مزایای استفاده از قفل کارتی

با توجه به پیشرفت علم و سوق داده شدن تمامی قطعات و ابزارهای صنعتی و غیرصنعتی به سمت الکترونیکی شدن و افزایش امنیت آن‌‎ها در برابر مسائل مختلف، قفل‌ها هم از این موضوع مستثنی نمی‌باشند و با گسترش روز افزون استفاده از قفل‌های هوشمند، خدمات رسانی و آپشن‌های این نوع قفل‌های الکترونیکی هر روز بیشتر شده است. به گونه‌ای که می‌توان گفت در حال حاضر مزایای بسیاری در این نوع قفل‌ها برای برقراری امنیت، آرامش و … در نظر گرفته شده است.

با توجه به اين‌كه ما هم اكنون در «عصر الكترونيک» زندگی می‌کنیم هر روزه شاهد ارايه نسخه الكترونیکي و هوشمند شده دستگاه‌هايي هستيم كه تاكنون از نمونه‌هاي قديمي و دستي آن استفاده می‌كرديم و كم كم احساس می‌کنیم كه تمام ابزار و وسايل دور و برمان به نوع الكترونيكي تبديل شده است. همین باعث شده که امروزه صاحبان کسب و کار جهت افزایش امنیت و حفاظت از امکانات خود این روند فرا امنیتی را در دستور کار خود قرار داده‌اند. از گزینه‌های امنیتی زیادی استفاده می‌نمایند. یکی از این نوع امکانات فرا امنیتی، قفل کارتی می‌باشد که علاوه بر حفاظت درب ورودی و افزایش امنیت ورود و خروج، آسایش و راحتی را برای کاربران فراهم می‌آورد. در این مقاله سعی می‌شود علاوه بر مقایسه قفل‌های مکانیکی و رمزی با قفل کارتی، به امکانات و ویژگی‌های فنی این نوع قفل‌ها اشاره نماییم.

قفل‌های مکانیکی و دردسرهای استفاده از کلید

قفل‌های مکانیکی از قدیمی‌ترین تجهیزات حفاظتی ـ امنیتی محسوب می‌شوند. ساختار آن‌ها گرچه با تغییر و تحولات زیادی همراه بوده است؛ اما کماکان همان اصول ثابت که با کلید باز می‌شوند را دارند و این موجب تداوم معایب این نوع قفل‌ها در مقایسه با مزایای بسیار کم این قفل‌ها شده است. تصور کنید که این نوع قفل در یک شرکت بزرگ نصب شده باشد. بدون در نظر گرفتن مشکلات ناشی از در اختیار قراردادن کلیدها به تمامی افراد شرکت و هزینه‌های ناشی از آن، هیچ راهی برای کنترل این کلیدها و ورود و خروج به ساختمان وجود ندارد. راه‌های احتمالی نیز بسیار پر هزینه می‌باشند.

این کلیدها به راحتی کپی شده و ممکن است در اختیار افرادی قرار گیرند که نباید به بخش مورد نظر دسترسی داشته باشد. این خطر وجود دارد که شخصی که از شرکت مدت‌ها پیش اخراج شده است با کپی نمودن کلیدهای ورودی به راحتی به ساختمان شما دسترسی داشته باشد. همچنین در گذر زمان با قرارگرفتن کلیدهای ورودی ساختمان در دست افراد مختلف امنیت این نوع قفل‌ها به شدت کاهش یافته و شاید شما را مجبور نماید که با هر بار در اختیار قرار دادن کلیدها به افراد مختلف، تمامی قفل را عوض نموده که این‌کار بسیار پرهزینه می‌باشد.

به همین دلیل اکثر شرکت‌های بزرگ از قفل کارتی جهت کنترل ورود و خروج ساختمان استفاده می‌نمایند. در قفل کارتی به راحتی و با کمترین هزینه می‌توان برای هر یک از افراد کارت ورود و خروج منحصر به فرد تعریف نمود که ضمن استفاده از آن جهت باز نمودن درب، به‌عنوان کارت پرسنلی نیز می‌توان از آن استفاده کرد. به این ترتیب می‌توان ورود و خروج افراد را کنترل نمود. همچنین در صورت نیاز و برای جلوگیری از دسترسی افراد غیر مجاز، کارت مورد نظر را به راحتی و بدون نیاز به فرد متخصص از حافظه قفل کارتی حذف نمود.

