قفل هوشمند وسیله الکترونیکی جهت حفاظت از درب ورودی ساختمان‌ها می‌باشد که توسط فناوری‌های WiFi و بلوتوث به کاربران این اجازه را می‌دهد که با ارسال سیگنال‌های امن و کلیدهای دیجیتالی از طریق برنامه نصب شده بر روی گوشی‌های هوشمند، کامپیوتر و هر وسیله دیگر با امکان اتصال به WiFi  و بلوتوث، قفل درب ورودی ساختمان را از راه دور کنترل و آن را باز و بسته نمایند.

قفل هوشمند علاوه بر افزایش میزان امنیت خانه‌ها و اماکن تجاری، آسایش و راحتی در رفت و آمد را نیز برای کاربران فراهم می‌آورد. به راحتی می‌توان از هر جای دنیا و هر زمان که نیاز بود درب را برای مراجعه کنندگان باز نمود. همچنین توسط گوشی هوشمند می‌توان ورود و خروج افراد مختلف را کنترل و در صورت نیاز سطح دسترسی متفاوت و قابل برنامه‌ریزی برای افراد مختلف تعریف نمود. ثبت ورود و خروج نیز از دیگر ویژگی‌های قفل هوشمند می‌باشد که در صورت لزوم با مراجعه به تاریخ مورد نظر می‌توان از آن استفاده نمود.

نحوه کارکرد

قفل هوشمند دارای ویژگی‌ها و قابلیت‌های منحصر به فردی می‌باشد که قفل‌های قدیمی و مکانیکی قادر به انجام آن نمی‌باشند. به عنوان مثال با استفاده از گوشی هوشمند و سایر روش‌های دسترسی از جمله رمز، کارت و اثر انگشت، دیگر نیازی به استفاده از کلید مکانیکی نمی‌باشد. علاوه بر آن تمام مشکلات ناشی از حضور نداشتن شما در منزل مانند پشت درب ماندن اعضای خانواده و دوستان، احتمال باز بودن درب منزل و … با استفاده از ویژگی کنترل از راه دور این نوع قفل‌ها برای همیشه از بین می‌رود.

از دیگر ویژگی‌های قفل هوشمند می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

– اتصال قفل هوشمند به تلفن همراه

همانطور که قبلا اشاره شد یکی از ویژگی‌های جذاب این نوع قفل‌ها اتصال به گوشی هوشمند و کنترل آن‌ها از راه دور می‌باشد. به این ترتیب به راحتی می‌توان ورود و خروج افراد مختلف را ثبت و کنترل کرد و درب را باز و بسته نمود.

کنترل درب ورودی ساختمان توسط تلفن همراه

– باز نمودن درب بدون کلید مکانیکی

قفل هوشمند را می‌توان بدون کلید و با استفاده رمز، کارت، اثر انگشت، ریموت و یا تلفن همراه باز نمود. به این ترتیب مشکلات استفاده از کلید‌ها و دردسرهای حمل آن از بین می‌رود.

– استفاده از رمزهای امنیتی و یک‌بار مصرف

در قفل هوشمند می‌توان در صورت لزوم از رمز یک‌بار مصرف جهت باز نمودن درب استفاده نمود. این رمز برای افراد خاص مانند مهمانان، نظافت‌چی و … جهت جلوگیری از پشت درب ماندن آن‌ها در صورت حضور نداشتن در منزل مورد استفاده قرار می‌گیرد. بلافاصله پس از استفاده از این رمز و باز نمودن درب به صورت خودکار از حافظه قفل پاک می‌گردد.

همچنین این مدل قفل‌ها دارای رمز امنیتی مادر یا رمز admin می‌باشند که در صورت استفاده از آن، بدون وارد نمودن رمز admin نمی‌توان به تنظیمات قفل دسترسی پیدا کرده و آن را تغییر داد.

– بسته شدن اتوماتیک قفل هوشمند

با فعال کردن مکانیزم قفل اتوماتیک در قفل هوشمند، پس از بسته شدن درب، قفل به صورت خودکار بسته می‌شود. به این ترتیب نگرانی بابت اطمینان از بسته بودن درب از بین می‌رود.

– مجهز به سیستم‌های امنیتی پیشرفته و آلارم‌های هشدار

جهت جلوگیری از بروز حوادث ناگوار مانند سرقت، خسارت‌های جانی ناشی از آتش‌سوزی و … قفل هوشمند مجهز به سیستم‌های امنیتی منحصر به فردی می‌باشد که با به صدا در آوردن آلارم به کاربران برای مقابله با حادثه هشدار می‌دهد. همچنین امکان ارسال خودکار پیام هشدار به تلفن همراه و مراکز امنیتی و پلیس در صورت حضور نداشتن در منزل وجود دارد.

آلارم هشدار نفوذ غیر مجاز

– قابلیت اتصال قفل هوشمند به سیستم‌های هوشمندسازی

این نوع قفل‌ها را می‌توان توسط پروتکل‌های پیشرفته مانند ZigBee و ZWave و همچنین ارتباط بلوتوثی و WiFi به دیگر وسایل خانه هوشمند، متصل و آن‌را متناسب با شرایط محیطی برنامه‌ریزی نمود. برای مثال قفل هوشمند را می‌توان طوری برنامه‌ریزی نمود که در صورت روشن شدن سیستم روشنایی خانه هوشمند، به صورت اتوماتیک درب را برای کاربران باز نماید.

– قابلیت اتصال قفل هوشمند به آیفون تصویری

با استفاده از این ویژگی می‌توان با فشردن دکمه آیفون تصویری علاوه بر باز شدن درب ورودی و اصلی ساختمان، درب داخلی هر یک از واحدها را نیز باز نمود.

قفل هوشمند چیست؟

– منبع انرژی قفل هوشمند

تمامی مدل‌های قفل هوشمندمنبع انرژی خود را از باتری‌های قلمی AA و بدون نیاز به سیم‌کشی داخلی برق تامین می‌نمایند. به این ترتیب خطرات ناشی از قطع شدن اتصالات برقی و از دست رفتن قفل از بین می‌رود. در صورت تمام شدن باتری قفل و از کار افتادن آن نیز می‌توان از منبع تغذیه اضطراری استفاده نمود.

قفل هوشمند چیست؟