قفل دیجیتال چیست؟

قرن‌هاست که انسان‌ها از کلید برای باز و بسته نمودن قفل درب خود استفاده می‌نمایند. مصریان باستان اولین افرادی بودند که از قفل و کلید برای محافظت از درب ورودی ساختمان‌های خود استفاده می‌کردند. امروزه و با پیشرفت تکنولوژی، قفل‌های معمولی و قدیمی جای خود را به سایر انواع قفل‌ها داده اند. قفل دیجیتال یکی از این نوع قفل‌ها می‌باشد که توسط رمز، کارت و یا اثر انگشت می‌توان درب را باز نمود و نیازی به استفاده از کلیدهای پردردسر نمی‌باشد.

با این تفاسیر می‌توان گفت، قفل‌های هوشمند بهترین و ایمن‌ترین قفل‌های موجود در بازار جهانی هستند که در ساخت آن‌ها از آخرین فناوری‌ها استفاده می‌شود. در حال حاضر بسیاری از این نوع قفل‌ها وارد بازار شده است و می‌توان گفت این قفل‌ها از نظر سازوکار و ایمنی با هم متفاوتند. در این گزارش علمی قصد داریم که شما عزیزان را بیشتر با قفل دیجیتال آشنا کنیم.

تعریف قفل دیجیتال

قفل دیجیتال نوعی قفل الکترومکانیکی است که بدون کلید و توسط سایر روش‌های دسترسی می‌توان آن را کنترل نمود. بدنه بسیار مقاوم و همچنین وجود سیستم‌های هوشمند امنیتی باعث شده تا این نوع قفل‌ها به یکی از امن‌ترین مدل‌های قفل موجود در جهان تبدیل شود. منبع تغذیه آن‌ها باتری قلمی بوده به‌طوری که جهت نصب نیاز به سیم کشی داخلی برق نمی‌باشد. این محصولات امنیتی را می‌توان بر روی انواع درب نصب کرد. این چنین قفل‌های هوشمند ایمنی بسیار بیشتری نسبت به قفل‌های مکانیکی دارند. به دلیل دارا بودن آپشن‌های مدرن و قوی از ایمنی بسیار بالایی برخوردار است.

در واقع قفل دیجیتال یک نوع قفل الکترونیکی است که به دلیل فناوری‌های پیشرفته به کار رفته در آن قابلیت اتصال به سیستم‌های هوشمند و کنترل از راه دور، ضد حریق، ضد هک، حریم خصوصی، رمز ادمین، قفل کودک و … را نیز دارد.

چرایی انتخاب قفل دیجیتال

همین که شما وارد سایت کارن شده‌اید و در حال مطالعه این مطلب هستید، نشان می‌دهد که شما به دنبال جواب چرایی انتخاب قفل هوشمند هستید و بدون شک شما با مطالعه این مطلب به این که چرا و چگونه قفل دیجیتال را انتخاب کنید، خواهید رسید.

قفل الکترومکانیکی یک راه‌حل امنیتی برای ساختمان‌ها و مجتمع‌‎های پر رفت و آمد است. تنوع در مدل‌های قفل دیجیتال مانند قفل کارتی، قفل رمزی و … سبب شده تا بتوان از این قفل‌ها در کاربردهای مختلف استفاده نمود که نیازمند امنیت در سطوح متفاوت هستند؛ از جمله می‌توان به طلا فروشی‌ها و سرافی‌ها که امنیت آن‌ها باید در سطح بالایی کنترل شود تا اداره‌های کوچک و بزرگ برای کنترل رفت و آمد و دسترسی افراد اشاره نمود.

البته کاربرد قفل الکترونیکی به این مکان‌های اشاره شد محدود نمی‌شود و شما می‌توانید برای محیط زندگی و کار خود متناسب با نیاز و با توجه به ظاهر درب و ساختمان، قفل مورد نظر را با قیمت مناسب انتخاب نمایید. این قفل‌های دیجیتالی به دلیل ویژگی‌های منحصر به فرد فنی و امنیتی که دارند، باعث شده افراد زیادی در سراسر جهان از این نوع قفل استفاده نمایند.