مزایای استفاده از قفل کارتی

قفل رمزی بدون کلید

قطعاً بزرگترین مزیت یک قفل «راحتی» است. این ویژگی ضرورت وجود کلید فیزیکی را از بین می‌برد. بنابراین دیگر نیازی به حمل کلیدها، پنهان کردن آن‌ها و یا داشتن نگرانی بابت گم شدن‌شان ندارید. بنابراین یکی از روش‌های افزایش امنیت ورودی ساختمان‌ها استفاده از قفل رمزی می‌باشد. این نوع قفل‌ها مانند قفل کارتی مشکلات استفاده از کلیدها را برای همیشه از بین می‌برد. همچنین در این نوع قفل‌ها هزینه‌های ناشی از جایگزینی کلیدهای افراد اخراج شده از شرکت وجود ندارد و با حذف رمز ورودی افراد مورد نظر می‌توان مانع از دسترسی آن‌ها به ساختمان گردید. همچنین می‌توان جهت حفاظت درب ورودی اماکن حساس امنیتی و جلوگیری از دسترسی افراد غیرمجاز به محل مورد نظر از این نوع قفل‌ها استفاده نمود.

در کنار مزایای استفاده از قفل رمزی باید به این نکته توجه کرد که در این نوع قفل‌ها امکان فراموش نمودن رمز عبور و یا لو رفتن رمز وجود دارد به همین دلیل باید از سایر مدل‌های قفل هوشمند مانند قفل کارتی یا قفل اثر انگشتی استفاده نمود.

قفل کارتی، امنیت و راحتی

یک کارت می‌تواند یک نشانه امنیتی و راحتی باشد که به شما اجازه دسترسی به فضای مورد نظر از طریق درب‌های الکترونیکی ‌دهد. این نوع قفل‌های کارتی یکی از امن‌ترین مدل‌های قفل درب ساختمان به حساب می‌آیند. این نوع قفل‌ها را به راحتی می‌توان با سیستم‌های کنترل دسترسی ادغام و با شناسایی کارت به آن، ضمن باز نمودن درب ورودی، ورود و خروج افراد را نیز ثبت و کنترل نمود. این کارت‌ها به راحتی قابل حمل بوده و از آن به‌عنوان کارت پرسنلی یا شناسایی نیز می‌توان استفاده نمود. هزینه‌های نگهداری بسیار پایینی دارند. به طوری که اگر نیم نگاهی به هزینه‌های نگهداری قفل‌های مکانیکی شود، متوجه خواهیم شد که هزینه بعد از خرید این نوع قفل‌ها بیشتر از هزینه خرید قفل هومشند کارتی است.

دسترسی امنیتی به قفل کارتی

در برخی از مدل‌‎های قفل کارتی می‌توان با فعال نمودن سیستم ورودی دوبل امنیت محل را بیش از پیش افزایش داد. به این ترتیب جهت ورود به ساختمان ضمن وارد نمودن رمز، کارت را نیز باید به آن شناسایی کرد. بسیاری از هتل‌ها، شرکت‌های بزرگ و همچنین مجتمع‌های مسکونی از این نوع قفل‌ها برای کنترل ورود و خروج و حفاظت از درب‌ها استفاده می‌نمایند. از پرفروش‌ترین مدل‌های قفل کارتی می‌توان به SAMSUNG SHP-DP820, GATEMAN V300, YALE YDM3168 اشاره نمود.

مزایای استفاده از قفل کارتی

اهمیت استفاده از قفل کارتی

هدف اصلی استفاده از قفل هوشمند کارتی، ایمن نگه داشتن فضای داخلی است. اگر قصد نصب قفل کارتی را دارید، بهتر است از مزایای آن نهایت استفاده را ببرید. این قفل‌ها یکی از بهترین راه‌ برای افزایش امنیت محیط داخلی و عدم استفاده از کلید فیزیکی است. با این اوصاف اگر دغدغه اصلی شما رفع نگرانی امنیت، آرامش و حفاظت از جان و مال خود می‌باشد و مهم‌تر این که به هوشمند کردن خانه یا محیط کار خود فکر می‌کنید، نصب قفل‌های الکترونیکی «نخستین گام» برای شروع این تغییر و تحولات است.

شرکت کارن برای این منظور به شما پیشنهاد می‌دهد به سراغ بهترین برندهای قفل هوشمند کارتی یعنی برند یال (YALE)، سامسونگ (SAMSUNG ) و گیت‌من (GATEMAN) بروید.

برای مشاوره رایگان همین حالا فرم زیر را پر نمایید.

امتیازدهی