یکی از عناصر عمده در تمهید ایمنی خانه بکارگیری از قفل درب ساختمان می باشد. از قدیم تا به  امروز از قفل در دروازه های ورودی منازل، کمد های کوچک دیواری حتی قفسه جهت تمهید ایمنی و ممانعت از سرقت استفاده شده است. در حال حاضر در صنایع قفل سازی مدل های متعددی با طراحی های گوناگونی انجام شده است و امروزه می توان اقسام قفل را برای درب های ورودی خانه ها با کارکرد های متمایز و با ایمنی خیلی بالا تهیه کرد.

عمده ترین فاکتوری که سبب می شود اشخاص در پی قفل درب ( door lock ) مطمئن باشند ممانعت از دزدی است. در حقیقت می توان بیان کرد که تعیین قفل مطلوب بر روی تمهید ایمنی خانه بسیار موثر است. در این راستا بایستی قفل هایی را برگزینید که ایمنی شما و خانه تان را بیش از بیش ارتقا دهد. برای مثال قفل هایی که حالت زبان آن ها به شکل مخفی و بیرون از دید است می توانند گزینه مطلوبی باشند.

قفل درب

معرفی انواع قفل درب

امروزه انواع مختلفی از قفل درب موجودند که هر کدام کارایی خاص خود را دارند و طرفداران بسیاری هم دارند.

 • قفل سوئیچی

این قفل ها معمولا به قفل ضد سرقت مشهور هستند‌ این گروه از قفل ها برای درب های چوبی، ورودی و درب ساختمان ها بسیار مناسب هستند. این نوع قفل ها بر عکس قفل های کلیدی تنها به یک مغزی احتیاج دارند. به یاد داشته باشید در زمان خرید قفل، خرید مغزی مناسب با قفل را از یاد نبرید. در کلیه قفل های سوئیچی کلید مختص آن بعد از داخل شدن به قفل، داخل حفره مغزی شده و به آسانی با چرخاندن کلید، درب به راحتی باز می شود.

 • قفل سرویسی

یکی از انواع قفل درب می توان به قفل سرویسی اشاره کرد. این قفل همواره برای درب سرویس های بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرد. این قفل ها احتیاجی به مغزی و کلید ندارند. در این صورت باز و بسته کردن درب به وسیله دستگیره و باز و بسته کردن قفل به وسیله اهرم قرار داده شده در بخش تحتانی دستگیره صورت می گیرد. در این گونه قفل ها احتیاجی به کلید جداگانه جهت بستن درب نیست.

 • قفل کلیدی

ساز و کار کارکرد این نوع قفل ها مانند قفل های سرویسی می باشد. بعد از داخل شدن کلید و چرخاندن آن در درون قفل ، قفل را می توان باز یا بسته کرد. جهت باز کردن درب به پایین کشیدن دسته نیاز است. در این صورت زبانه قفل توسط دسته به طرف جلو یا عقب به حرکت در می آید.

 • قفل هوشمند

این قفل ها مطلوب ترین انتخاب برای ادارات و آپارتمان هایی با تعداد واحد های زیاد می باشند. این محصول از دو قسمت مکانیکی و الکترونیکی ایجاد شده است . در قسمت الکترونیکی این محصول تجهیز شده به دکمه هوشمند است و جهت باز کردن درب از آن استفاده می شود. قسمت مکانیکی آن با کلید کامپیوتری گشوده می شود. قفل دکمه ای معمولا برای اقسام آپارتمان ها نظیر خانه های مسکونی، دفاتر کاری، مراکز اداری و … مطلوب هستند. در حقیقت قسمت مکانیکی برای مواقع اضطراری که قفل دچار نقص فنی شده است بکار برده می شود. امکان تکثیر از روی این نوع قفل ها تنها به وسیله خریداران مقدور است چنانچه یکی از آنها گم شود خریدار می تواند پسورد قبلی را حذف کند و پسورد جدیدی را جایگزین کند.

gateman

 • قفل درب حیاط

این نوع قفل درب من جمله عمده ترین یراق آلات ساختمان به حساب می آید که سبب حفظ ایمنی محوطه داخلی ساختمان می شود. مطمئن ترین قفلهای مربوط به درب حیاط در دو گونه ساده و برقی موجود می باشند که به راحتی می توانید آنها را سفارش دهید. کلیه اقسام قفل های برقی درب حیاط به علت دارا بودن متعلقات و زبانه های فراوان از ایمنی خیلی زیادی در قیاس با قفل های عادی برخوردارند.

