پیش از معرفی قفل بیومتریک بهتر است ابتدا در مورد نیاز بشر به امنیت صحبت کنیم. هرگز نگرانی بزرگتری مانند امنیت در جوامع وجود نداشته است. به ویژه در دنیای امروزی که سارقان و جنایتکاران از روش‌های پیشرفته برای ورود به حریم خصوصی افراد استفاده می‌کنند. طبیعتا با افزایش جمعیت نیز میزان این جرم و جنایت‌ها افزایش می‌یابد.

از لحاظ آماری، خانه‌های بدون سیستم‌های امنیتی، 300 درصد بیشتر از خانه‌های امن، احتمال سرقت از آن‌ها وجود دارد.

به همین دلیل بسیاری از صاحبان شرکت‌ها و خانه‌های مسکونی به استفاده از سیستم‌های امنیتی پیشرفته رو آورده‌اند. یکی از این سیستم‌ها قفل بیومتریک می‌باشد که از درب ورودی ساختمان محافظت می‌کند.

این تکنولوژی در گذشته در انحصار شرکت‌های بزرگ، نظامی و دولتی قرار داشت اما امروزه به دلیل در دسترس بودن فن‌آوری‌های پیشرفته، کاربران بسیاری از هر قشری قادر به استفاده از این نوع قفل‌ها می‌باشند.

این تکنولوژی هنوز هم ارزان نیست، اما با ایجاد امنیت بسیار بالا در مقایسه با سایر مدل‌های قفل، می‌تواند آرامش ذهنی زیادی را برای شما به وجود آورد.

قفل بیومتریک چیست؟

مکانیزم قفل بیومتریک بسیار منحصر به‌فرد است. در مواردی که سایر مدل‌های قفل از رمز عبور، کارت و یا کلید برای دسترسی به درب استفاده می‌کنند، این نوع قفل‌ها از ویژگی‌های فیزیکی بدن (عنبیه، کف دست، DNA و اثر انگشت) برای تشخیص هویت و باز نمودن درب بهره می‌گیرند.

اما شایع‌ترین شکل قفل دیجیتال، تشخیص اثر انگشت می‌باشد که به آن قفل اثر انگشتی نیز می‌گویند. به این صورت که با قرار دادن انگشت بر روی سنسور اثر انگشت قفل و به دلیل منحصر به‌فرد بودن اثر انگشت هر شخص، هویت شخص تایید و درب باز می‌گردد.

تشخیص هویت شخص توسط اثر انگشت و باز نمودن درب

اجزاء تشکیل دهنده قفل بیومتریک

این نوع قفل‌ها شامل بدنه داخلی و خارجی، مغزی الکترونیکی، صفحه نوری و (احتمالا خازنی) برای شناسایی اثر انگشت و صفحه لمس جهت وارد نمودن رمز یا کارت می‌باشند. همچنین قفل بیومتریک دارای برد الکترونیکی می‌‌‌‌باشد که اطلاعات کاربران را در خود ذخیره و جهت تشخیص هویت تحلیل می‌نماید.

امنیت قفل بیومتریک

جایی که دسترسی به کارت، کلید و یا رمز عبوری برای سارقان نسبتا راحت است. برای دسترسی به قفل بیومتریک باید انگشتان کاربر را قطع نمایند که این کار نیز در بیشتر مدل‌ها شدنی نمی‌باشد. زیرا سیستم بیومتریک به‌کار رفته در این نوع قفل‌ها، تنها اثر انگشت انگشتانی که جریان خون دارند را تشخیص می‌دهد. به این ترتیب به هیچ عنوان نمی‌توان به صورت غیر‌مجاز به قفل دسترسی یافت.

دلایل استفاده از قفل بیومتریک

– یکی از ویژگی‌های قفل بیومتریک، کنترل آن توسط تلفن همراه و از راه دور می‌باشد. این امر باعث می‌شود تا کلیه امور مربوط به درب ورودی مانند ثبت و کنترل ورود و خروج افراد، باز و بسته نمودن درب و … را از راه دور و از هر جای دنیا مدیریت کرد. این ویژگی ضمن فراهم نمودن رفت و آمد راحت و بدون کلید، خیال شما را با اطلاع از وضعیت درب ورودی راحت می‌نماید.

کنترل از راه دور درب توسط تلفن همراه

– دسترسی با اثر انگشت این اجازه را به شما می‌دهد تا از شر حمل وسایل اضافه مانند کارت و کلید راحت شوید. همچنین برای افرادی که قدرت ذهنی پایینی دارند و نمی‌توانند رمز عبوری را به خاطر بسپارند، بسیار مناسب می‌باشد.

– به دلیل منحصر به‌فرد بودن اثر انگشت هر شخص، هک نمودن قفل و دسترسی غیر‌مجاز به آن تقریبا غیر‌ممکن می‌باشد.

