قفل اثر انگشتی چیست؟

یکی از پیشرفته‌ترین وسایل امنیتی و بزرگترین موفقیت در این زمینه، اضافه نمودن سیستم‌های بیومتریک به وسایل امنیتی خانه و یا محل کار می‌باشد. یکی از این وسایل امنیتی که از سیستم بیومتریک جهت شناسایی اثر انگشت استفاده می‌نماید، قفل اثر انگشتی درب می‌باشد.

امنیت در طول تاریخ همواره مورد توجه و الویت زندگی انسان‌ها قرار داشته است. در گذشته جهت تامین امنیت اشیای با ارزش، از بانک‌ها و زندان‌ها استفاده می‌شد، که به نوبه خود دارای ریسک و خطرات بسیار زیادی بود. امروزه به لطف پیشرفت تکنولوژی از طیف وسیعی از نرم افزارها و سخت افزارهای شخصی که مبتنی بر وب، بیومتریک و … می‌باشد، جهت تامین امنیت استفاده می‌شود.

در این مقاله شرکت کارن تصمیم دارد در مورد این قفل هوشمند اطلاعات جامعی را ارائه دهد. پس با ما همراه باشید.

قفل اثر انگشتی

ویژگی منحصر به فرد قفل اثر انگشتی

تمامی انسان‌ها با داشتن الگوهای منحصر به فرد در تک تک انگشتان خود که برای هر شخصی مختص خود آن می‌باشد، این توانایی را دارند که با استفاده از این ویژگی امنیت محل زندگی و یا کار خود را افزایش دهند. همان‌طور که از نام قفل این قفل دیجیتالی پیداست، این وسیله جهت دسترسی کاربران به قفل درب توسط اثرانگشت منحصر به فرد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

همان‌طور که گفته شد اثرانگشت برای هر شخصی منحصر به فرد و بسیار دقیق و جعل نمودن آن تقریبا غیر ممکن می‌باشد.

این امر باعث افزایش امنیت قفل درب اثرانگشتی می‌شود. از مزیت‌های این نوع قفل‌ها همانطور که بیان شد، استفاده از اثر انگشت جهت باز نمودن درب می‌باشد. به این ترتیب نگرانی بابت جا گذاشتن و یا گم نمودن کلید و یا فراموشی رمز برای همیشه از بین می‌رود.

“اثر انگشت شما کلید شماست که همواره همراه شما می‌باشد.”

همچنین این قفل منحصر به فرد دارای سیستم بیومتریک بوده تنها در صورت جریان داشتن خون در انگشت می‌توان اثرانگشت را به آن شناسایی نمود. (اثرانگشت بافت مرده و یا به اصطلاح جدا شده از بدن قابل شناسایی نمی‌باشد)

چگونگی عملکرد قفل دیجیتالی اثر انگشتی

اساسا قفل اثر انگشتی با اسکن نمودن اثر به جا مانده انگشت و تبدیل داده‌های آن به یک الگوریتم عددی عمل می‌کند. هنگامی که این وسیله برای اولین بار اثرانگشت شما را اسکن نماید، رد انگشت به صورت الگوی عددی در این نوع قفل درب ذخیره می‌‌‌گردد.

دفعه بعد با قراردادن اثرانگشت روی سنسور، قفل، رد انگشت شما را با داده‌های ذخیره شده مقایسه و در صورت مطابقت با هم، دسترسی به قفل را برای شما امکان‌پذیر نموده و درب را باز می‌نماید. این فرایند در کسری از ثانیه اتفاق می‌‌افتد.

قفل اثر انگشتی چیست

نکات مهم در مورد خرید قفل اثر انگشتی

  • مطمئن شوید قفل دیجیتالی اثر انگشتی راه دسترسی اضطراری مانند کلید مکانیکی داشته باشند تا در صورت بروز مشکلاتی مانند به اتمام رسیدن منبع برق دستگاه، به‌توان آن‌را باز نمود.
  • به تعداد اثرانگشت قابل ذخیره در قفل درب اثر انگشتی نسبت به تعداد افرادی که قرار است به قفل دسترسی داشته باشند به دقت توجه نمایید. این امر به ویژه در ادارات و اماکن پر رفت و آمد بسیار پر اهمیت می‌باشد.