مقایسه قفل مکانیکی و قفل دیجیتال، مزایا و معایب آن‌ها

قفل دیجیتال اساساً کالایی است که به منظور جایگزین کردن با قفل مکانیکی به بازار ایران وارد شده است؛ چرا که قفل دیجیتال آپشن‌های کنترلی و امنیتی ارائه می‌دهد که نقاط ضعف قفل‌های مکانیکی را برطرف می‌کند. قفل مکانیکی یا همان دستگیره‌های مکانیکی همین دستگیره‌های معمولی هستند که روی بیشتر درب‌های ورودی نصب می‌باشند و تنها راه دسترسی (access solution) آن‌ها کلید مکانیکی است.

قفل دیجیتال همانند قفل‌های مکانیکی امکان نصب بر روی انواع مختلف درب‌ها را دارد.

این دو محصول امنیتی هر کدام مزایا و معایبی دارند که در این مقاله به ذکر تک تک آن‌ها می‌پردازیم. اگر هنوز مردد در انتخاب دستگیره دیجیتال هستید این مطلب را از دست ندهید.

دسترسی‌های جایگزین کلید

تنها دسترسی قفل‌های مکانیکی، برای باز کردن درب کلید مکانیکی است که مشکلاتی به دنبال دارد. یکی از مهم‌ترین آن‌ها زمانی است که یکی از کاربران کلید خود را گم کند در این صورت بالاجبار می‌بایست کل مغزی قفل مکانیکی را تعویض کنید و برای کاربران مجدداً کلید کپی نمایید.

در صورتی که در قفل دیجیتال و دستگیره دیجیتالی تنها کافی است با استفاده از دسترسی ادمین با فشردن یک دکمه دسترسی‌های کاربران عادی را از اول تعریف کنید تا دسترسی‌های قبلی غیرفعال شوند.

مشکل دیگری که در مورد استفاده از کلیدهای مکانیکی وجود دارد امکان کپی راحت آن‌ها است در صورتی که دسترسی‌های اثر انگشت، رمز و کارت در قفل‌های دیجیتال به این شکل نیستند.

در قفل‌های دیجیتال راه‌کارهایی جهت ورود ایمن‌تر وجود دارد مثل تعریف دسترسی دوبل امنیتی؛ به گونه‌ای که برای باز کردن درب نیاز به ورود هم‌زمان دو دسترسی خواهید داشت.

همچنین به منظور جلوگیری از سوء استفاده از دسترسی رمز در زمان ورود راه‌کار تابع خیالی ورود رمز در نظر گرفته شده است به طوری که قبل و یا بعد از رمز اصلی تعدادی کاراکتر عددی فیک وارد می‌کنید تا دیگران امکان حدس رمز را نداشته باشند.

برای ممانعت از پی بردن رمز از طریق جای انگشت کاربران اصلی، نمایش تصادفی اعداد در نظر گرفته شده است به گونه‌ای که برای هر کاربر جای اعداد متفاوت نمایش داده می‌شود.

قفل دیجیتال گیت من

قابلیت‌های امنیتی قفل هوشمند

قفل‌های دیجیتال دارای مغزی هوشمند هستند و در صورت بستن درب به طور خودکار بعد از چند ثانیه قفل می‌شوند. در صورتی که اگر در دستگیره‌های معمولی فراموش کرده باشید درب را قفل کنید از هر جای مسیرتان مجدداً می‌بایست بازگردید و درب را قفل نمایید.

قفل کودک قابلیت امنیتی دیگری در قفل‌های دیجیتال است که از خروج کودک شما از خانه جلوگیری می‌کند و با یک‌بار فعال کردن آن، با هر بار باز و بستن درب دوباره به طور خودکار فعال می‌شود. این قابلیت بسیار مهم امنیتی در دستگیره‌های مکانیکی وجود ندارد.

در قفل‌های دیجیتالی که چشمی الکترونیکی آنلاین یا همان چشمی دیجیتال وجود دارد با لمس آیکون زنگ روی قفل توسط کسی که پشت درب ایستاده است، با ارسال تصویر شخص روی اپلیکیشن قفل، امکان شناسایی هویت وی برایتان وجود دارد.

از همه این‌ها که بگذریم از طریق این اپلیکیشن می‌توانید از هر جایی که به اینترنت اتصال دارید و یا از طریق ارسال پیامک به قفل درب را از راه دور برای شخص باز کنید. ولی در قفل مکانیکی شخص مراجعه کننده پشت در می‌ماند!

قفل دیجیتال یال

قفل دیجیتال ضد سرقت

قفل دیجیتال دارای ویژگی‌های ضد سرقت است در صورتی که این ویژگی‌ها به طور کامل در یک قفل مکانیکی وجود ندارد. قفل دیجیتال مجهز به آلارم ضد سرقت است که در صورت اعمال فشار عمدی به قفل شروع به آژیر کشیدن می‌کند.

همچنین برخی از این قفل‌های دیجیتالی بر روی مغزی‌هایی با زبانه هوک سوار می‌شوند که باعث می‌شود از طریق دیلم انداختن باز نشوند. نکته جالب توجه این است که در صورت به صدا درآمدن آلارم ضد سرقت از طریق اپلیکیشن قفل، کاربر ادمین نیز مطلع می‌شود.

جای دیگری که آلارم ضد سرقت به صدا در می‌آید استفاده از دسترسی‌های فیک مثل ورود چند باره رمز اشتباه است.

قابلیت‌های کنترلی قفل هوشمند

قفل دیجیتال قابلیت‌های کنترلی بیشتری نسبت به قفل مکانیکی دارد که تنها از طریق کلید و آیفون تصویری باز می‌شود. شما می‌توانید یک قفل دیجیتال را از طریق ریموت، کنترلر خانه هوشمند و اپلیکیشن باز کنید. همچنین به دلیل آپشنم گزارش‌گیری در برخی از قفل‌های دیجیتال همواره می‌توانید از آمار رفت و آمدها خروجی بگیرید.

در کنار این‌ها قابلیت گزارش‌گیری امکان اعمال محدودیت زمانی روی دسترسی کاربران عادی را به کاربر ادمین می‌دهد تا تنها در بازه تعریف شده بتوانند وارد شوند.

قفل دیجیتال روک

 

قیمت قفل دیجیتال در مقابل قفل مکانیکی

شاید تنها نقطه ضعف قفل دیجیتال نسبت به قفل مکانیکی یا دستگیره‌های معمولی، گران‌تر بودن آن‌ها باشد. اما همواره به این نکته توجه نمایید که با پرداخت هزینه بیشتر کلی قابلیت امنیتی و کنترلی بیشتر دریافت می‌کنید. امنیت خانه و یا محل کار آن‌قدر حائز اهمیت هستند که قیمت اهمیت خود را تا حد زیادی از دست می‌دهد. همیشه فکر کنید اگر با فراموش کردن قفل کردن درب منزل تنها یک کالای با ارزش از خانه شما خارج شود هزینه کرد بیشتر برای قفل دیجیتال تا چه حد برایتان ارزش می‌یابد.

برای آشنایی بیشتر با قفل‌های دیجیتال درب می‌توانید پیج اینستاگرام ما را دنبال نمایید.

برای مشاوره رایگان همین حالا فرم زیر را پر نمایید.

امتیازدهی