آدرس : گیشا - خیابان پاتریس لومومبا - چهارراه ملکوتی - کوچه سیامکی - پلاک 13
88202561 | تلفن شبانه روزی: 09372276014

ضرورت استفاده از قفل هوشمند برای افزایش راحتی و امنیت

ضرورت استفاده از قفل هوشمند برای افزایش راحتی و امنیت

قفل هوشمند

اگر شما به دنبال افزایش امنیت و راحتی خود می باشید اولین گام شاید نصب قفل هوشمند باشد. این نوع قفل باعث افزایش راحتی، زیبایی و امنیت محل کار یا زندگی شما می گردد. ویژگی هایی مانند کنترل از راه دور درب و یا باز نمودن درب بدون کلید، علاوه بر راحتی، امنیت را نیز برای شما به همراه می آورد. با استفاده از قفل های هوشمند بسیاری از مشکلات مربوط به دسته کلیدها و دردسرهای استفاده از آن ها برای همیشه از بین می روند. برای آشنایی بیشتر با قفل هوشمند با ما همراه باشید.

قفل هوشمند چیست؟

قفل هوشمند ، نوعی قفل الکترونیکی می باشد که توسط پروتکل های ارتباطی مانند بلوتوث، WiFi و ZWave به تلفن همراه و سایر وسایل خانه هوشمند متصل می شود. قفل های هوشمند را با روش های دسترسی مانند رمز، کارت و یا اثر انگشت نیز می توان کنترل نمود. ماهیت هوشمند این نوع قفل ها به آن ها اجازه می دهد تا دستوراتی را به سیستم های گرمایشی و روشنایی خانه ارسال نمایند. به این ترتیب می توان جهت صرفه جویی انرژی با هر بار باز و بسته نمودن درب، سیستم های گرمایشی و الکترونیکی را روشن و خاموش نمود.

چگونه قفل هوشمند کار می کند؟

پس از استفاده از روش های دسترسی ذکر شده، اطلاعات ورودی به صورت کدهای دستوری به قفل ارسال می گردد. پس از بررسی اطلاعات ارسالی با اطلاعات ذخیره شده و تایید هویت کاربر توسط قفل هوشمند ، درب باز می گردد. تمامی این مراحل در کسری از ثانیه صورت می گیرد. در صورت تایید نشدن هویت شخص، سیستم امنیتی قفل های هوشمند ، آن را از کار انداخته و آلارم هشدار به صدا در می آید.

آیا قفل هوشمند قابلیت ارتقا و به روزرسانی را دارد؟

در هنگام خرید قفل هوشمند به این نکته توجه نمایید که استفاده از قفل های پیشرفته با حداکثر امکانات ممکن، در آینده برای شما بسیار موثر می باشد. برخی از ویژگی های این نوع قفل ها مانند روش های دسترسی و سیستم های امنیتی قابل ارتقا نبوده و در هنگام تولید برای قفل در نظر گرفته شده است. بنابراین محصولاتی را خریداری نمایید که حداکثر امکانات را متناسب با شرایط کاری و زندگی برای شما فراهم نماید.

برخی دیگر از ویژگی های قفل های هوشمند مانند اتصال به تلفن همراه و یا خانه هوشمند را می توان بعدها و پس از خرید توسط ماژول های هوشمند فراهم نمود. فقط در هنگام خرید دقت نمایید قفل هایی که قابلیت ارتقا به این ویژگی ها را دارند خریداری نمایید. توجه داشته باشید که داشتن یک قفل هوشمند با حداکثر امکانات، بالاترین ضریب راحتی و امنیت را برای کاربران فراهم می آورد. اگرچه هزینه ابتدایی خرید این نوع قفل ها کمی بالا می باشد اما در آینده نزدیک باعث کاهش هزینه های عملیاتی و امنیتی و حتی تعمیر و نگهداری آن ها می شود.

ضرورت استفاده از قفل هوشمند برای افزایش راحتی و امنیت

انواع قفل هوشمند

با توجه به نوع دسترسی و روش های کنترل درب ورودی قفل های هوشمند به چهار دسته کلی تقسیم می شوند:

  • دسترسی به قفل هوشمند توسط رمز

  • دسترسی به قفل هوشمند توسط اثر انگشت

  • دسترسی به قفل هوشمند توسط کارت

  • دسترسی به قفل هوشمند توسط تلفن همراه

برخی از این نوع قفل ها دارای چندین روش دسترسی می باشند که انتخاب را برای کاربران راحت تر می نماید. همچنین برخی از مدل های قفل هوشمند از کلید مکانیکی برای دسترسی اضطراری استفاده می نمایند تا در مواقعی مانند از کار افتادن قفل و یا فراموش کردن رمز بتوان از آن ها برای باز نمودن درب استفاده نمود.

لازم به ذکر است که توسط سیستم های دستیار دیجیتال مانند آمازون-الکسا، سیری و یا گوگل نیز می توان قفل هوشمند را با فرامین صوتی کنترل نمود.

ضرورت استفاده از قفل هوشمند برای افزایش راحتی و امنیت

انواع پروتکل های اتصال از راه دور به قفل هوشمند

تمامی مدل های قفل هوشمند جهت برقراری اتصال با سایر دستگاه های هوشمند از جمله تلفن همراه باید از یکی از پروتکل های ارتباطی استفاده نمایند. این پروتکل ها عبارتند از:

ضرورت استفاده از قفل هوشمند برای افزایش راحتی و امنیت

  • بلوتوث: یکی از مزایای اصلی بلوتوث نسبت به WiFi، مصرف کمتر انرژی باتری قفل های هوشمند می باشد. از دیگر ویژگی های استفاده از بلوتوث، عدم استفاده از تجهیزات اضافه برای برقراری ارتباط با تلفن همراه می باشد. اما فاصله تاثیر محدود می باشد.
  • WiFi: امروزه بسیاری از مدل های قفل هوشمند از WiFi برای برقراری ارتباط با سایر دستگاه های هوشمند و تلفن همراه استفاده می نمایند. در این روش بر خلاف روش بلوتوثی از هر جای دنیا و بدون محدودیت می توان قفل های هوشمند را کنترل نمود.
  • ZWave: برای استفاده از این روش باید از یک ماژول ZWave برای برقراری ارتباط میان قفل و تلفن همراه استفاده نمود. این روش مانند روش بلوتوثی دارای فاصله تاثیر محدود می باشد.

 

در زندگی روزمره مشکلات و دغدغه های فکری بسیاری مانند ورود افراد غیر مجاز به خانه، باز نمودن درب با دستان پر، گم نمودن و جا گذاشتن کلیدها، پشت درب ماندن دوستان و آشنایان، اطلاع از زمان برگشت فرزندان از مدرسه و … وجود دارند. قفل هوشمند تمامی این مشکلات را از بین خواهد برد. پس اگر تاکنون از قفل های هوشمند استفاده نکرده اید پیشنهاد می گردد هر چه زودتر برای خرید آن ها اقدام نمایید. راحتی و امنیت شما در دستان خودتان می باشد…

گذاشتن نظر