انواع قفل بیومتریک

وقتی صحبت از فناوری بیومتریک و تشخیص اثر انگشت به میان می‌آید، تفاوت زیادی در انواع این محصولات وجود ندارد، زیرا تنها یک راه اصلی برای تایید هویت وجود دارد. با این حال لایه‌های امنیتی و امکانات اضافی مانند روش دسترسی اضافی، امکانات صفحه لمس، کنترل از راه دور توسط تلفن همراه، اتصال به سیستم‌های هوشمند و … تفاوت‌ها را نشان می‌‌دهد.

ویژگی‌های قفل بیومتریک

برخی از ویژگی‌های قفل بیومتریک به نیازهای شما بستگی دارد اما در کل به بررسی برخی از ویژگی‌های مهم این نوع قفل‌ها پرداخته می‌شود تا بیشتر با آن آشنا شوید.

– آلارم هشدار تعویض باتری

در صورت کم شدن انرژی باتری‌های قفل بیومتریک، آلارم هشدار آن به صدا در می‌آید تا شما را برای عوض نمودن باتری‌ها مطلع سازد.

آلارم هشدار اتمام باتری یک هفته قبل از اتمام باتری آلارم هشدار قفل به صدا در می‌آید.

– آلارم هشدار نفوذ غیر‌مجاز

در صورت وارد نمودن نیروی غیر‌مجاز به قفل بیومتریک، آلارم هشدار آن به صدا در آمده و قفل برای دقایقی از کار می‌افتد.

آلارم هشدار نفوذ غیر مجاز

– کلید اضطراری

در صورت وجود مشکل برای دسترسی به قفل مانند تمام شدن باتری‌ها، می‌توان از کلید اضطراری جهت وارد شدن استفاده نمود.

کلید مکانیکی اضطراری

– سیستم تشخیص بافت زنده

سیستم تشخیص بافت زنده یا سیستم بیومتریک مشخص می‌کند که انگشت قرار گرفته بر روی سنسور تشخیص اثر انگشت، واقعی و به بدن زنده متصل است.

– کیفیت تولید

قفل‌هایی را انتخاب نمایید که دارای بدنه بسیار قوی از جنس تیتانیوم یا فولاد می‌باشند. به این ترتیب مقاومت بالایی در مقابله ضربه و شکستن از خود نشان می‌دهند.

بهترین مدل‌های قفل بیومتریک

در ادامه این مقاله به بررسی برخی از مدل‌های پرفروش قفل بیومتریک خواهیم پرداخت. برخی از مدل‌ها دارای کارت می‌باشند در حالی که برخی دیگر از کلید مکانیکی به‌عنوان روش دسترسی اضافی استفاده می‌کنند. تلفن همراه از روش‌های دیگر دسترسی می‌باشد. رمز عبور ‌نیز در اکثر قفل‌ها به عنوان یکی از روش‌های دسترسی به شمار می‌رود.

قفل p920

قفل بیومتریک SHP-DP920 SAMSUNG

این نوع قفل مبتنی بر شناسایی اثر انگشت می‌باشد اما با این حال از کارت، رمز و کلید مکانیکی نیز جهت دسترسی به آن می‌توان استفاده کرد. دارای طراحی بسیار ظریف و جذاب که چشم هر بیننده‌ای را نوازش می‌دهد.

قفل lockly

قفل بیومتریک Lockly

علاوه بر اثر انگشت، توسط کد امنیتی نیز می‌توان به قفل Lockly دسترسی یافت. همچنین می‌توان توسط ارتباط بلوتوثی این نوع قفل را کنترل نمود.

قفل Ultraloq

قفل بیومتریک Ultraloq

یک پیشنهاد بسیار عالی و مقرون به صرفه می‌باشد. قفل بیومتریک یک مدل بسیار جذاب و زیباست که می‌توان آن‌ را برای معماری‌های قدیمی ترکیب کرد. توسط رمز و کلید مکانیکی نیز می‌توان آن ‌را باز نمود.

قفل ZKTeco

قفل بیومتریک ZKTeco

این نوع قفل کارتی و اثر انگشتی را می‌توان توسط تلفن همراه و ارتباط بلوتوثی کنترل نمود. بدنه بسیار قوی که امنیت بالایی برای شما به دنبال خواهد داشت.

قفل Ardwolf

قفل بیومتریک Ardwolf

اگر شما به دنبال یک گزینه امن در عین حال قیمت پایین هستید، این قفل را به شما پیشنهاد می‌کنیم. تنها توسط رمز عبوری و کلید اضطراری می‌توان به آن دسترسی پیدا کرد. قفل Ardwolf بسیار ساده است اما از امنیت بسیار بالایی برخوردار می‌باشد.

مشتریان عزیز می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر کارن را در پیج اینستاگرام دنبال کنید.

برای مشاوره رایگان همین حالا فرم زیر را پر نمایید.

امتیازدهی