آدرس: تهران، پاسداران، دشتستان دوم، پلاک ۱۴، واحد ۴
88202561 | تلفن شبانه روزی: 09124770848

اثرانگشت

اثرانگشت

اثرانگشت

 تصور کنید یک مشخصه ظاهری دارید که شما را از سایر انسان ­های کره زمین متمایز می­ کند. حال هر جایی که بروید بدون اینکه سوالی از شما پرسیده شود براحتی و به سرعت قابل شناسایی هستید. حال فرض کنید هر جایی که می­ روید این مشخصه اثری از خود را در آن مکان باقی می­ گذارد؛ بنابراین به سهولت برای همه واضح است که شما قبلا آنجا بوده ­اید. بنابراین بدون اینکه متوجه شوید یک اثر از خودتان در آن مکان باقی می گذارید. بله درست فکر کرده­ اید؛ این مشخصه ظاهری همان اثر­انگشت است که می ­توان با استفاده از آن با سرعت و دقت بسیار زیاد افراد را شناسایی کرد و از آن در امور مختلف بهره برد و رفاه و امنیت را برای بشر به ارمغان آورد.

بهترین روش تشخیص هویت

هر جا برویم انگشتان خود را نیز با خود خواهیم برد و معمولاً اتفاق نمی ­افتد که بصورت تمام وقت دست­کش بپوشیم؛ بنابراین تقریباً در هر مکان اثری منحصربفرد از خود بجا خواهیم گذاشت که حتی اگر خواب یا بیهوش باشیم نیز وجود خواهد داشت و برجا خواهد ماند. این امر مثل این است که هرجا که می­ رویم روی اشیای مختلف امضا کنیم و نشان دهیم ما آنجا بوده­ ایم.

حال باید از خود سوال بپرسیم:

 • آیا اثر­انگشت واقعا منحصر به فرد است؟
 • استفاده از اثر­انگشت از چه زمانی شروع شد؟
 • ویژگی­ های خاص آن کدامند؟
 • چگونه تشکیل می­ شود؟
 • چگونه و در چه جهتی می­ توان از آن استفاده کرد؟
 • و …   

آیا اثر­انگشت واقعا منحصربفرد است؟

اثرانگشت
اثرانگشت هر شخص منحصر به فرد و تنها مختص خود شخص می باشد. حتی اثرانگشت افراد دو قلو نیز با هم متفاوت می باشد.

یک محقق بریتانیایی بنام فرانسیس گالتون در پاسخ به ابراز نگرانی وکلای قانونی درباره احتمال وجود اثر‌انگشت‌های مشابه، در سال 1888 پژوهشی پیرامون احتمال وراثتی بودن آن در موسسه رویال انجام داد و به این نتیجه رسید که خطوط روی انگشتان به ارث نمی‌رسند و همچنین در سه جلد از کتاب‌های خود تحت عناوین «آثار انگشت، 1892»، «انگشت تار شده، 1893» و «راهنمای اثرانگشت ، 1895» به این موضوع پرداخت و ثابت کرد احتمال مشابه بودن اثر­انگشت دو نفر برابر یک به 64 میلیارد است. بنابراین می ­توان از آن به عنوان روشی مطمئن در امور تشخیص هویت و امنیت استفاده کرد.

تاریخچه استفاده از اثرانگشت

اثرانگشت
استفاده از اثرانگشت در قرون پیش از میلاد

برخلاف باورهای عمومی استفاده از اثرانگشت قدمت زیادی در جوامع بشری دارد؛ در قرن­های پیش از میلاد از آن روی سفال برای مشخص نمودن سازنده آن و همچنین ایجاد مهرهای سفالی برای افراد استفاده می­ شد؛ بعدها با اختراع کاغذ از اثرانگشت روی آن به عنوان امضا و برای رسمیت بخشیدن به اسناد استفاده شد؛ اما انگشت‌نگاری از مجرمان از زمان حمورابی آغاز شد. در ایران نیز از قرن هفتم اسناد را با استفاده از آن مهر می ­کردند. ثبت اثر انگشت با جوهر از اوایل قرن بیستم در غرب در امور قضایی و جنایی مورد استفاده قرار گرفت؛ اما ثبت دیجیتالی آن از دهه 1960 انقلابی در این حوزه بوجود آورد و تا کنون سیستم‌های متعددی برای ثبت آنلاین آن بوجود آمده­ اند و در حال تکامل هستند.

