قفل دیجیتال YALE VULCAN-FR
قفل دیجیتال سامسونگ SHP-P50
قفل دیجیتال ROOK P401
قفل دیجیتال ROOK P241
قفل دیجیتال YALE YDM4109
قفل دیجیتال ROOK H220
قفل دیجیتال سامسونگ dp609
قفل دیجیتال روک P251
دکمه مشاهده محصولات قفل

قفل اثر انگشتی چیست؟

یکی از پیشرفته‌ترین وسایل امنیتی و بزرگترین موفقیت در این زمینه، اضافه نمودن سیستم‌های بیومتریک به وسایل امنیتی خانه و یا محل کار می‌باشد. یکی از این وسایل امنیتی که از سیستم بیومتریک جهت شناسایی اثر انگشت استفاده می‌نماید، قفل اثر انگشتی درب می‌باشد.

امنیت در طول تاریخ همواره مورد توجه و الویت زندگی انسان‌ها قرار داشته است. در گذشته جهت تامین امنیت اشیای با ارزش، از بانک‌ها و زندان‌ها استفاده می‌شد، که به نوبه خود دارای ریسک و خطرات بسیار زیادی بود. امروزه به لطف پیشرفت تکنولوژی از طیف وسیعی از نرم افزارها و سخت افزارهای شخصی که مبتنی بر وب، بیومتریک و … می‌باشد، جهت تامین امنیت استفاده می‌شود.

در این مقاله شرکت کارن تصمیم دارد در مورد این قفل هوشمند اطلاعات جامعی را ارائه دهد. پس با ما همراه باشید.

قفل اثر انگشتی

ویژگی منحصر به فرد قفل اثر انگشتی

تمامی انسان‌ها با داشتن الگوهای منحصر به فرد در تک تک انگشتان خود که برای هر شخصی مختص خود آن می‌باشد، این توانایی را دارند که با استفاده از این ویژگی امنیت محل زندگی و یا کار خود را افزایش دهند. همان‌طور که از نام این قفل دیجیتال اثر انگشتی ( Digital fingerprint lock ) پیداست، این وسیله جهت دسترسی کاربران به قفل درب توسط اثر انگشت منحصر به فرد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

همان‌طور که گفته شد اثر انگشت برای هر شخصی منحصر به فرد و بسیار دقیق و جعل نمودن آن تقریبا غیر ممکن می‌باشد.

این امر باعث افزایش امنیت قفل اثر انگشتی می‌شود. از مزیت‌های این نوع قفل‌ها همانطور که بیان شد، استفاده از اثر انگشت جهت باز نمودن درب می‌باشد. به این ترتیب نگرانی بابت جا گذاشتن و یا گم نمودن کلید و یا فراموشی رمز برای همیشه از بین می‌رود.

همچنین این قفل منحصر به فرد دارای سیستم بیومتریک بوده تنها در صورت جریان داشتن خون در انگشت می‌توان اثر انگشت را به آن شناسایی نمود. (اثر انگشت بافت مرده و یا به اصطلاح جدا شده از بدن قابل شناسایی نمی‌باشد)

قفل اثر انگشتی

چگونگی عملکرد قفل دیجیتالی اثر انگشتی

اساسا قفل اثر انگشتی با اسکن نمودن اثر به جا مانده انگشت و تبدیل داده‌های آن به یک الگوریتم عددی عمل می‌کند. هنگامی که این وسیله برای اولین بار اثرانگشت شما را اسکن نماید، رد انگشت به صورت الگوی عددی در این نوع قفل درب ذخیره می‌‌‌گردد.

دفعه بعد با قراردادن اثرانگشت روی سنسور، قفل، رد انگشت شما را با داده‌های ذخیره شده مقایسه و در صورت مطابقت با هم، دسترسی به قفل را برای شما امکان‌پذیر نموده و درب را باز می‌نماید. این فرایند در کسری از ثانیه اتفاق می‌‌افتد.

قفل اثر انگشتی چیست

نکات مهم در مورد خرید قفل اثر انگشتی

  • مطمئن شوید قفل اثر انگشتی راه دسترسی اضطراری مانند کلید مکانیکی داشته باشند تا در صورت بروز مشکلاتی مانند به اتمام رسیدن منبع برق دستگاه، بتوان آن‌ را باز نمود.
  • به تعداد اثرانگشت قابل ذخیره در قفل درب اثر انگشتی نسبت به تعداد افرادی که قرار است به قفل دسترسی داشته باشند به دقت توجه نمایید. این امر به ویژه در ادارات و اماکن پر رفت و آمد بسیار پر اهمیت می‌باشد.

 

کانال یوتوب قفل کارن

انواع سنسورهای اثر انگشتی اپتیکال و خازنی

سنسور‌های اثر انگشتی که از جمله سیستم‌های تشخیص بیومتریک هستند و بر روی دسترسی اثر انگشتی قفل‌های هوشمند قرار گرفته‌اند به دو نوع خازنی و اپتیکال تقسیم می‌شوند. همچنین نکته جالب توجه این است که سنسور اثرانگشت با اسکنر آن فرق دارد؛ در واقع اسکنر کل مجموعه شناسایی اثر انگشت است که اثر انگشت را تشخیص می‌دهد و سنسور قطعه‌ای داخل این مجموعه است که از طرق مختلف به شناسایی آن می‌پردازد تا در نهایت قفل باز شود.

