دستگیره هوشمند درب

چند سالی است که هر روزه محبوبیت مدل‌های مختلف دستگیره درب هوشمند، در حال افزایش است. هنگامی که این محصولات امنیتی برای اولین‌بار به بازار معرفی شدند، بسیاری از صاحب خانه‌ها و کسب و کارها از به کارگیری آن اطمینان نداشتند، زیرا قفل‌های سنتی و قدیمی تا حدودی نیازهای آن‌ها را برآورده می‌کرد. اما گذشت زمان به آن‌ها نشان داد که این نوع قفل‌ها علاوه بر افزایش امنیت، راحتی در رفت و آمد را نیز به دنبال دارد.

دستگیره درب هوشمند به صاحب خانه‌ها این امکان را می‌دهد که از هر نقطه‌ای از جهان درب ورودی را کنترل نمایند. این بدان معناست که هر لحظه می‌توانند از وضعیت قفل و درب ورودی خانه خود مطلع باشند. همچنین استفاده از این نوع قفل‌ها باعث می‌شود تا بدون نیاز به کلید به درب ورودی دسترسی پیدا کرد. این تنها بخشی از ویژگی‌های قفل‌های هوشمند است که در ادامه بیشتر به آن خواهیم پرداخت.

اما آیا می‌دانید تعریف دقیق این محصولات چیست و عملکرد دقیق آن چگونه است؟ پس بیایید به دستگیره درب هوشمند بیشتر بپردازیم.

دستگیره درب هوشمند چیست؟

عملکرد تمامی قفل‌ها از گذشته تا به حال، اجازه دسترسی به کاربر با وارد نمودن پارامترهای ورودی صحیح می‌باشد. دستگیره درب هوشمند نیز این عملکرد سنتی را انجام می‌دهد، اما این کار با روشی بسیار متفاوت و مجموعه‌ای از ابزارهای بسیار پیشرفته صورت می‌گیرد. روش‌هایی مانند: معرفی رمز، کارت، اثر انگشت و ارتباط بی‌سیم قفل با فناوری‌های بلوتوثی و اینترنتی که دسترسی امن و راحت را برای کاربران فراهم می‌کند.

روش های دسترسی بدون کلید به درب ورودی ساختمان

به محض معرفی هر یک از این پارامترها، اطلاعات به صورت کدهای رمزگذاری شده در حافظه قفل ذخیره و بعدها جهت تشخیص هویت کاربر و مطابقت با اطلاعات وارد شده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ساختار دستگیره درب هوشمند

دستگیره درب هوشمند به طور کلی از دو قسمت اصلی تشکیل شده است: سخت افزار و نرم افزار. برای اطمینان از عملکرد صحیح قفل، بخش‌های سخت افزاری و نرم افزاری باید به طور هم‌زمان و به درستی کار کنند. اگر هر یک از این موارد با اشکال رو به رو شود، کل مجموعه قفل به درستی کار نخواهد کرد.

بخش سخت افزاری بیشتر به جنبه فیزیکی قفل اشاره می‌کند که شامل بدنه داخلی، بدنه خارجی، مغزی قفل، سیلندر کلید اضطراری، دریچه سنسور اثر انگشت و … است. بخش نرم افزاری نیز وظیفه ذخیره‌سازی و تجزیه و تحلیل اطلاعات را بر عهده دارد شامل بردهای الکترونیکی می‌باشد.

تعریفی دقیق و متفاوت از دستگیره درب هوشمند

بخش سخت افزاری به اندازه جنبه نرم افزاری قفل اهمیت دارد. در واقع این دو بخش مکمل هم برای عملکرد صحیح دستگیره درب هوشمند می‌باشند.

ترکیبی از نرم افزار و سخت افزار برای تشکیل یک واحد منسجم چیزی است که در واقع تفاوت میان دستگیره درب هوشمند و قفل مکانیکی را نشان می‌دهد. این امر باعث می‌شود که قفل‌های هوشمند را از راه دور توسط تلفن همراه کنترل کنیم یا آن‌ها را به خانه‌ی هوشمند متصل نماییم. چیزی که به هیچ عنوان در قفل‌های قدیمی و مکانیکی دیده نمی‌شود.

گزینه‌های انتخابی (OPTION) دستگیره هوشمند

برخی از گزینه‌ها در هنگام خرید دستگیره درب هوشمند بهتر است خریداری و به آن اضافه شود تا کارایی فنی و امنیتی این نوع قفل‌ها را افزایش دهند. یکی از این گزینه‌ها، کلید اضطراری است که وجود آن برای کنترل درب در مواقع خاص ضروری می‌باشد. گزینه دیگر، ریموت کنترل می‌باشد که به شما برای باز و بسته کردن درب از راه دور کمک می‌کند.

همچنین با خریداری کیت بلوتوث، Z-Wave یا ZigBee برای برخی از مدل‌ها، می‌توان آن‌ها را به سیستم‌های هوشمند مانند تلفن همراه متصل نمود. اگر چه برخی از مدل‌ها بدون نیاز به اضافه کردن کیت نیز قابلیت اتصال به سیستم‌های هوشمند را دارند. ارتباط دهنده، VERA و … از دیگر گزینه‌های انتخابی هستند.

تعریفی دقیق و متفاوت از دستگیره درب هوشمند

مزایای دستگیره هوشمند

دستگیره درب هوشمند دارای مزایای بسیاری می‌باشد که ساده‌ترین آن‌ها تقویت راه‌های ورودی ساختمان است. برخی از این مزایا امنیت محور و برخی دیگر نیز باعث راحتی کاربر می‌گردد. به خاطر داشته باشید این مزیت‌ها در مدل‌های مختلف متفاوت می‌باشد.

تعریفی دقیق و متفاوت از دستگیره درب هوشمند

  • اتصال دستگیره درب هوشمند به سیستم‌های هوشمندسازی: این امر به کاربران این امکان را می‌دهد تا کنترل بیشتری به خانه خود داشته باشند. به‌عنوان مثال می‌توان از قفل خود برای فعال کردن چراغ‌ها و ترموستات استفاده کرد.
  • کنترل از راه دور دستگیره درب هوشمند توسط فناوری‌های بلوتوثی و اینترنتی.
  • صدور کلید دیجیتالی موقت برای دسترسی به درب در یک دوره زمانی خاص.
  • عدم استفاده از کلید مکانیکی.
  • ثبت و کنترل ورود و خروج افراد مختلف

جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از پیج اینستاگرام شرکت بازرگانی کارن دیدن فرمایید.