تشخیص چهره بیومتریک در قفل دیجیتال

همانطور که می دانید تکنولوژی به کار رفته در قفل های دیجیتال بسیار پیشرفته می باشد. در این مطلب با تشخیص چهره بیومتریک در قفل دیجیتال به طور کامل آشنا خواهید شد. فناوری تشخیص چهره بیومتریک در چند سال اخیر رشد قابل توجهی داشته است. همین موضوع باعث محبوبیت این سیستم پیشرفته در بین استفاده کنندگان شده است. در واقع تشخیص چهره بیومتریک یک نرم افزار هوشمند می باشد. که با استفاده از تصویر دیجیتال چهره فرد شناسایی می شود. روش های متفاوتی برای استفاده از این سیستم وجود دارد. اما هدف اصلی تمامی این سیستم ها شناسایی چهره افراد می باشد.

از این سیستم همچنین برای کاربرد های متنوعی می توانید استفاده کنید. این قفل ها نیز مانند سایر قفل ها دارای بدنه فلزی می باشند. امنیت قفل های بیومتریک بسیار بالا می باشد. از این مدل قفل ها به راحتی می توانید برای تمامی مکان ها استفاده کنید. صورت افراد در قفل های بیومتریک بر اساس ویژگی هایی از قبیل لکه های صورت، عنبیه، بینی، فاصله بین چشم ها و…آنالیز می شود. از این مدل قفل ها به راحتی می توانید برای تمامی درب ها استفاده کنید. که این یک نکته مثبت در قفل های بیومتریک می باشد.

قفل بیومتریک

قفل بیومتریک قفل دیجیتال

تشخیص چهره بیومتریک چگونه کار می کند؟

تشخیص چهره بیومتریک در قفل دیجیتال خصوصیات منحصر به فردی را به خود اختصاص داده است. این مدل از قفل ها برای تمامی مکان ها بسیار مناسب می باشند. فناوری به کار رفته در سیستم بیومتریک مدرن می باشد. در ادامه با مراحل تشخیص چهره در قفل های بیومتریک آشنا خواهید شد. 

 • شناسایی چهره
 • تجزیه و تحلیل چهره
 • تبدیل تصویر به داده ها
 • تطبیق بالا

 شناسایی چهره در قفل های بیومتریک

در ابتدا دوربین به کار رفته در این سیستم چهره شما را شناسایی می کند. وقتی که شما به دوربین نگاه می کنید. چهره شما مورد آنالیز قرار می گیرد. از این مدل قفل ها به راحتی می توانید برای تمامی درب ها استفاده کنید.

تشخیص چهره در قفل دیجیتال

تشخیص چهره در قفل الکترونیکی

بررسی تجزیه و تحلیل چهره

تشخیص چهره بیومتریک در قفل دیجیتال بسیار پیشرفته می باشد. پس از شناسایی چهره در مرحله بعدی تصویر چهره تجزیه و تحلیل می شود. در فناوری های تشخیص چهره از تصاویر دو بعدی استفاده می شود. چرا که برقراری ارتباط در این تصاویر سرعت بسیار بالایی به همراه دارد. در این مرحله صورت با نشانه های مشخصی تجزیه و تحلیل می شود. به عنوان مثال عنبیه، فاصله بین ابرو ها و… مورد آنالیز قرار می گیرند. 

تبدیل تصویر به داده ها

پس از اتمام مرحله تجزیه و تحلیل تصاویر، با استفاده از نرم افزار مخصوص به پایگاه داده فرستاده می شوند. در این مرحله تمامی افراد یک کد مخصوص و منحصر به فرد برای شناسایی و تفکیک چهره به همراه دارند. 

تبدیل تصویر به داده ها

تبدیل تصویر فرد به دیتا

تطبیق بالا

برای تشخیص چهره بیومتریک در قفل دیجیتال در مرحله ی آخر فرایند تطبیق شناسایی چهره انجام می شود. در واقع در این مرحله چهره با پایگاه داده مقایسه می شود. پس از بررسی های لازم این سیستم چهره شما را با داده هایی که از قبل وارد شده است تطبیق داده می شود. 

مزایای استفاده از سیستم بیومتریک

همانطور که گفته شد تشخیص چهره بیومتریک در قفل دیجیتال خصوصیات منحصر به فردی به خود اختصاص داده است. کاربرد این سیستم متنوع می باشد. از این مدل قفل ها به راحتی می توانید برای تمامی مکان ها استفاده کنید. در ادامه با مزایای استفاده از سیستم بیومتریک آشنا خواهید شد.