سنسورهای خازنی بر روی این نوع قفل‌ها در صورتی عمل می‌کنند که کاربر انگشت خود را روی محل تعبیه شده قرار دهد. در مقابل سنسورهای اپتیکال قفل هوشمند برای تشخیص، نیاز به ایجاد اصطحکاک با انگشت دارند یعنی به طوری که کاربر انگشت خود را روی جایگاه اثرانگشت از بالا به پایین بکشد.

قفل یال

آپشن‌های قفل‌ اثر انگشتی

از قابلیت‌های مهمی که قفل‌های هوشمند به کاربران می‌دهند کنترل از راه دور است که به دو صورت کنترل از جایی که قفل در آن محل نصب است و کنترل از جایی به غیر از محل نصب قفل انجام می‌گیرد. این قابلیت به صورت اتصال به ریموت برای کنترل در محیط محدودتر و اتصال به اینترنت برای کنترل نامحدود ممکن می‌‌باشد. به طور مثال در قفل اثر انگشتی DR719 با استفاده از تجهیزاتی امکان اتصال به ریموت را برای کنترل در محیط محدود به کاربران می‌دهد.

از دیگر قابلیت‌های مجموعه قفل‌های اثر انگشتی سامسونگ امکان نمایش تصادفی اعداد به منظور ورود رمز است که در این‌صورت کسی به غیر از کاربر اصلی نمی‌تواند از روی جای انگشت روی صفحه LED قفل به رمز پی ببرد.

قفل اتوماتیک در مورد قفل اثر انگشتی در دو جا مطرح می‌شود یکی قفل اتوماتیک پس از بسته شدن درب که بعد از چند ثانیه به طور خودکار قفل می‌شود. دیگری در مورد دستگیره‌های تمام اتوماتیک که در زمان باز کردن در با هر نوع دسترسی نیاز به فشار دادن دستگیره نیست و درب به طور اتوماتیک باز می‌شود. به‌علاوه کلیه آلارم‌های هشدار از جمله ضد سرقت، ضد حریق، آلارم اتمام باتری و ورود چندباره اشتباه رمز از جمله قابلیت‌های قفل دیجیتال است.

دستگیره دیجیتال

عوامل مؤثر بر قیمت قفل اثر انگشتی

از جمله مواردی که روی قیمت قفل اثر انگشتی تأثیر گذارند نوع طراحی قفل است که از طراحی‌های قدیمی‌تر دستگیره‌های اهرمی و دستگیره‌های جدیدتر فشاری کششی یا خلبانی تا دستگیره های تمام اتوماتیک که جدیدترین نوع طراحی هستند تقسیم می‌شوند. طریقه اتصال به اینترنت و ریموت و آیفون روی قیمت قفل تأثیرگذار است این‌که توسط قطعه و یا تجهیزات اضافی به قفل اثرانگشتی اضافه شود و یا به‌صورت اورجینال دارای ریموت باشد. داشتن اپلیکیشن هم می‌تواند در روند ارزش گذاری قفل مؤثر باشد. تعداد دسترسی‌های قفل دیجیتال و تنوع دسترسی هر دو در انتخاب قفل و قیمت آن مهم هستند. تنوع دسترسی شامل کارت، اثر انگشت، رمز، اپلیکیشن و کلید مکانیکی اضطراری می‌شود و تعداد دسترسی‌ها از 40 کاربر تا 300 عدد در برندهای مختلف قابل تعریف هستند.

قفل سامسونگ اثر انگشتی

برخی از مدل‌های پر فروش قفل اثر انگشتی

از برندهای مطرح در زمینه قفل‌های اثرانگشتی می‌توان به قفل 4109 پلاس از برند یال اشاره کرد. این قفل امکان اتصال به ریموت و آیفون را دارد و برای گزارش‌گیری دقیق به راحتی به کنترلر خانه هوشمند از طریق تجهیزاتی متصل می‌شود. قفل پرطرفدار DR719 هم با طراحی دستگیره تمام اتوماتیک خود جزء یکی از برترین قفل‌های دیجیتال فول آپشن است که دسترسی اثرانگشتی هم دارد. یکی از مدل‌های قفل دیجیتال با کیفیت دستگیره اهرمی، مدل H30 سامسونگ است که قیمت مناسب‌تری نسبت به سایر مدل‌های سامسونگ دارد.

سوالات متداول قفل دیجیتال اثر انگشتی

 

خیر زیرا قفل های اثر انگشتی دارای سیستم رمز گذازی شده و ضد هک می باشند.

قفل های اثر انگشتی که حسگر بیومتریک دارند بسیار امن هستند چرا که تنها در صورت جریان داشتن خون در انگشت شما را شناسایی می کند و درب را باز می نماید.

در حسگر های خازنی تمام اطلاعات اثر انگشت فرد بررسی شده و ذخیره می شود که امنیت بیشتری نسبت به حسگر های اپتیکال دارند که از انگشت تصویر برداری می کنند.

4.5/5 - (2 امتیاز)