آدرس: تهران، پاسداران، دشتستان دوم، پلاک ۱۴، واحد ۴
88202561 | تلفن شبانه روزی: 09124770848

دلایل برتری قفل الکترونیکی اثرانگشتی نسبت به سایر قفل ها

دلایل برتری قفل الکترونیکی اثرانگشتی نسبت به سایر مدل های قفل

قفل الکترونیکی اثرانگشتی

پیش از توضیح درباره قفل الکترونیکی اثرانگشتی تاریخچه ای از صنعت قفل شرح داده می شود.

در دنیای شلوغ و رقابتی امروزی، امنیت یک نگرانی بزرگ به حساب می آید و افراد به طور مداوم به دنبال روش های مطمئن برای محافظت از دارایی های ارزشمند خود می باشند. برای مدت زمان بسیار طولانی، رایج ترین روش محافظت از خانه ها و اموال، استفاده از قفل های مکانیکی با کلید بود. با این حال این نوع قفل ها با داشتن ضعف های امنیتی فراوان، نمی توانند امنیت را تضمین کنند و تنها دلیل آن نیز استفاده از کلیدهای مکانیکی می باشد.

با پیشرفت تکنولوژی، از روش های دسترسی بدون کلید مانند رمز عبوری برای تشخیص هویت افراد و باز نمودن درب استفاده شد. قفل الکترونیکی رمزی ایمنی قابل ملاحظه ای را به دلیل دسترسی با یک رمز محرمانه، برای کاربران فراهم می آورد. با این وجود این نوع سیستم دسترسی دارای مشکلاتی مانند فراموش نمودن رمز توسط کاربران و یا لو رفتن رمز در هنگام وارد نمودن رمز عبوری، بود. به همین دلیل تولیدکنندگان قفل الکترونیکی در پی چاره ای برای افزایش راحتی و امنیت بیشتر کاربران افتادند.

تایید هویت شخص توسط اثر انگشت و باز نمودن درب

قفل الکترونیکی اثرانگشتی جدیدترین سیستم دسترسی به درب ورودی ساختمان ها می باشد که با استفاده از شناسایی اثر انگشت شخص عمل می کند. قفل اثر انگشتی مشکلاتی مانند از دست رفتن کارت و کلید و یا فراموش نمودن رمز را از بین برده و سطح بالایی از امنیت را برای کاربران به وجود می آورد. هک نمودن این نوع قفل ها بسیار مشکل می باشد؛ دلیل آن نیز وجود الگوهای منحصر به فرد بر روی انگشت هر فرد می باشد.

قفل الکترونیکی اثرانگشتی در مکان هایی مانند مکان های اداری و تجاری، مدارس، خانه ها و به ویژه مکان های حساس امنیتی مورد استفاده قرار می گیرد.

امنیت و راحتی بسیار بالای درب اثرانگشتی

اولین و همچنین واضح ترین ویژگی دسترسی با اثر انگشت در قفل الکترونیکی اثرانگشتی این است که مانند کارت ها، کلیدها و یا رمزهای عبوری، امکان سرقت و یا هک نکودن آن بسیار ناچیز است؛ چون اثر انگشت شما همواره همراه شماست و به این ترتیب امکان از دست رفتن آن وجود ندارد. همچنین تنها در صورت گردش خون در دست، قفل اثر انگشتی اجازه دسترسی به درب ورودی را فراهم می آورد.

باز نمودن درب با کلید و یا رمز یک پروسه وقت گیر می باشد اما قفل الکترونیکی اثرانگشتی را تنها با قرار دادن انگشت خود بر روی سنسور اثر انگشت می توان باز نمود. این ویژگی زمانی بیشتر اهمیت پیدا می کند که دستان شما پس از برگشت از خرید پر باشد. بنابراین از آنجا که قفل اثر انگشتی تنها توسط یک فرد با اثر انگشت منحصر به فرد باز می شود، برای ارائه امنیت، سرعت و راحتی در رفت و آمد تضمین شده است.

امنیت و راحتی در رفت و آمد

چگونگی شناسایی اثر انگشت توسط قفل الکترونیکی اثرانگشتی

در سال های گذشته بیشتر سازمان های دولتی و تجاری بزرگ جهت کنترل ورود و خروج پرسنل خود از قفل الکترونیکی اثرانگشتی استفاده می کردند. اما امروزه به دلیل افزایش تعداد تولیدکنندگان و قیمت مناسب این نوع قفل ها، صاحبان خانه نیز از آن ها استفاده می نمایند بنابراین آشنایی با عملکرد قفل اثر انگشتی یک مقوله بسیار مهم می باشد.

روش کار قفل اثر انگشتی این گونه است که پس از قراردادن انگشت بر روی سنسور آن، توسط روش هایی مانند حرارتی، سونوگرافی و یا نوری، الگوی انگشت هر فرد چاپ و ذخیره می گردد. قفل الکترونیکی اثرانگشتی می تواند اثر انگشت افراد زیادی را اسکن و در حافظه خود ذخیره نماید (حداکثر 100 عدد اثر انگشت). تمامی اثر انگشت ها به صورت الگوریتم عددی ذخیره می شود.