 • دسترسی راحت و سریع 
 • افزایش امنیت درب ورودی
 • عدم انتقال آلودگی به دلیل نداشتن تماس
 • عدم هک نمودن قفل دیجیتال بیومتریک
 • امکان کنترل ورود و خروج افراد
 • آلارم هشدار مجهز 

کاربرد تشخیص چهره بیومتریک

همانطور که گفته شد تشخیص چهره بیومتریک در قفل دیجیتال کاربرد های متنوعی به خود اختصاص داده است. فناوری به کار رفته در این سیستم پیشرفته و مدرن می باشد. یکی از مهم ترین اهداف این سیستم بدون شک افزایش امنیت می باشد. از کاربرد های این سیستم می توان به امنیت مدرسه، احراز هویت مالک، گمرک هواپیمایی، شناختن دزدها و… اشاره کرد. به طور کلی می توان گفت یکی از بهترین سیستم های قفل دیجیتال بیومتریک می باشد.

انواع سنسور تشخیص چهره در قفل دیجیتال

با مزایای استفاده از سیستم تشخیص چهره بیومتریک در قفل دیجیتال به طور کامل آشنا شدید. سنسور های این سیستم متفاوت می باشد. که این سنسور ها شامل دو بعدی و سه بعدی می باشد. در سنسورهای تشخیص چهره دو بعدی عمق صورت تشخیص داده نمی شود. از این رو در این مدل از سنسور ها به راحتی می توانید از طریق عکس قفل دیجیتال را باز کنید. در سنسور های تشخیص چهره سه بعدی تمامی زوایای صورت آنالیز می شود. همچنین در این سنسور ها با استفاده از نور مادون فرایند تشخیص چهره انجام می شود. از این رو تمامی زوایای صورت مورد بررسی قرار می گیرد.

سنسور تشخیص چهره

انواع سنسور تشخیص چهره در قفل هوشمند

سخن پایانی

در این مطلب همانطور که گفته شد با سیستم تشخیص چهره بیومتریک در قفل دیجیتال به طور کامل آشنا شدید. سیستم به کار رفته در این قفل ها بسیار پیشرفته می باشد. فناوری تشخیص چهره بیومتریک در چند سال اخیر رشد قابل توجهی داشته است. در واقع تشخیص چهره بیومتریک یک نرم افزار هوشمند می باشد. که با استفاده از تصویر دیجیتال چهره فرد شناسایی می شود. 

سوالات متداول تشخیص چهره بیومتریک در قفل دیجیتال

 1. انواع سنسور تشخیص چهره در قفل دیجیتال به چه صورت است؟
  سنسور های به کار رفته در این قفل ها متفاوت می باشد. که این سنسور ها شامل دو بعدی و سه بعدی می باشد. در سنسور دو بعدی عمق صورت تشخیص داده نمی شود. از این رو در این مدل از سنسور ها به راحتی می توانید از طریق عکس قفل دیجیتال را باز کنید. در سنسور های تشخیص چهره سه بعدی تمامی زوایای صورت آنالیز می شود. همچنین در این سنسور ها با استفاده از نور مادون فرایند تشخیص چهره انجام می شود. از این رو تمامی زوایای صورت مورد بررسی قرار می گیرد.
 2. مزایای استفاده از سیستم بیومتریک به چه صورت است؟
  از مزایای این سیستم می توان به دسترسی راحت و سریع، افزایش امنیت درب ورودی، عدم هک نمودن قفل دیجیتال بیومتریک، عدم انتقال آلودگی به دلیل نداشتن تماس، امکان کنترل ورود و خروج افراد و آلارم هشدار مجهز اشاره کرد.
 3. کاربرد تشخیص چهره بیومتریک به چه شکل می باشد؟
  یکی از مهم ترین اهداف این سیستم بدون شک افزایش امنیت می باشد. از کاربرد های این سیستم می توان به امنیت مدرسه، احراز هویت مالک، گمرک هواپیمایی، شناختن دزدها و… اشاره کرد. به طور کلی می توان گفت یکی از بهترین سیستم های قفل دیجیتال بیومتریک می باشد.
5/5 - (1 امتیاز)