قفل کارتی

امروزه صاحبان کسب و کار جهت افزایش امنیت و حفاظت از امکانات خود از گزینه های امنیتی زیادی استفاده می نمایند. یکی از این نوع امکانات امنیتی، قفل کارتی می باشد که علاوه بر حفاظت درب ورودی و افزایش امنیت ورود و خروج، آسایش و راحتی را برای کاربران فراهم می آورد. در این مقاله سعی می شود علاوه بر مقایسه قفل های مکانیکی و رمزی با قفل کارتی ، به امکانات و ویژگی های فنی این نوع قفل ها نیز اشاره نماییم.

قفل های مکانیکی و دردسرهای استفاده از کلید

معایب این نوع قفل ها در مقایسه با مزایای آن بسیار چشم گیر می باشد. تصور کنید که این نوع قفل در یک شرکت بزرگ نصب شده باشد. بدون در نظر گرفتن مشکلات ناشی از در اختیار قراردادن کلیدها به تمامی افراد شرکت و هزینه های ناشی از آن، هیچ راهی برای کنترل این کلیدها و ورود و خروج به ساختمان وجود ندارد. راه های احتمالی نیز بسیار پر هزینه می باشند.

این کلیدها به راحتی کپی شده و ممکن است در اختیار افرادی قرار گیرند که نباید به بخش مورد نظر دسترسی داشته باشد. این خطر وجود دارد که شخصی که از شرکت مدت ها پیش اخراج شده است با کپی نمودن کلیدهای ورودی به راحتی به ساختمان شما دسترسی داشته باشد. همچنین در گذر زمان با قرارگرفتن کلیدهای ورودی ساختمان در دست افراد مختلف امنیت این نوع قفل ها به شدت کاهش یافته و شاید شما را مجبور نماید که با هر بار در اختیار قرار دادن کلیدها به افراد مختلف، تمامی قفل را عوض نموده که این کار بسیار پرهزینه می باشد.

به همین دلیل اکثر شرکت های بزرگ از قفل کارتی جهت کنترل ورود و خروج ساختمان استفاده می نمایند. در قفل کارتی به راحتی و با کمترین هزینه می توان برای هر یک از افراد کارت ورود و خروج منحصر به فرد تعریف نمود که ضمن استفاده از آن جهت باز نمودن درب، به عنوان کارت پرسنلی نیز می توان از آن استفاده کرد. به این ترتیب می توان ورود و خروج افراد را کنترل نمود. همچنین در صورت نیاز و برای جلوگیری از دسترسی افراد غیر مجاز، کارت مورد نظر را به راحتی و بدون نیاز به فرد متخصص از حافظه قفل کارتی حذف نمود.

مزایای استفاده از قفل کارتی

قفل رمزی بدون کلید

یکی از روش های افزایش امنیت ورودی ساختمان ها استفاده از قفل رمزی می باشد. این نوع قفل ها مانند قفل کارتی مشکلات استفاده از کلیدها را برای همیشه از بین می برد. همچنین در این نوع قفل ها هزینه های ناشی از جایگزینی کلیدهای افراد اخراج شده از شرکت وجود ندارد و با حذف رمز ورودی افراد مورد نظر می توان مانع از دسترسی آن ها به ساختمان گردید. همچنین می توان جهت حفاظت درب ورودی اماکن حساس امنیتی و جلوگیری از دسترسی افراد غیر مجاز به محل مورد نظر از این نوع قفل ها استفاده نمود.

در کنار مزایای استفاده از قفل رمزی باید به این نکته توجه نمود که در این نوع قفل ها امکان فراموش نمودن رمز عبوری و یا لو رفتن رمز وجود دارد به همین دلیل باید از سایر مدل های قفل دیجیتال مانند قفل کارتی یا قفل اثر انگشتی استفاده نمود.

قفل کارتی ، امنیت و راحتی

بعد از قفل اثر انگشتی (بیومتریک)، مدل های مختلف قفل کارتی یکی از امن ترین مدل های قفل درب ساختمان می باشند. این نوع قفل ها را به راحتی می توان با سیستم های کنترل دسترسی ادغام و با شناسایی کارت به آن، ضمن باز نمودن درب ورودی، ورود و خروج افراد را نیز ثبت و کنترل نمود. این کارت ها به راحتی قابل حمل بوده و از ان به عنوان کارت پرسنلی یا شناسایی نیز می توان استفاده نمود.

دسترسی امنیتی به قفل کارتی

در برخی از مدل های قفل کارتی می توان با فعال نمودن سیستم ورودی دوبل امنیت محل را بیش از پیش افزایش داد. به این ترتیب جهت ورود به ساختمان ضمن وارد نمودن رمز، کارت را نیز باید به آن شناسایی نمود. بسیاری از هتل ها، شرکت های بزرگ و همچنین مجتمع های مسکونی از این نوع قفل ها برای کنترل ورود و خروج و حفاظت از درب ها استفاده می نمایند. از پرفروش ترین مدل های قفل کارتی می توان به SAMSUNG SHP-DP820، GATEMAN V300، YALE YDM3168 اشاره نمود.

مزایای استفاده از قفل کارتی