 • قفل کمد و کشو

از دیگر انواع قفل درب می توان به قفل کمد و کشو اشاره کرد. مسئله حفظ محدوده شخصی اشخاص و محافظت از اسناد و مدارک شخصی، ضرورت بکارگیری از قفل کمد و کشو را معلوم کرده است. اقسام قفل برای کشو هایی به عرض درب های استاندارد را پی ریزی و تولید کرده اند.

تفاوت قفل درب داخلی  ساختمان با درب ورودی

وجه تمایز قفل درب داخلی ساختمان با درب ورودی همواره در گونه مغزی قفل ها می باشد. قطعا مغزی که برای درب ورودی استفاده می شود از سطح کیفی و ایمنی خیلی زیادتری در قیاس با قفل سرویس های بهداشتی برخوردار است.

به بیان دیگر در قفل های عادی درب درونی توجه ‌کمی بر روی ایمنی قفل ها شده است و می توان اقسام دستگیره های کلید دار عادی را بکار برد. ولی اگر ایمنی اتاق برای شما حائز اهمیت است و یا می خواهید قفل را برای موسسه یا شرکت راه اندازی و نصب کنید لازم است قفل هایی با سطح کیفی بالا و همچنین ضد سرقت را بکار ببرید.

قفل درب ورودی

در تعیین قفل درب ساختمان به چه نکته ای بایستی توجه نمود؟

همانطور که عمده ترین علل بکارگیری قفل درب تمهید ایمنی و ممانعت از سرقت می باشد پس بایستی در تعیین قفل مطلوب نهایت دقت خود را بکار ببرید تا محصولی با استقامت و ایمنی خیلی بالا  برای درب ساختمان خود برگزینید. سعی کنید قفل هایی را برگزینید که به شیوه مطلوب تری ضامن و پشتیبان ایمنی شما باشند.

به عنوان مثال محصولاتی را برای درب ورودی خود تعیین کنید که زبانه آنها به شکل پنهان و بیرون از دید پی ریزی شده باشد. قفل هایی که در مقابل ضربه و لرزش دارای استقامت بالایی هستند و در تحت هیچ شرایط غیر عادی باز نمی شوند. همچنین می توانند انتخاب مطلوب تری در قیاس با قفل های عادی باشند. در نتیجه به نوع آلیاژ قفل، شیوه نصب و راه اندازی و دیگر نکات عمده حتما دقت نموده و قفلی را تهیه نمایید که از ضمانت نامه موثق، مطمئن و خدمات پس از فروش بهره مند باشد.

عوامل موثر بر هزینه تعویض قفل درب

عوامل متنوعی بر روی هزینه های تعویض قفل درب اثر می گذارد که عبارتند از:

 • نوع قفل

اینکه هنگام عوض کردن قفل درب، قفل بعدی چه مارکی خواهد بود و از چه مواد اولیه ای تولید شده این موارد می توانند بر روی هزینه شما  اثر بگذارند. بعضی قفل ها گران بها و مجلل هستند و حاوی مواد اولیه گران قیمتی هستند. در برابر بعضی از این محصولات افزون بر اینکه دارای سطح کیفی بالایی هستند دارای نرخی مطلوب و به صرفه نیز می باشند. قفل های هوشمند نرخ بیشتری نسبت به قفل های مکانیکی دارند ولی ایمنی و اطمینان بیشتری را به خریدار می دهند.

 • تعویض درب

پرسش اینجاست که آیا تعویض قفل درب منتهی به تغییر درب هم می شود. بیشتر قفل های مکانیکی و دیجیتالی بر روی اقسام درب نصب و راه اندازی می شوند . ولی بعضی اوقات به علت پوسیدگی و فرسودگی بیش از اندازه درب ایمنی زیر سوال می رود. اگر برای تعویض قفل احتیاج به تغییر درب باشد مسلما هزینه ها افزایش می یابند.

