قفل الکترونیکی اثر انگشتی

پیش از توضیح درباره قفل الکترونیکی اثر انگشتی تاریخچه‌ای از صنعت قفل شرح داده می‌شود.

در دنیای شلوغ و رقابتی امروزی، امنیت یک نگرانی بزرگ به‌حساب می‌آید و افراد به طور مداوم به دنبال روش‌های مطمئن برای محافظت از دارایی‌های ارزشمند خود می‌باشند. برای مدت زمان بسیار طولانی، رایج‌ترین روش محافظت از خانه‌ها و اموال، استفاده از قفل‌های مکانیکی با کلید بود. با این حال این نوع قفل‌ها با داشتن ضعف‌های امنیتی فراوان، نمی‌توانند امنیت را تضمین کنند و تنها دلیل آن نیز استفاده از کلیدهای مکانیکی می‌باشد.

با پیشرفت تکنولوژی، از روش‌های دسترسی بدون کلید مانند رمز عبور برای تشخیص هویت افراد و باز نمودن درب استفاده شد. قفل الکترونیکی رمزی، ایمنی قابل ملاحظه‌ای را به دلیل دسترسی با یک رمز محرمانه، برای کاربران فراهم می‌کند. با این وجود این نوع سیستم دسترسی دارای مشکلاتی مانند فراموش کردن کلمه عبور توسط کاربران و یا لو رفتن رمز هنگام وارد نمودن رمز عبور بود. به همین دلیل تولیدکنندگان قفل الکترونیکی در پی چاره‌ای برای افزایش راحتی و امنیت بیشتر کاربران افتادند.

تایید هویت شخص توسط اثر انگشت و باز نمودن درب

قفل الکترونیکی اثر انگشتی جدیدترین سیستم دسترسی به درب ورودی ساختمان‌ها می‌باشد که با استفاده از شناسایی اثر انگشت شخص عمل می‌کند. قفل اثر انگشتی مشکلاتی مانند از دست رفتن کارت و کلید و یا فراموش کردن رمز را از بین برده و سطح بالایی از امنیت را برای کاربران به وجود می‌آورد. هک نمودن این قفل‌ها بسیار مشکل می‌باشد، دلیل آن نیز وجود الگوهای منحصر به‌فرد بر روی انگشت هر فرد است.

قفل الکترونیکی اثر انگشتی در مکان‌هایی مانند ساختمان‌های اداری و تجاری، مدارس، خانه‌ها و به‌ویژه مکان‌های حساس امنیتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

امنیت و راحتی بسیار بالای درب اثر انگشتی

اولین و همچنین واضح‌ترین ویژگی دسترسی با اثر انگشت در قفل الکترونیکی اثر انگشتی این است که مانند کارت‌ها، کلیدها و یا رمزهای عبور، امکان سرقت و یا هک کردن آن بسیار ناچیز است. زیرا اثر انگشت شما همواره همراه شماست و به این ترتیب امکان از دست رفتن آن وجود ندارد. همچنین تنها در صورت گردش خون در دست، قفل اثر انگشتی اجازه دسترسی به درب ورودی را فراهم می‌آورد.

باز نمودن درب با کلید و یا رمز یک پروسه وقت‌گیر می‌باشد اما قفل الکترونیکی اثر انگشتی را تنها با قرار دادن انگشت خود بر روی سنسور اثر انگشت می‌توان باز کرد. این ویژگی زمانی بیشتر اهمیت پیدا می‌کند که دستان شما پس از برگشت از خرید پر باشد. بنابراین از آنجا که قفل اثر انگشتی تنها توسط یک فرد با اثر انگشت منحصر به‌فرد باز می‌شود، برای ارائه امنیت، سرعت و راحتی در رفت و آمد تضمین شده است.

امنیت و راحتی در رفت و آمد

چگونگی شناسایی اثر انگشت توسط قفل الکترونیکی اثر انگشتی

در سال‌های گذشته بیشتر سازمان‌های دولتی و تجاری بزرگ جهت کنترل ورود و خروج پرسنل خود از قفل الکترونیکی اثر انگشتی استفاده می‌کردند. اما امروزه به دلیل افزایش تعداد تولیدکنندگان و قیمت مناسب این نوع قفل‌ها، صاحبان خانه نیز از آن‌ها استفاده می‌نمایند بنابراین آشنایی با عملکرد قفل اثر انگشتی یک مقوله بسیار مهم می‌باشد.

