بررسی تفاوت های قفل هتلی آنلاین با آفلاین

با پیشرفت روزافزون تکنولوژی، صنعت مهمان نوازی در دهه های گذشته دستخوش تغییرات زیادی شده است. هتل‌داران به دنبال موارد جدیدی هستند تا منحصر به فرد بودن خود را نشان دهند و از دیگران در این رقابت پیشی بگیرند. بدیهی است که نتیجه این امر افزایش کیفیت اقامت مهمان و کسب تجربیات جدید و متفاوت در طول سفر آن ها است.

استفاده از فناوری های به هم پیوسته و اینترنت در هتل ها یکی از مهم ترین روش های به روز رسانی هتل ها است. بنابراین امروزه به ندرت می توان هتل جدیدی را دید که مجهز به فناوری های هوشمند نباشد. قفل هوشمند هتلی نیز یکی از این فناوری ها می باشد که در ادامه با انواع آن آشنا خواهیم شد و همچنین به مقایسه قفل هتلی آنلاین با آفلاین خواهیم پرداخت. 

انواع مدل های قفل هتلی

قفل هتلی در بازار قفل دیجیتال به دو صورت آفلاین و آنلاین موجود می باشد. گاهی وقت ها هتلداران برای صرفه جویی در هزینه و کاهش قیمت، قفل هتلی آفلاین را برای نصب روی درب اتاق های هتل انتخاب می کنند. در این نوع قفل‌های هتلی هیچ ارتباطی بین نرم افزار و قفل ها وجود ندارد و هر قفل کاملاً مستقل عمل می کند.

اما در مقابل قفل هتلی آنلاین عموماً به عنوان فناوری آنلاین شناخته می شوند که می توانند در هر زمان از راه دور کنترل شوند. دستگیره آنلاین هتلی، قفلی است که می تواند از راه دور به نرم افزار مخصوص هتل متصل شود. این اتصال به دو صورت سیمی و بی سیم امکان پذیر است. در این فناوری، سرور هتل توسط یک رشته سیم به درب و سپس به دستگیره متصل می شود.

نوع دیگر اتصال روش بی سیم است. در این روش تعدادی قفل با فناوری بی سیم به روتر متصل می شوند و روتر مورد نظر نیز به سرور هتل متصل می شود. کاهش مزایای سیم کشی و نصب و همچنین کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری، یکی از مزایای روش بی سیم نسبت به روش قدیمی است. تنها مزیت روش سیمی نسبت به وایرلس کم مصرف بودن آن و طول عمر بیشتر باتری است.

قفل هتلی آلاین

مزایای قفل هتلی آنلاین نسبت به آفلاین 

  • قفل هتلی آنلاین این امکان را دارد که هتلدار در هر زمان که مایل است در اتاق را توسط نرم افزار هتل باز یا قفل کند. در حالی که در قفل آفلاین هتلی، حتما باید به جلوی درب اتاق برود و کارت مخصوص به درب را روی اسکنر مورد نظر قرار دهد تا درب باز شود.
  • اگر زمانی کارت دستگیره هتلی توسط مهمان گم بشود، هتلدار می تواند از طریق نرم افزار مخصوص درب اتاق را باز کرده و همین طور کارت قبلی را غیر فعال سازد و کارت جدیدی را به دستگیره هتلی شناسایی نماید. اما در قفل آفلاین باید کارت جدیدی را هتلدار ایجاد کند و به جلوی درب اتاق رفته و کارت قدیمی را حذف کند. همانطور که می بینید سرعت کار در قفل هتلی آفلاین بسیار پایین تر از مدل آنلاین آن می باشد.
  • اگر قفل هتلی آنلاین باشد هتلدار می تواند به راحتی از روی نرم افزار به مهمان دار دسترسی هایی را اضافه و کم کند ولی در مدل آفلاین حتما باید کارت فرد گرفته شود و به صورت حضوری تغییرات را اعمال کند.
  • اگر زمانی آتش سوزی در محل رخ بدهد هتلدار می تواند با کلیک بر روی یک دکمه در نرم افزار تمام درب های اتاق ها را باز کند تا مهمانان فورا از اتاق خارج شوند اما این کار در سیستم قفل هتلی آفلاین امکان پذیر نیست.
  • در صورتی که وسیله ای در اتاق گم شود هتلدار می تواند به سرعت از طریق نرم افزار تمام ورود و خروج ها به این اتاق را چک کند اما در قفل هتلی آفلاین این کار زمانبر می باشد و باید اطلاعات ورود و خروج از طریق کارت خودتان باز خوانی شود.
  • امکان تعریف یک زمان بندی مشخص برای ورود خدمتکار به اتاق در سیستم آنلاین وجود دارد.

نرم افزار قفل هتلی

مهم ترین دلیل انتخاب قفل هتلی آنلاین چیست؟

از مهم ترین و اساسی ترین عوامل در انتخاب این قفل هتلی، داشتن قابلیت گزارش دهی است. برای این که بتوانید از قفل تا 1000 رکورد آخر را دریافت کنید تا متوجه شوید که این قفل در چه زمانی و توسط چه کسانی باز شده است.

آیا امکان تبدیل قفل هتلی آفلاین به آنلاین وجود دارد؟

بله – با کمک تکنولوژی وایرلس ما می توانیم به راحتی با اضافه کردن چند قطعه به دستگاه آن را از حالت آفلاین به آنلاین تغییر دهیم. این فرآیند با نصب برد داخلی به درب اتاق خواب و اتصال آن به قفل و نصب روتر در اتاق خواب ها انجام می شود. روتر به سرور هتل متصل است و با نصب برنامه نرم افزاری آن، صاحب هتل می تواند از امکانات دستگیره آنلاین استفاده کند. 

معمولا دستگیره های هتلی آنلاین شامل تجهیزاتی می باشند که شامل: دستگیره قفل، کارت های تماسی یا rfid، انکدر کارت برای تعریف کد و کارت، نرم افزار هتلی که قابلیت گزارش گیری و رزرو اتاق و … را دارند.

قفل هتلی

قفل کارتی IC یا RFID؟

قفل کارتی تماس مستقیم از اولین دسته قفل های کارت هوشمند بود که وارد بازار شد. این قفل های کارتی معایب زیادی دارند زیرا کارت ها پس از مدت کوتاهی به دلیل استفاده زیاد مسافران در هتل از بین می روند. اما در فناوری RFID یا تماس غیر مستقیم، نوع اتصال بین کارت و قفل غیر مستقیم است، یعنی نیازی به تماس کارت با قفل نیست و قفل با اتصال امواج رادیویی به قفل در باز می شود. این بدان معناست که اگر کارت در جیب مسافر باشد، مسافر نیازی به بیرون کشیدن کارت ندارد و با نزدیک شدن به قفل هتلی آنلاین می تواند درب را باز نماید.

امتیازدهی