 • جنس قفل درب

عمده ترین نقش یک دستگیره اعمال ایمنی است در این صورت جهت ایجاد ایمنی بایستی دستگیره ای را انتخاب کنید که حاوی بدنه ای مستحکم و از فلز باشد تا به آسانی نتوان آنرا دست کاری کرد. بهتر است بدانید خیلی از این دستگیره ها تنها از لحاظ ظاهری زیبا هستند و بدنه انها هیچ مقاومتی نداشته و از جنس پلاستیک است و از لحاظ ایمنی خیلی ضعیف هستند. لذا در هنگام تعیین قفل جنس بدنه را مد نظر قرار دهید. همچنین قفل ها امکان دارد ساخت کشور های متنوعی باشند که با سطح کیفی و قیمت متمایزی به بازار عرضه شوند.

قفل دیجیتال

معرفی ویژگی های قفل دیجیتال

در پی ریزی هر نوع قفل دربی  یک زبانه جهت پیوستگی و ممانعت از باز شدن درب بکار برده می شود. قفل دیجیتال گونه ای قفل الکترومکانیکی است که در حال حاضر در اختیار همه جهت آسایش و راحتی هرچه تمام تر واقع شده است. در این گونه قفل ها با بکارگیری شیوه های متنوعی مانند موبایل، اثر انگشت، کارت، پسورد و … می توان مبادرت به باز کردن درب نمود.

وجود سامانه های اخطار و بدنه خیلی مستحکم در پی ریزی اینگونه قفل ها، در حال حاضر به یکی از مطمئن ترین و با کیفیت ترین قفل ها در جهان مبدل شده است. آنها بدون احتیاج به همراه داشتن همیشگی کلید شیوه ای بدون کلید جهت وارد شدن به محیط کار، خانه و مدرسه را فراهم می کنند.

علت بکارگیری قفل دیجیتال توانایی و خصوصیات خاص اینگونه محصولات می باشد. این پرسش خیلی از کاربران است که چرا از این نوع قفل ها استفاده می کنیم؟ پاسخ آن معمولا در خصوصیات این محصول نهفته است که عبارتند از:

 • سامانه ضد شوک در قفل دیجیتال

این قفل ها دارای سامانه امنیتی کاملا پیشرفته ای هستند. بدین صورت که در حالت وارد کردن ولتاژ خیلی زیاد به قفل،  سامانه قفل شروع به آژیر کشیدن می کند. امنیت خیلی زیاد این نوع قفل ها و وجود سامانه ها و خصوصیات متنوع سبب افزایش سطح کیفی زندگی مردم شده است.

 • سامانه حریم خصوصی در قفل درب دیجیتال

دکمه ای برای این قفل پی ریزی شده است که چنانچه از داخل آن را فعال کرده باشید هیچ کس نمی تواند به منزل یا محیط کار وارد شود. حتی افرادی که دارای کارت یا پسورد هم هستند. فقط اشخاصی که دارای کلید هستند قادر به ورود هستند.

 • قفل دیجیتال ضد حریق مستحکم در مقابل آتش سوزی

این قفل ها همواره از فولاد و لاستیک فشرده تولید شده اند در مقابل آتش مستحکم بوده و تا دمای خیلی زیاد ۵۵ الی ۶۰ درجه هم دوام می آورند. همواره این نوع قفل ها را در مراکز دولتی نظیر بیمارستان ها، فرودگاه ها، فروشگاه ها و …‌ بکار می برند.

 • قفل درب هوشمند تجهیز شده به آلارم ضد سرقت

زمانی که شخص سارق یا متجاوز تمایل به ورود به آپارتمان را دارد بکارگیری از این نوع قفل به همراه سامانه آلارم ضد سرقت برای آپارتمان فوق العاده کاربردی است و مانع ورود آن ها خواهد شد.

امتیازدهی