ویژگی قفل‌های دیجیتال

از ویژگی‌های مهم این نوع قفل می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

– امنیت بالای ورودی‌های قفل دیجیتال

در گذشته استفاده از کلیدها باعث بروز مشکلات زیادی بوده و دردسرهای جبران ناپذیری را برای کاربران ایجاد می‌کرد. مشکلاتی از جمله هزینه‌های بالای گم شدن کلیدها، کپی شدن بسیار آسان کلیدهای گم شده یا به سرقت رفته و …به همین دلیل با گذشت زمان قفل‌های قدیمی با کلید جای خود را به سایر مدل‌های قفل با دسترسی‌های متفاوت دادند. از جمله آن می‌توان به قفل دیجیتال اشاره نمود که توسط رمز، کارت و اثر انگشت، بدون کلید، می‌توان درب را باز نمود. هک نمودن پنل‌های دسترسی این نوع قفل‌ها بسیار دشوار بوده و دسترسی به آن را برای سارقان تقریبا غیرممکن می‌نماید. وجود سیستم‌های امنیتی رمزدهی مانند تابع خیالی، سیستم بیومتریک و تشخیص بافت زنده و نیز حذف بسیار آسان کارت‌های گم شده باعث افزایش امنیت این نوع قفل‌ها می‌باشد.

– مدیریت ورود و خروج در مسیر برقراری امنیت

بشر ذاتا علاقمند است تکالیف روزمره خود را در کمترین زمان ممکن با بهترین نوع مدیریت انجام دهد و برای رسیدن به این هدف بهترین «استراتژی» در دستور کار خود قرار می‌دهد. انتخاب قفل هوشمند به دلیل ورود و خروج راحت و ایمن‌تر را می‌توان در همین راستا توصیف کرد. به طور مثال با استفاده از رمزهای مختص به افراد مختلف و همچنین با استفاده از پایش در هر لحظه از ورود و خروج افراد با خبر ‌شوید. می‌توانید مجوز ورود و خروج افراد را در لحظه از روی گوشی حذف کنید و یا رمزهای یک‌بار مصرف ایجاد کنید تا افراد فقط یکبار بتوانند وارد شوند. مصداق زمانی که می‌خواهید خدمتکار یا شخص دیگری برای یکبار در روز یا در هفته وارد خانه شود دیگر نیازی به دادن کلید نیست.

– آسایش و آرامش خاطر کاربران

ویژگی‌های منحصر به فرد قفل دیجیتال مانند قفل خودکار، آلارم‌های هشدار، کنترل ورود و خروج و … خیال شما را کاملا از بابت امنیت محل زندگی و یا کار راحت می‌نماید. به‌عنوان مثال به محض بسته شدن درب، قفل دیجیتال به صورت خودکار بسته شده و نگرانی بابت اطمینان از بسته بودن درب از بین می‌رود. همچنین در صورت اعمال نیروی غیرمجاز به درب یا قفل، آلارم هشدار آن به صدا در آمده و به شما یا اطرافیان هشدار می‌دهد. همچنین با اتصال به گوشی هوشمند می‌توان ورود و خروج افراد مختلف را ثبت و کنترل نمود. بسیاری از مشکلات و دردسرهای قفل‌های مکانیکی و قدیمی با نصب قفل دیجیتال از بین رفته و امنیت و آسایش را برای کاربران به ارمغان می‌آورد.

– متصل شدن به خانه هوشمند

قفل دیجیتال را به راحتی می‌توان توسط پروتکل‌های هوشمند مانند ZigBee و ZWave و نیز ماژول‌های خانه هوشمند وارد سیستم‌های هوشمندسازی نموده و آن‌را به سایر وسایل الکترونیکی متصل نمود. به این ترتیب با معرفی کدهای دستوری به قفل دیجیتال و ارسال آن به سایر وسایل خانه هوشمند می‌توان جهت کنترل خانه در بسیاری از موارد استفاده نمود. به عنوان مثال می‌توان طوری برنامه ریزی نمود که پس از بسته شدن درب و ارسال کد دستوری از قفل دیجیتال به سیستم برق‌رسانی خانه هوشمند، وسایل الکترونیکی مد نظر را موقتا از مدار خارج و آن‌ها را خاموش نمایند.

قفل دیجیتال چیست؟

– تضمین حریم خصوصی تحت هر شرایطی

وقتی صحبت از امنیت خانه می‌شود، عناصر و مولفه‌های مختلفی به ذهن ما می‌رسد، یکی از مهم‌ترین آن‌ها حفظ حریم خصوصی است. زیرا این مهم‌ترین مکانی است که در آن افراد اطلاعات خصوصی خود را نگه می‌دارند و به شدت به دنبال حفظ این حریم خواهند بود. قفل‌های دیجیتالی یکی از ابزارهای مدرنی است که این نیاز را برای افراد، گروه و جامعه پایدار با تضمین کامل نگه می‌دارد، وضعیت امنیتی را حفظ می‌کنند که هیچ شخص دیگری به فضای داخلی خانه، اداره، مغازه و … دسترسی نداشته باشد.