کاربرد دستگیره های هوشمند

دستگیره هوشمند نام دیگر قفل دیجیتال است که یک محصول کنترلی امنیتی است و به منظور خلاصی از حمل کلیدها به بازار عرضه شده است. مشکل عمده‌ای که دسترسی کلید در مورد دستگیره‌های مکانیکی و یا معمولی ایجاد می‌کرد در واقع زمانی است که این کلیدها گم می‌شوند؛ زیرا در این زمان نیاز به تعویض مغزی دستگیره دارید و همچنین می‌بایست برای تمامی اعضای خانواده کلید جدید کپی کنید که کمی زمان‌بر است.

در مقابل دسترسی‌های رمز، کارت و اثر انگشت به راحتی توسط کاربر ادمین قابل تعریف مجدد هستند به طوری که دسترسی کاری قبلی به صورت خودکار غیر فعال می‌شوند.

در کنار این‌ها راحتی استفاده از این دسترسی‌هایی که جایگزین کلید مکانیکی هستند افراد را ترغیب به خرید دستگیره هوشمند می‌کند چرا که برای هر بار باز کردن درب نیازی به جستجوی کلید در کیف و یا جیب خود را ندارید. در کنار همه این‌ها دستگیره‌ هوشمند قابلیت‌های متعددی در اختیار کاربران قرار می‌دهند که در این جا به شرح هر کدام می‌پردازیم.

دستگیره سامسونگ

 

دسترسی‌های مختلف دستگیره هوشمند

دسترسی (access solution) رمز در انواع قفل‌های دیجیتال وجود دارد به همین دلیل نام دیگر دستگیره هوشمند قفل رمزی است. دو راه حل ایمن برای ورود رمز در برندهای مختلف دستگیره هوشمند تعبیه شده است که یکی تابع خیالی است به طوری که می‌توانید تعدادی کاراکتر عددی قبل و یا بعد از رمز اصلی وارد نمایید تا سایرین به رمز اصلی پی نبرند. راه حل دوم، نمایش تصادفی اعداد برای کاربران مختلف است به صورتی که دیگران از روی جای انگشت نفر قبلی رمز اصلی را حدس نزنند.

در مورد دسترسی قفل اثر انگشتی دو حسگر متفاوت خازنی و اپتیکال وجود دارد که حسگر خازنی در دستگیره‌های هوشمند تنها با قرار دادن انگشت در محل تعبیه شده درب باز می‌شود. اما در مورد حسگرهای اپتیکال با کشیدن انگشت در جایگاه مشخص شده درب باز می‌شود. انواع کارت‌های RFID که برای دسترسی کارت در دستگیره‌های هوشمند مورد استفاده قرار می‌گیرند شامل کارت‌های بزرگ، KEY TAG و کارت‌های اسمارت هستند. در قفل‌هایی که امکان تعریف دسترسی دوبل امنیتی وجود دارد شرط باز کردن دستگیره دیجیتال استفاده هم‌زمان از دو دسترسی می‌باشد.

دستگیره هوشمند یال

 

انواع دستگیره‌های هوشمند

دستگیره‌های هوشمند انواع مختلفی دارند که قدیمی‌ترین آن‌ها دستگیره‌های اهرمی هستند. سپس دستگیره‌های فشاری_کششی (خلبانی) روانه بازار شدند و در حال حاضر جدیدترین نوع دستگیره هوشمند دستگیره تمام اتوماتیک است که تنها با استفاده از دسترسی و بدون نیاز به دستگیره درب به طور اتوماتیک باز می‌شود.

آپشن‌های دستگیره‌ هوشمند

قفل کودک و قفل اتوماتیک در دستگیره هوشمند

آپشن قفل کودک که بیشتر در مورد دستگیره‌های اهرمی مطرح می‌شوند با یک‌بار فعال شدن برای هر بار ورود و خروج فعال می‌ماند و از خروج کودک از داخل خانه جلوگیری می‌کند. همچنین اگر از سالمندانی که متأسفانه دچار آلزایمر هستند هم نگهداری می‌کنید این آپشن بسیار کاربردی است.

نکته قابل توجه این است که اگر با هر بار ورود و خروج نیاز به فعال کردن دستی قفل کودک باشد عملاً هیچ فایده‌ای ندارد و باید به طور خودکار قفل کودک فعال شود. قفل اتوماتیک قابلیتی بسیار مهم در دستگیره‌های هوشمند است چرا که پس از بستن درب به طور خودکار قفل می‌شود و خیالتان از بابت قفل نکردن درب برای همیشه راحت می‌شود.

باز کردن درب از راه دور

در صورتی که دستگیره هوشمند به اینترنت متصل شود از طریق اپلیکیشنی که بر روی گوشی هوشمندتان قابل نصب است در هر جایی که به اینترنت وصل شوید امکان باز کردن درب را دارید. روش دیگری که برای باز کردن درب از راه دور وجود دارد از طریق SMS است که با ارسال کد به قفل می‌توانید درب را باز کنید. اتصال دستگیره هوشمند به اینترنت امکان گزارش‌گیری و اعمال محدودیت زمانی روی دسترسی‌ها را به کاربر ادمین می‌دهد.

دستگیره هوشمند

آلارم‌های امنیتی

آلارم ضد سرقت یکی از مهم‌ترین آپشن‌هایی است که دستگیره‌های هوشمند دارند. این آلارم از اعمال فشار به دستگیره برای باز کردن درب جلوگیری می‌کند. آلارم ضد حریق با استفاده از حسگر تشخیص دما در حرارت بالا آژیر می‌کشد.

در صورتی که چندین بار رمز اشتباه وارد کنید صدای آژیر بلند می‌شود. همچنین سیستم ضد شوک در این دستگیره‌ها از خرابی قفل با وارد کردن ولتاژ اضافی جلوگیری می‌نماید. در برخی دستگیره‌های هوشمند همانند برند روک مغزی هوک از باز کردن درب توسط دیلم جلوگیری می‌کند.

اتصال دستگیره هوشمند به ریموت و آیفون

کاربرد ریموت بیشتر برای منشیان دفاتر است که دیگر برای هر مراجع نیازی به بلند شدن و باز کردن درب را ندارند. برد ریموت معمولاً تا شعاع 20 متری محل نصب قفل می‌باشد. روش دیگر باز کردن درب از طریق آیفون تصویری است که در برخی از قفل‌ها به صورت خودکار و بدون نیاز به تجهیزات اضافی صورت می‌گیرد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر از قفل‌های جدید دیجیتالی می‌توانید ما را در اینستاگرام دنبال نمایید.

برای مشاوره رایگان همین حالا فرم زیر را پر نمایید.

امتیازدهی