چگونگی تشکیل اثر­انگشت

اثرانگشت
فرایند شکل گیری اثرانگشت در دوران جنینی

در رابطه با اثرانگشت باید گفت که تنها عامل ژنتیک در بوجود آمدن آن نقش ندارد بلکه کشش‌های فیزیکی کاملا تصادفی در هنگام رشد جنین (که از ماه چهارم بارداری شروع می­ شود و پس از تولد به الگوی ثابت و پایداری در تمام عمر تبدیل می­ شود) بر ایجاد آن مؤثر بوده است به طوری که این الگوها در دوقلوهای همسان که توانایی فریب سیستم ­های تشخیص چهره را دارند و همچنین در افرادی که همگی آن ها از ازدواج فامیلی طی چند نسل متولد شده­ اند نیز منحصر به فرد خواهد بود.

ویژگی­‌های اثر­انگشت

 • همه افراد آن را دارند (به ندرت افرادی پیدا می­ شوند که اثرانگشت ندارند).
 • کاملا منحصر به فرد است.
 • برای انگشتان مختلف یک فرد هم متفاوت است.
 • در طول زمان تغییر نمی ­کند.
 • قابل امانت دادن نیست.
 • نمی ­توان آن را خرید و فروش کرد.
 • امضایی با سطح اطمینان بسیار بالاست.

کاربرد­های اثر­انگشت

قابلیت‌های جذاب اثرانگشت در سال‌های اخیر مورد توجه بشر قرار گرفته است تا از آن جهت ایجاد روشی کاملا مطمئن در بسیاری از امور استفاده کرد که از جمله آنها می ­توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کنترل ورود و خروج افراد (برای کارکنان سازمان ­ها و همچنین صدور مجوز ورود به یک کشور در فرودگاه‌ها)
 • تشخیص هویت (بیشترین کاربرد در امور جنایی)
 • امنیت اماکن فیزیکی (استفاده از قفل­ های دیجیتال دارای سنسور اثر­انگشت)
 • امنیت اماکن الکترونیکی (گوشی­ های هوشمند و …)
 • تشخیص برخی بیماری ­ها (با بررسی انحراف­ های موجود در الگوریتم خطوط اثر­انگشت)
 • امنیت در حوزه مالی (امور بانکی، خرید فروشگاهی و دستگاه­ های خودپرداز)

استفاده از سیستم های تشخیص اثرانگشت در صنعت قفل و امنیت

اثرانگشت
دسترسی به قفل و کنترل درب ورودی توسط اثر انگشت

 روش های جدید امنیتی که در قفل های دیجیتالی نیز استفاده می‌شود بررسی جز به جز پستی و بلندی­ های روی انگشتان با دقت بسیار فراوان و با الگوریتم ­های پیچیده است و این کار با کمک حسگرهای متفاوتی انجام می‌شود. توسعه تکنولوژی­ های جدید باعث سهولت و افزایش سرعت در استفاده از مکانیزم ­های تشخیص اثرانگشت و بهبود قابلیت سنسورها شده است؛ از جمله این قابلیت­ ها می­ توان به حساس نبودن به حرکت دست و پردازش سریعتر اشاره کرد.

قفل دیجیتال اثر انگشتی

تکنولوژی ­های جدید استفاده از اثر‌انگشت امروزه در یکی از حساس­ ترین صنایع درگیر با امنیت فیزیکی اماکن یعنی صنعت قفل­ های دیجیتالی بصورت پیشگامان، مورد استفاده قرار می‌گیرد. یک درب غیر دیجیتالی قادر نیست تشخیص دهد چه کسی قصد باز کردن آن را دارد؛ اما استفاده از تکنولوژی ­های بکار رفته در قفل­ های دیجیتالی نصب شده روی آن، این امر را ممکن می‌کند. یکی از روش های مورد استفاده برای این کار استفاده از اثرانگشت خواهد بود. با این کار هم از سهولت باز و بسته نمودن درب­ ها و هم امنیت بالای آن برای مقابله با ورود غیرمجاز لذت خواهیم برد.

قیمت انواع قفل دیجیتال

قفل دیجیتالی کارن

قفل­ های دیجیتالی اثر انگشتی گروه بازرگانی کارن با استفاده از مکانیزم ­های مدرن در تشخیص اثرانگشت و سایر روش­ های امنیتی در حال حاضر امن­ ترین قفل­ های دنیا را به کشور وارد و عرضه می­ کند؛ که در جدول زیر اطلاعات مفیدی درباره انواع آن ها، مکانیزم مورد استفاده در آن ها و تعداد اثرانگشتی که هر یک می­ تواند شناسایی و پشتیبانی کند آورده شده است.

  SAMSUNG GATEMAN YALE H-GANG HIONE HBS
تکنولوژی بیومتریک بیومتریک
تعداد اثر‌انگشت قابل پشتیبانی 100 20 20 100 100 100
ویژگی مکانیزم شناسایی بافت زنده مکانیزم شناسایی بافت زنده سرعت بالا در شناسایی اثر‌انگشت (0.1 ثانیه)
دفتر مرکزی کره جنوبی سنگاپور ایالات متحده کره جنوبی کره جنوبی چین

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید…

گذاشتن نظر