روش کار قفل اثر انگشتی این گونه است که پس از قراردادن انگشت بر روی سنسور آن، توسط روش‌هایی مانند: حرارتی، سونوگرافی و یا نوری، الگوی انگشت هر فرد چاپ و ذخیره می‌گردد. قفل الکترونیکی اثر انگشتی می‌تواند اثر انگشت افراد زیادی را اسکن و در حافظه خود ذخیره نماید (حداکثر 100 عدد اثر انگشت). تمامی اثر انگشت‌ها به صورت الگوریتم عددی ذخیره می‌شود.

دلایل برتری قفل الکترونیکی اثرانگشتی نسبت به سایر مدل های قفل

برای دسترسی‌های بعدی، شخص مجاز باید مجددا اثر انگشت خود را بر سنسور قرار داده و در صورت تشخیص و تطابق اثر انگشت با اطلاعات ذخیره شده، اجازه دسترسی به درب ورودی برای فرد مورد نظر صادر می‌گردد.

دلایل استفاده از قفل الکترونیکی اثر انگشتی

قفل اثر انگشتی بیشتر از سایر مدل‌های قفل مورد استفاده قرار می‌گیرد. به ‌جزء افزایش امنیت و راحتی در رفت و آمد، قفل اثر انگشتی دارای مزایای بی‌نظیری می‌باشد که با بیان برخی از آن‌ها به دلایل استفاده و استقبال کاربران از این نوع قفل‌ها خواهید رسید.

– دسترسی قفل الکترونیکی اثر انگشتی بدون کلید

یکی از دلایل اصلی برای پذیرش قفل الکترونیکی اثر‌ انگشتی، دسترسی به قفل و باز نمودن درب بدون کلید می‌باشد. این یک مزیت بزرگ برای اکثر مردم به‌ویژه برای کسانی است که عادت به فراموش کردن یا گم نمودن کلیدهای خود دارند. اکثر مدل‌های قفل اثر انگشتی را می‌توان علاوه بر اثر انگشت، با رمز عبوری نیز کنترل نمود. به این ترتیب با به اشتراک گذاشتن رمز عبوری با دوستان و آشنایان، از پشت درب ماندن آن‌ها جلوگیری به ‌عمل می‌آورید.

دلایل برتری قفل الکترونیکی اثرانگشتی نسبت به سایر مدل های قفل

– راحتی در رفت و آمد

همان‌طور که بیان شد باز نمودن درب با کلید و یا رمز عبور هنگامی که دستان شما پر است، یک امر آزاردهنده می‌باشد. اما قفل الکترونیکی اثر انگشتی را می‌توان تنها با اسکن اثر انگشت در کسری از ثانیه باز نمود.

– دسترسی سریع به قفل اثر انگشتی

قفل اثر انگشتی به دلیل این‌که نیاز به باز و بسته نمودن درب با کلید را از بین می‌برد، دسترسی سریع را برای کاربران فراهم می‌آورد. همچنین در صورت بسته شدن درب به صورت اتوماتیک قفل می‌گردد. در نتیجه از وارد شدن افراد غیرمجاز جلوگیری می‌نماید.

– امنیت بسیار بالای قفل الکترونیکی

سیستم بیومتریک به‌کار رفته در سنسور قفل الکترونیکی اثر انگشتی، باعث شده تا دسترسی به آن توسط افراد غریبه ناممکن گردد. همچنین آلارم‌های هشدار حوادث امنیتی قفل اثر انگشتی، آن ‌را برای شرایط اضطراری و محافظت از افراد داخل ساختمان، کاملا آماده کرده است.

قفل دیجیتال SHP-DP920 (قفل دیجیتال اثرانگشتی)

– دشواری بسیار زیاد برای نفوذ غیر‌مجاز

قفل‌های مکانیکی را به راحتی می‌توان با کپی نمودن کلیدها و یا خارج نمودن سیلندر قفل از کار انداخت. این در حالی است که قفل الکترونیکی اثر انگشتی به‌دلیل مجهز بودن به مغزی ضد سرقت و نیز آلیاژهای مقاوم در ساخت بدنه آن به راحتی قابل دسترسی نمی‌باشند. همچنین همان‌طور که بیان شد سنسور اثر انگشت آن نیز غیرقابل هک و کپی می‌باشد.

دلایل برتری قفل الکترونیکی اثرانگشتی نسبت به سایر مدل های قفل

جهت کسب اطلاعات بیشتر از قفل‌های دیجیتال، کارن را در اینستاگرام دنبال نمایید.

برای مشاوره رایگان همین حالا فرم زیر را پر نمایید.

امتیازدهی