل الکترونیکی بیومتریک از یک الگوی برنامه ریزی شده و مجموعه‌ای از مشخصات بیولوژیکی فرد برای محدود کردن ورود و خروج به یک منطقه خاص استفاده می‌کند. این نوع قفل‌ها امن‌ترین و راحت‌ترین روش دسترسی به درب ورودی را برای کاربران فراهم می‌کنند.

نحوه عملکرد قفل الکترونیکی بیومتریک

قفل الکترونیکی بیومتریک ، بهترین روش برای اهراز هویت و دسترسی به درب
مراحل تشخیص هویت توسط سیستم‌های بیومتریک

یک قفل الکترونیکی بیومتریک دارای سیستم تشخیص الگو است که در آن الگوهای بیولوژیکی برای تشخیص هویت شخص، مورد تجزیه و تحلیل، همسان‌سازی و پردازش قرار می‌گیرد. به‌طور کلی این روند دو مرحله دارد:

  • ثبت نام: در این مرحله خصوصیات بیولوژیکی کاربر توسط اسکنر، دوربین یا هر نوع خواننده دیگر، دریافت می‌گردد. این اطلاعات به صورت الگوهای عددی و الکترونیکی، برای شناسایی هویت شخص در آینده، در پایگاه داده‌ای امن، ذخیره می‌گردد.
  • تشخیص هویت: در این مرحله داده‌های بیومتریک دریافت شده با اطلاعات ذخیره شده مقایسه می‌شود و در صورت تطبیق، هویت شخص تایید می‌گردد. در غیر این صورت آلارم هشدار قفل بیومتریک به صدا در می‌آید.

مزیت استفاده از قفل الکترونیکی بیومتریک

  • دسترسی بدون کلید به قفل الکترونیکی بیومتریک
  • عدم نیاز به حمل کلید یا کارت
  • عدم نیاز به بخاطر سپردن رمز عبوری
  • امنیت بسیار بالا (صفات بیومتریک را به هیچ‌عنوان نمی توان جعل کرد یا به سرقت برد)
  • راحتی و سرعت بسیار بالا در هنگام دسترسی به درب ورودی

انواع قفل الکترونیکی بیومتریک

همان‌طور که بیان شد، قفل الکترونیکی بیومتریک، با توجه به حالت‌های مختلف بیومتریک و روش‌های تشخیص هویت، دارای انواع مختلفی می‌باشد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم نمود.

– کنترل صدا

کنترل صوتی درب ورودی ساختمان

فراز و فرود صدای هر شخص منحصر به‌فرد است. به همین دلیل از الگوی صوتی می‌توان جهت تشخیص هویت استفاده نمود. در این نوع قفل الکترونیکی بیومتریک ، نمونه صدای اولیه در پایگاه داده‌ی قفل ذخیره می‌‌‌‌گردد.

پس از استفاده مجدد از ویژگی صوتی، اطلاعات ورودی با اطلاعات ذخیره شده مقایسه و در صورت مطابقت، هویت شخص تایید می‌گردد. البته لازم به ذکر است در این روش با مشکلاتی مانند عدم تشخیص هویت به دلیل تغییر ناگهانی جنس صدا (مانند سرماخوردگی)، رو به رو خواهید شد.

روش دسترسی صوتی از ویژگی‌های رفتاری شخص به حساب می‌آید، این در حالی است که سایر مدل‌های قفل الکترونیکی بیومتریک، از ویژگی‌های فیزیکی برای دسترسی به درب ورودی استفاده می‌کنند.

– اثر انگشت

قفل الکترونیکی بیومتریک ، بهترین روش برای احراز هویت و دسترسی به درب

یکی از پرکاربردترین روش‌های دسترسی به قفل الکترونیکی بیومتریک، شناسایی اثر انگشت می‌باشد. در واقع شناسایی اسکن اثر انگشت، آسان‌ترین و مقرون به صرفه‌ترین روش بیومتریک به حساب می‌آید. در این نوع قفل‌ها، از منحنی‌های منحصر به فرد اثر انگشت به‌عنوان کلید ورودی استفاده می‌شود.

قفل‌های SAMSUNG P920 و YALE YDM4109 از پرفروش‌ترین مدل‌های بیومتریک اثر انگشتی در سراسر جهان می‌باشند که امنیت و راحتی را برای کاربران فراهم می‌آورد.

– تشخیص چهره

کنترل ورود و خروج درب ورودی ساختمان توسط تشخیص چهره

در این نوع قفل الکترونیکی بیومتریک از ویژگی‌هایی مانند: فاصله بین دو چشم، هندسه چشم، بینی، لب‌ها، گوش‌ها و … برای تمایز چهره‌ها از یکدیگر و تشخیص هویت شخص استفاده می‌شود.

– کف دست

قفل الکترونیکی بیومتریک ، بهترین روش برای احراز هویت و دسترسی به درب

این نوع قفل الکترونیکی بیومتریک، با کنار هم قرار دادن ویژگی‌هایی مانند: اندازه، طول و عرص دست، طول و زاویه انگشتان، استخوان‌ها و رباط‌های دست هویت شخص را مورد بررسی قرار می‌دهد و در صورت تایید مجوز دسترسی را صادر می‌نماید.

– عنبیه

کنترل ورود و خروج درب ورودی ساختمان توسط عنبیه

این نوع قفل الکترونیکی بیومتریک، معمولا در مناطقی با حساسیت امنیتی بسیار بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد. طبق تحقیقات صورت گرفته، عنبیه هر شخص، منحصر به‌فرد می‌باشد. حتی ممکن است عنبیه چشم راست و چپ همان شخص نیز با هم متفاوت باشد.

با توجه به گران بودن تکنولوژی تشخیص عنبیه و دیدگاه منفی بسیاری از مردم درباره این روش ( ورود به حریم خصوصی) این نوع قفل بیومتریک بیشتر در ارگان‌های نظامی و امنیتی به کار گرفته می‌شود.

– شبکیه

قفل الکترونیکی بیومتریک ، بهترین روش برای احراز هویت و دسترسی به درب
الگویی از رگ‌های خونی شخص در شبکیه

شبکیه ناحیه‌ای از چشم انسان است که تصویر را منعکس می‌کند. این قسمت دارای رگ‌های خونی مختلفی می‌باشد. این رگ‌ها را می‌توان به‌عنوان ویژگی منحصر به‌فرد برای دسترسی به قفل الکترونیکی بیومتریک استفاده نمود، زیرا به میزان قابل توجهی نحوه قرارگیری این رگ‌ها در هر شخصی متفاوت است. این نوع قفل دارای مشکلات بسیاری مانند نیاز مبرم به نور کافی و طولانی بودن پروسه تشخیص هویت فرد، می‌باشد.

– عروق بدن

قفل الکترونیکی بیومتریک ، بهترین روش برای احراز هویت و دسترسی به درب

در این نوع قفل بیومتریک، از ضخامت و محل قرارگیری رگ‌های خونی دست به‌عنوان روشی برای تشخیص هویت و دسترسی به درب ورودی استفاده می‌شود. این ویژگی در اشخاص مختلف متفاوت است.

برای کسب اطلاعات بیشتر از مدل‌های قفل دیچیتال سامسونگ، یال، گیت من و … می‌توانید پیج اینستاگرام ما را دنبال کنید.

برای مشاوره رایگان همین حالا فرم زیر را پر نمایید.

امتیازدهی