انتخاب و بررسی انواع قفل درب چوبی بسیار مهم است، زیرا امنیت فضای داخلی شمارا فراهم می کند.آنها به عنوان مانعی برای ایمن سازی درب آپارتمان وحفظ حریم خصوصی تان عمل می کنند.

قفل درب

قفل درب یه وسیله مکانیکی یا الکترونیکی است، که توسط یک جسم فیزیکی مانند کلید، صفحه کلید، اثرانگشت، کارت RFID، نشانه های امنیتی، سکه و…. آزاد می شود.بهترین قفل درب ها می توانند تلفیقی از چند جسم فیزیکی امنیتی باشند.

بررسی و معرفی انواع قفل درب چوبی

قفل درب چوبی جزء پراستفاده ترین قفل ها می باشد و دارای مدل های مختلفی از بابت نوع سیلندر، زبانه ونوع کلید می باشد. اولین نکته ای که راجع به قفل چوبی باید بدانید این است که قفل درب چوبی براساس پهنا اندازه گیری و انتخاب می شود. دومین نکته که باید به آن دقت کنید فاصله لبه ی قفل تا میل چهارسوی دستگیره است که این فاصله باید از 40 میلی متربه بالا باشد، درغیر این صورت دستگیره به چهارچوب درب گیر می کند. قفل درب چوبی شامل موارد زیر است:

قفل کلیدی

قفل کلیدی بیشتر برای درب های اتاق استفاده می شود. بدون سیلندرو دارای کلید میله است، جنس زبانه ی متحرک قفل کلیدی برنجی، سربی، فولادی وجنس زبانه ی ثابت آن برنجی، سربی و فولادی است.

قفل کلیدی

قفل کلیدی درب چوبی

قفل سوییچی

قفل سوییچی معمولا در درب های ورودی واحد ساختمان، درب اتاق و سرویس بهداشتی استفاده می شود، قفل سوییچی را باید همراه با سیلندر تهیه کنید که به این سیلندرها سوییچ می خورد، جنس زبانه متحرک و زبانه ی ثابت قفل سوییچی برنجی، سربی، فولادی می باشد.

قفل سرویس

قفل سرویس جای کلید یا سوییچ ندارد، بلکه به جای کلید یا سوییچ دارای یک سوراخ در پایین قفل می باشد که به آن میل چهارسو می گویند.که داخل میل چهارسو، اهرم دستگیره قرار میگیرد.قفل سرویس همان طور که از نامش پیدا است برای درب های سرویس بهداشتی کاربرد دارد.

قفل ضد سرقت

قفل ضد سرقت دارای سیلندراست و به جای استفاده از زبانه ی معمولی از زبانه ی میله ای استفاده می کنند که این زبانه ها سه لول و چهارلول هستند.جنس زبانه قفل ضد سرقت از آهن سختکاری و جنس بدنه قفل نیزاز ورقه های آهن است.

قفل ضد سرقت

قفل ضد سرقت برای درب چوبی

قفل کمکی

قفل کمکی نیز از زبانه ی میله ای شکل استفاده می کند که به صورت دو لول، سه لول و چهار لول است . قفل کمکی هم بدون سیلندر و هم با سیلندراست که مدل بدون سیلندر دارای کلید چهارپراست.

انواع قفل درب چوبی برحسب نوع فضا

به طور عمده دو نوع قفل درب چوبی وجود دارند که می توانند برحسب نوع فضا (مسکونی یا تجاری) مورد استفاده قرار گیرند:

قفل مکانیکی

این نوع قفل یک وسیله مکانیکی است که می تواند درب را بسته نگه داشته تا زمانی که مکانیزم رها سازی فعال شود.برای این منظور نیاز به یک قفل، کلید و دستگیره است.

قفل های مکانیکی ارزان تر از دیگر قفل های بازار هستند.

نکات مثبت قفل مکانیکی:

 • قیمت پایینی دارند.
 • طول عمر بالایی دارد.
 • دراین قفل هیچ قسمت الکترونیکی که نیاز به باتری یا برق باشد وجود ندارد.

نکات منفی قفل مکانیکی:

 • روند باز شدن قفل مکانیکی کند است.
 • گم شدن وجا گذاشتن کلید به وفوراتفاق می افتد.
 • درصورت گم شدن کلید، نیاز به صرف هزینه وتعمیر قفل اصلی درب چوبی است.
قفل مکانیکی

قفل مکانیکی درب چوبی

قفل دیجیتال

این قفل ها با استفاده از نیروی برق یا باطری کار می کنند و مجهز به انواع تکنولوژی خاص هستند. این قفل ها قابلیت دوگانه هستند، یعنی هم به صورت دیجیتال و هم به صورت مکانیکی کار می کند. این می تواند ویژگی خوبی برای افرادی باشد که ممکن است رمز خود را فراموش کرده اند و یا با قطعی برق و مشکلات دیگر مواجه می شوند.

نکات مثبت قفل دیجیتال:

 • دسترسی به آن در تاریکی شب آسان است
 • در کسری از ثانیه می توانند وارد محیط شوند
 • قابلیت استفاده از طریق گوشی همراه وجود دارد.

نکات منفی قفل دیجیتال:

 • باتری قفل الکترونیکی بعد ازهر شش ماه تا دوازده ماه نیاز به تعویض دارند.
 • بعداز قطع شدن برق، قفل الکترونیکی از کار می افتد.
قفل دیجیتال

قفل هوشمند درب چوبی

کلام آخر

به طور کلی، مزایای قفل های الکترونیکی بیش از قفل های مکانیکی هستند. این قفل ها آینده انواع قفل درب چوبی هستند و برای هوشمند سازی ساختمان ها مهمترین  نقش را ایفا می کنند.

با این حال استفاده از هر نوع قفل برای درب های چوبی به طور قطع بستگی به نوع فضا و میزان ارزش مالی لوازم داخل محیط شما دارد. در هر صورت، نوع مکانیکی قفل ها ارزان تر از نوع الکترونیکی هستند، ولی امنیت پایین تری دارد.

سوالات متداول قفل های درب چوبی

 • انواع قفل درب چوبی برحسب نوع فضا چیست؟
  به طورعمده دو نوع قفل درب چوبی وجود دارند که می توانند برحسب نوع فضا (مسکونی یا تجاری) مورد استفاده قرار گیرند: 
  قفل دیجیتالی
  قفل مکانیکی
 • قفل درب به چه صورت است؟
  قفل درب یه وسیله مکانیکی یا الکترونیکی است، که توسط یک جسم فیزیکی مانند کلید، صفحه کلید، اثرانگشت، کارت RFID، نشانه های امنیتی، سکه و…. آزاد می شود.بهترین قفل درب ها می توانند تلفیقی از چند جسم فیزیکی امنیتی باشند.