دلایل برتری قفل الکترونیکی اثرانگشتی نسبت به سایر مدل های قفل

برای دسترسی های بعدی، شخص مجاز باید مجددا اثر انگشت خود را بر سنسور قرار داده و در صورت تشخیص و تطابق اثر انگشت با اطلاعات ذخیره شده، اجازه دسترسی به درب ورودی برای فرد مورد نظر صادر می گردد.

دلایل استفاده از قفل الکترونیکی اثرانگشتی

قفل الکترونیکی اثرانگشتی بیشتر از سایر مدل های قفل مورد استفاده قرار می گیرد. به جز افزایش امنیت و راحتی در رفت و آمد، قفل اثر انگشتی دارای مزایای بی نظیری می باشد که با بیان برخی از آن ها به دلایل استفاده و استقبال کاربران از این نوع قفل ها خواهید رسید.

– دسترسی قفل الکترونیکی اثرانگشتی بدون کلید

یکی از دلایل اصلی برای پذیرش قفل الکترونیکی اثرانگشتی ، دسترسی به قفل و باز نمودن درب بدون کلید می باشد. این یک مزیت بزرگ برای اکثر مردم به ویژه برای کسانی است که عادت به فراموش کردن یا گم نمودن کلیدهای خود دارند. اکثر مدل های قفل اثر انگشتی را می توان علاوه بر اثر انگشت، با رمز عبوری نیز کنترل نمود. به این ترتیب با به اشتراک گذاشتن رمز عبوری با دوستان و آشنایان، از پشت درب ماندن آن ها جلوگیری به عمل می آورید.

دلایل برتری قفل الکترونیکی اثرانگشتی نسبت به سایر مدل های قفل

– راحتی در رفت و آمد

همانطور که بیان شد باز نمودن درب با کلید و یا رمز عبوری در هنگامی که دستان شما پر است، یک امر آزاردهنده می باشد. اما قفل الکترونیکی اثرانگشتی را می توان تنها با اسکن اثر انگشت در کسری از ثانیه باز نمود.

– دسترسی سریع به قفل الکترونیکی اثرانگشتی

قفل اثر انگشتی به دلیل اینکه نیاز به باز و بسته نمودن درب با کلید را از بین می برد، دسترسی سریع را برای کاربران فراهم می آورد. همچنین در صورت بسته شدن درب به صورت اتوماتیک قفل می گردد. در نتیجه از وارد شدن افراد غیر مجاز جلوگیری می نماید.

– امنیت بسیار بالای قفل الکترونیکی اثرانگشتی

سیستم بیومتریک به کار رفته در سنسور قفل الکترونیکی اثرانگشتی، باعث شده تا دسترسی به آن توسط افراد غیر مجاز غیر ممکن گردد. همچنین آلارم های هشدار حوادث امنیتی قفل اثر انگشتی ، آن را برای شرایط اضطراری و محافظت از افراد داخل ساختمان، کاملا آماده کرده است.

قفل دیجیتال SHP-DP920 (قفل دیجیتال اثرانگشتی)

– دشواری بسیار زیاد برای نفوذ غیر مجاز

قفل های مکانیکی را به راحتی می توان با کپی نمودن کلیدها و یا خارج نمودن سیلندر قفل از کار انداخت؛ این در حالی است که قفل الکترونیکی اثرانگشتی به دلیل مجهز بودن به مغزی ضد سرقت و نیز آلیاژهای مقاوم در ساخت بدنه آن به راحتی قابل دسترسی نمی باشند. همچنین همانطور که بیان شد سنسور اثر انگشت آن نیز غیر قابل هک و کپی می باشد.

دلایل برتری قفل الکترونیکی اثرانگشتی نسبت به سایر مدل های قفل

– راحتی کار با قفل الکترونیکی اثرانگشتی

قفل الکترونیکی اثرانگشتی به هیچ مکانیسم پیچیده ای نیاز ندارد و به راحتی می توان آن را نصب و برنامه ریزی نمود. وجود دفترچه های راهنمای چند زبانه و قابل فهم، کار با قفل اثر انگشتی را برای کاربران بسیار آسان نموده است.

امنیت خانه یا محل کار بخش مهمی از زندگی ما در قرن بیست و یکم می باشد و قفل الکترونیکی اثرانگشتی بهترین انتخاب برای محافظت از اموال و اعضای خانواده شما می باشد. انواع دیگر قفل ها دارای ضعف هایی می باشند، زیرا دسترسی به آن ها با فاکتورهایی که قابلیت از دست رفتن، به سرقت رفتن و یا به اشتراک گذاشتن دارند، بستگی دارند. قفل اثر انگشتی هیچکدام از این ضعف ها را ندارد.

گذاشتن نظر