قفل دیجیتال درب با امکان تشخیص چهره

فناوری‌های هوشمند در چند سال گذشته رشد چشمگیری داشته و استقبال از آن‌ها روز به روز در حال افزایش است. هدف بسیاری از تولیدکنندگان، ایجاد محصولات هوشمندی است که حداکثر امنیت و راحتی را برای کاربران فراهم نماید. قفل درب دیجیتال نیز یکی از محصولاتی است که شرکت‌های بسیاری اقدام به تولید آن با بالاترین کیفیت نموده‌اند. قفل درب دیجیتال را می‌توان توسط روش‌هایی مانند وارد کردن رمز، شناسایی کارت و یا اثر انگشت، تلفن همراه و حتی در مدل‌های پیشرفته‌تر با استفاده از فرامین صوتی (اتصال به سیستم‌های هوشمند مانند آمازون-الکسا)، کنترل نمود.

اما در خبرها آمده است که برخی از شرکت‌ها در حال تولید قفل‌های دیجیتال با امکان تشخیص چهره می‌باشند. اگرچه این طرح در مراحل اولیه قرار دارد اما می‌تواند انقلاب بزرگی در صنعت قفل ایجاد کند.

تشخیص چهره توسط قفل

از سال 2016 تا به امروز، تولیدکنندگان اقدام به تولید قفل هوشمند با امکان تشخیص جهره افراد نموده‌اند. طرح‌های بسیاری در این زمینه ارائه گردید. در این بین تنها شرکت اپل موفق شد از تکنولوژی تشخیص چهره برای دسترسی به گوشی هوشمند iPhone X استفاده نماید که به نوبه خود پیشرفت قابل ملاحظه‌ای در راه می‌باشد.

قفل درب دیجیتال با امکان تشخیص چهره به صاحبان خانه‌ها و کسب و کارها این اجازه را می‌دهد تا با معرفی حالتی از چهره مانند یک لبخند باز، درب ورودی ساختمان را کنترل نمایند. این کار توسط یک دوربین دوگانه که توانایی تشخیص چهره را در عرض چند ثانیه دارد، صورت می‌گیرد. شما می‌توانید چندین چهره مختلف از افراد را به این نوع قفل درب دیجیتال معرفی نمایید.

در ضمن در کنار این نوع دسترسی از روش‌های دیگری مانند رمز، کارت، اثر انگشت، کلید مکانیکی و یا تلفن همراه نیز می‌توان برای باز نمودن درب استفاده نمود. جهت افزایش امینت این نوع قفل‌ها نیز قرار است از سیستم ضد فریب جهت جلوگیری از باز نمودن درب توسط تصاویر و یا ماکت ها، استفاده شود. تکنولوژی مادون قرمز نیز جهت استفاده در شرایط کم نور و تاریک در این نوع قفل درب دیجیتال در نظر گرفته می‌شود.

قفل دیجیتال با امکان تشخیص چهره، آینده نزدیک است

ویژگی‌های قفل

در تابستان سال 2017 میلادی، مجله بین المللی ترویج و برنامه‌ریزی کاربردی مهندسی، لیستی از ویژگی‌های قفل درب دیجیتال با امکان تشخیص چهره ارائه نموده است که به شرح ذیل است:

  • اگر شخصی به صورت غیر مجاز قصد باز نمودن درب را داشته باشد، یک پیام هشدار از طرف قفل برای مالک خانه یا کسب و کار ارسال می‌گردد. هشدارها می‌تواند مستقیما به صاحب حساب یا نزدیک‌ترین فرد به محل مورد نظر مانند همسایه‌ها ارسال شود.

قفل دیجیتال با امکان تشخیص چهره، آینده نزدیک است

  • جهت ارتباط کامل مراجعه کننده و یا کاربر، می‌توان قفل درب دیجیتال با امکان تشخیص چهره را به یک دستیار صوتی متصل نمود.
  • سیستم‌های امنیتی موجود در این نوع قفل‌ها مانند سیستم تشخیص فریب، امکان هک نمودن آن‌ها و ورود غیر مجاز به خانه یا محل کسب و کار را تقریبا غیر ممکن می‌نماید.
  • شما می‌توانید اطلاعات بسیاری از جمله چهره افراد مختلف را در حافظه این نوع قفل‌ها ذخیره نمایید. این ویژگی برای استفاده در شرکت‌های بزرگ بسیار مناسب می‌باشد. همچنین از این ویژگی می‌توان برای ایجاد محدودیت در بخش‌های حساس امنیتی مانند آزمایشگاه‌ها استفاده نمود.

معایب استفاده از قفل درب دیجیتال با امکان تشخیص چهره

چندین مشکل ممکن است در هنگام استفاده از این نوع قفل‌ها برای شما به‌وجود آید:

  • سیستم‌های امنیتی این نوع قفل درب دیجیتال مانند سیستم تشخیص فریب در حال حاضر تنها یک فرضیه می‌باشد که عملی نمودن آن با توجه به سطح پیشرفت تکنولوژی، نیاز به زمان دارد که این موضوع ممکن است مشکلات امنیتی جبران ناپذیری را برای شخص به‌وجود آورد. با توجه به اینکه تصاویر شما در مکان‌های مختلفی مانند شبکه‌های اجتماعی در دسترس می‌باشد، بنابراین تنها کافی است با استفاده از تکنولوژی چاپ سه بعدی، یک ماکت با کیفیت از چهره شما ایجاد شود. به این ترتیب مجرمان و سارقان به راحتی می‌توانند به درب ورودی خانه یا محل کسب و کار شما دسترسی یابند.

قفل دیجیتال با امکان تشخیص چهره، آینده نزدیک است

  • رمز، کارت و یا اثر انگشت خود را در مواقع ضروری و جهت امنیت بیشتر می‌توانید تغییر دهید اما صورت و چهره خود را هرگز!
  • با کوچکترین تغییر در حالت پیش فرض چهره و معرفی شده به این نوع قفل درب دیجیتال، امکان دسترسی به آن وجود نخواهد داشت و باعث بروز دردسرهای فراوانی برای شما می‌شود.
  • شما با استفاده از سایر مدل‌های قفل می‌توانید به اندازه قفل درب دیجیتال با امکان تشخیص چهره، امنیت و راحتی را برای خود فراهم آورید و نیازی به این همه هزینه نیست.

اگرچه پیشرفت تکنولوژی باعث افزایش راحتی و امنیت کاربران می‌گردد ولی گاهی اوقات نیز دردسرهای بسیاری را به وجود می‌آورد.