قفل هوشمند چیست؟

قفل هوشمند و یا قفل دیجیتال هر دو به محصولی کنترلی و امنیتی اشاره دارند که جایگزین خوبی برای دستگیره‌های معمولی و یا مکانیکی هستند.

دلیل اصلی تولید قفل هوشمند رهایی از کلیدهای مکانیکی و استفاده از دسترسی‌های راحت‌تر جایگزین آن است. به علاوه آپشن‌های کنترلی و امنیتی که قفل‌های هوشمند در اختیار شما قرار می‌دهند به امنیت و آسایش بیشترتان کمک شایانی می‌کند.

به‌عنوان مثال وقتی می‌توانید درب منزل خود را از هر جایی که هستید و امکان اتصال به شبکه اینترنت را دارید باز کنید نگرانی‌هایی که از بابت پشت در ماندن نظافت‌چی دارید به راحتی برطرف می‌شوند.

در این مقاله مزیت‌های قفل هوشمند را نسبت به قفل معمولی بیان می‌کنیم و در نهایت متوجه ضرورت نصب این قفل روی درب منزل و محل کارتان خواهید شد.

قفل هوشمند سامسونگ

دسترسی آسان‌تر قفل هوشمند

همان‌طور که می‌دانید برای باز کردن دستگیره‌های مکانیکی نیاز به کلید مکانیکی دارید که مشکلاتی به همراه دارد.

یکی از آن‌ها مشکلات ناشی از گم کردن این کلیدهاست. به طور مثال اگر یکی از اعضای خانواده کلید خود را گم کند می‌بایست مجدد مغزی قفل را تعویض نمایید و برای تک تک افراد کلید آن را کپی کنید که کمی زمان‌بر است. در مقابل دسترسی‌های قفل هوشمند رمز، کارت و اثر انگشت هستند که با گم کردن کارت و یا فراموش کردن رمز تنها کافی است از اول دسترسی‌ها را تعریف کنید تا دسترسی‌‌های قبلی به طور خودکار غیر‌فعال شوند.

به علاوه دیگر نیازی به حمل کلید‌ها ندارید و در زمان ورود به منزل و یا محل کارتان حتی با دست‌های پر، نیازی به جستجوی کلید در جیب و یا کیفتان نخواهید داشت.

در کنار همه این‌ها روشن شدن صفحه  LED ورود رمز و یا داشتن سنسور IR (همان INFRARED اشعه مادون قرمز) باعث ورود راحت‌تر رمز در تاریکی و نور کم توسط کاربر می‌شود.

همچنین با راه‌کارهای ایمن رمز ورود از جمله داشتن تابع خیالی (ورود رمز به طوری که تعدادی کاراکتر عددی قبل و یا بعد از رمز اصلی وارد نمایید تا رمز اصلی توسط دیگران قابل فهم نباشد) و یا نمایش تصادفی اعداد (تغییر جای اعداد در هر بار نمایش به منظور عدم تشخیص رمز اصلی از روی جای انگشت) با خیال راحت می‌توانید وارد شوید.

قفل هوشمند vulcan-fr

باز کردن درب از راه دور

یکی از اهداف اصلی قفل‌های هوشمند باز کردن درب از راه دور است.

اگر قفل به اینترنت متصل شود از راه دور می‌توانید هر جایی که گوشی هوشمند شما به اینترنت وصل شود و اپلیکیشن قفل روی گوشی شما نصب و ساپورت شود درب را باز نمایید.

اتصال به اینترنت می‌تواند از طریق انواع فرکانس‌ها از قبیل وای فای، Z-WAVE، ZIGBEE و … صورت گیرد. در برخی از قفل‌های هوشمند مانند برند روک، قفل به طور خودکار به اینترنت متصل می‌شود و نیازی به تجهیزات اضافی برای اتصال به اینترنت ندارد.

اما در برخی دیگر از برندهای قفل دیجیتال با اضافه کردن قطعاتی اتصال به اینترنت و باز کردن درب از راه دور از طریق شبکه اینترنت امکان‌پذیر است. استفاده از ریموت برای باز کردن درب معمولاً تا شعاع 20 متری در محل نصب قفل ممکن است که یکی از کاربردهای مهم آن، استفاده منشی برای باز کردن درب بدون نیاز به هر بار بلند شدن از جایش می‌باشد.

در مورد ریموت هم در برخی از برندهای قفل جزء لوازم جانبی آن می‌باشد در مقابل برای برخی دیگر از برندهای قفل هوشمند نیاز به قطعاتی برای اتصال به ریموت و آیفون وجود دارد.

قفل هوشمند یال

گزارش‌گیری در قفل هوشمند

اگر قفل هوشمند به طرق گفته شده به اینترنت متصل شود می‌توانید آمار ورود و خروج افراد را روی اپلیکیشن قفل داشته باشید. کاربرد این نوع از گزارش‌گیری بیشتر برای مدیران شرکت‌ها نسبت به رفت و آمدهای کارکنانشان است. در کنار این‌ها با قابلیت گزارش‌گیری می‌توانید به آسانی روی دسترسی‌های کاربران به اعمال محدودیت زمانی بپردازید.

محدودیت زمانی به صورت روزانه و هفتگی است و خارج از بازه زمانی تعریف شده دسترسی افراد غیرفعال می‌شود.

 

قفل هوشمند اتوماتیک

خیلی از افراد وقتی دری را قفل می‌کنند و از خانه خارج می‌شوند در مورد این‌که بالاخره درب قفل شده یا نه دچار تردید می‌شوند و مجبوراند دوباره برگردند و قفل درب را بررسی کنند.

در مورد قفل‌های هوشمند پس از بسته شدن درب به طور خودکار بعد از چند ثانیه قفل می‌شود که در مورد قفل‌های روک، قابلیت زمان‌بندی هم وجود دارد. قفل اتوماتیک در مورد طراحی دستگیره‌های دیجیتال هم مصداق دارد به صورتی که برخی از این دستگیره‌ها، طراحی تمام اتوماتیک دارند یعنی پس از باز کردن درب با انواع دسترسی‌ها بدون نیاز به استفاده از دستگیره درب به طور خودکار باز می‌شود.

قفل هوشمند گیت من

قفل کودک

قفل کودک یکی از آپشن‌های مهم امنیتی است که روی قفل‌های هوشمند قرار دارند و با فعال کردن آن از داخل درب دیگر کودک شما نمی‌تواند درب را از داخل باز کرده و بیرون رود.

توجه داشته باشید قفل کودک زمانی درست کار می‌کند که با بسته شدن درب از داخل به طور خودکار فعال شود و نیاز نباشد که هر دفعه خودمان فعالش کنیم!

به گارانتی قفل هوشمند توجه کنید

شرکت کارن به‌عنوان یکی از وارد کنندگان قفل هوشمند که سابقه‌ای 15 ساله در واردات و تولید محصولات امنیتی و کنترلی دارد؛ توانسته است با کیفیت‌ترین برندهای قفل هوشمند را وارد ایران نماید و با گارانتی یک ساله تعمیر و تعویض قطعات همراه شما باشد.

به علاوه با پشتیبانی 24 ساعته تیم فنی این مجموعه می‌توانید در هر ساعت از شبانه روز مشکلات و سؤالات خود را مطرح نمایید. در کنار این‌ها دفترچه راهنمای فارسی روی تمامی محصولات می‌تواند پاسخگوی سوالات شما باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر از قفل‌های دیجیتالی پیج اینستاگرام ما را دنبال نمایید.

برای مشاوره رایگان همین حالا فرم زیر را پر نمایید.

امتیازدهی