شرکت فرانهوفر آلمان از نرم‌افزار جدید با نامپر Share Key پرده‌برداری کرده است که نقش یک کلید دیجیتالی را ایفا می‌کند. کاربران می‌توانند کلیدهای هوشمند را از راه دور ارسال و اجازه استفاده از آن را به افراد خاص، جهت دسترسی به قفل الکترونیکی صادر کنند. برای مثال وقتی شما سر کار هستید، می‌توانید به مدیر ساختمان این اجازه را بدهید که با استفاده از کلید هوشمند ، درب آپارتمان را برای مامور اداره گاز و قرائت کنتور باز کند.

در ساخت قفل الکترونیکی از فناوری‌ های امنیتی مدرن استفاده می‌شود و به آسانی می‌ توان آن را با سیستم‌های کنترل دستیابی موجود تلفیق کرد. نرم افزار Share Key کلیدهای هوشمند را به طور مستقیم به تلفن همراه کاربر می‌فرستد و این مساله از طریق ارسال کد QR به ایمیل یا از طریق پیام تصویری صورت می‌گیرد.

البته مهم‌ترین چالشی که سازندگان با آن روبه‌رو هـستند، محافظت از کلیدهای هوشمند بدون به خطر انداختن عملیات اصلی آنهاست.

نرم‌افزار Share Key براساس سامانه انتقال مخابرات میدان نزدیک (NFC) عمل می‌کند، در نتیجه داده‌ها و کلید هوشمند به صورت بی‌سیم و در دامنه کوتاه چند سانتی‌متری مبادله خواهد شد. برای بازکردن درب ورودی ساختمان شما باید گوشی خود را به قفل الکترونیکی نزدیک کنید. رابط NFC و قفل‌ الکترونیکی در پهنای باند کوتاه راه‌اندازی می‌شود. با نصب این نرم‌افزار در تلفن‌های هوشمند، داده‌های حساس از داده‌های سایر برنامه‌های کاربردی مجزا می‌شوند، در نتیجه افراد غیرمجاز نمی‌توانند به کلیدهای هوشمند قفل الکترونیکی دسترسی داشته باشند.

امنیت بالای کلید هوشمند قفل الکترونیکی

ارتبـاط بین تلفن هوشمند و سرور مرکزی با استفاده از پروتکل‌های امنیتی محافظت می‌شود و حتی اگر این ارتباط مورد حمله هکرها قرار گرفت، افراد غیرمجاز نمی‌توانند به کلید دیجیتال دسترسی یابند زیرا بـاز کردن درب آپارتمان به اطلاعات حاوی نشانه‌های رمزبندی شده کاربر و برنامه کاربردی نصب شده روی تلفن هوشمند نیاز دارد.

به واسطه ویژگی‌های فوق‌العاده نرم‌افزار Share Key می‌توان از تلفن همراه به عنوان کلید کنترل‌کننده درب هتل‌ها یا به عنوان کلید هوشمند اشتراکی استفاده کرد؛ به این صورت که افرادی که در یک مکان زندگی می‌کنند نیز می‌توانند از آن جهت باز نمودن قفل الکترونیکی استفاده کنند.

کلیدهای هوشمند قفل الکترونیکی