آتش یعنی سوزاندن تمام تلاش و زندگی در چند دقیقه! به همین دلیل، بسیاری از مردم بیش از هر چیز دیگری از آتش می ترسند. اگر چه هنگام خروج از خانه لازم است دریچه گاز را ببندید، سیم کشی برق و وسایل گازسوز را به طور مداوم چک کنید و از شر وسایل قابل اشتعال خلاص شوید. اما این کافی نیست. فراموش نکنید که از اولین جرقه تا زمانی که همه چیز مشتعل شود. هر ثانیه میفهمی شما می توانید آتش را راحت تر خاموش کنید و آسیب کمتری وارد کنید.
این نکته نشان می دهد که وجود اعلام حریق در هر محیطی بسیار مهم است و می تواند از بروز حوادث ناخوشایند جلوگیری کند. در ادامه این مقاله با سیستم اعلام حریق هوشمند، انواع و اجزای آن آشنا می شوید و می توانید بهترین سیستم را برای محل کار یا زندگی خود انتخاب کنید.

سیستم اعلام حریق چیست؟

گفتیم اطلاع رسانی هر ثانیه از قبل آتش سوزی می تواند تاثیر بسزایی در کاهش خسارات جانی و اقتصادی داشته باشد. یک سیستم اعلام حریق می تواند به سرعت سیگنال های آتش را دریافت کرده و به ساکنان خانه در مورد آن هشدار دهد. همچنین این سیستم زمانی کار می کند که اعضای خانواده در خانه نباشند، بنابراین احتمال وقوع اتفاق بد کاهش می یابد.
فرآیند آتش سوزی با یک جرقه یا جرقه کوچک شروع می شود و در صورت وجود وسایل سوزاننده در راه. این فرآیند سریع است. دود و بخار اولین نشانه آتش سوزی است. سیستم اعلام حریق وظیفه تشخیص، گزارش و کنترل حریق را بر عهده دارد.

سیستم اعلام حریق چیست؟

قفل هوشمند، یکی از سیستم های اعلام حریق که باید بشناسید

همانطور که در معرفی سیستم اعلام حریق آدرس پذیر مشاهده کردید; این سیستم برای محیط های بزرگ کارایی بیشتری دارد. برای افرادی که ترجیح می دهند از مزایای این سیستم برای خانه یا محیط کوچک خود استفاده کنند، قفل الکترونیکی را می توان بهترین سیستم اعلام حریق در خانه دانست.
انواع مختلفی از قفل دیجیتال وجود دارد، اما همه آنها مزایای خاص خود را دارند، مانند سنسورهای اعلام حریق. انواع قفل های هوشمند مانند قفل های رمز الکترونیکی، قفل های اثر انگشتی هوشمند، قفل های الکترونیکی کارتی دارای امنیت بسیار بالایی هستند و از منزل شما در برابر سارقان و سارقان محافظت می کنند.
اما علاوه بر امنیت ساختمان، یک قفل دیجیتال با سنسور تشخیص حریق نیز وجود دارد. سنسورهای نصب شده در قفل به دما حساس هستند، اگر دمای داخل یا خارج از خانه از آستانه خاصی فراتر رود. سیستم هشدار آنها فعال خواهد شد. بنابراین، شما می بینید که یک اتفاق غیرعادی در خانه رخ می دهد و شما فرصت دارید همه جا آتش بگیرید. ابتدا توسعه را در نظر بگیرید.
سنسورهای دیگر علاوه بر دما، تجمع دود یا ذرات مونوکسید کربن را تشخیص می دهند و با پخش شدن دود، آلارم آنها فعال می شود. دود اولین نشانه آتش است. بنابراین، اگر سنسور اعلام حریق روی قفل هوشمند نصب شده باشد، دود را حس می کند. شما زمان بیشتری برای کنترل آتش دارید.

قفل هوشمند، یکی از سیستم های اعلام حریق که باید بشناسید

انواع سیستم های اعلام حریق

انواع سیستم های حفاظت در برابر آتش مشابه یکدیگر بوده و اصول کار آنها یکسان است. تفاوت بین سیستم های مختلف جزئیاتی مانند نوع سنسور، روش نظارت و امکان تماس با آتش نشانی است. این تفاوت ها باعث شد که سیستم دزدگیر به دو نوع تقسیم شود.

  • سیستم اعلام حریق سنتی
  • اعلام حریق آدرس پذیر
  • سیستم اعلام حریق هوشمند

مبنای عملیاتی هر دو روش یکسان است. اما یک سیستم اعلام حریق آدرس پذیر نشان می دهد که اعلام حریق دقیقا کجاست. تقریباً همه سیستم ها دارای سنسورهای دود یا ذرات، آلارم و پانل های کنترل هستند.

تفاوت سیستم دزدگیر دستی و هوشمند

برخی از سیستم های اعلام حریق از آشکارسازهای دود یا حرارت استفاده نمی کنند. اما تشخیص آتش به عهده انسان است. در این سیستم‌ها، اعلام حریق در مکان‌های مختلف قرار می‌گیرد و با مشاهده دود یا استشمام آتش. آنها از آن برای آگاه کردن دیگران از خطر استفاده می کنند.
یک سیستم اعلام حریق دستی حتی در مناطقی که ترافیک کمتری دارند به اندازه یک سیستم هوشمند کارآمد و دقیق نیست. این اشتباه است.
از سیستم اعلام حریق هوشمند حتی زمانی که کسی در خانه نیست استفاده کنید. به همین دلیل توصیه می شود از چنین سیستمی استفاده کنید تا بتوانید حتی در مواقعی که خارج از منزل هستید اطلاعات مربوط به آتش سوزی را دریافت کرده و بلافاصله اقدام لازم را انجام دهید.

تفاوت سیستم دزدگیر دستی و هوشمند

اخرین حرف

در واقع سنسورهای تشخیص نور و زنگ هوشمند برای مدت طولانی در هتل ها و برخی از موسسات تجاری و صنعتی مورد استفاده قرار گرفته اند. اما این روزها این تدابیر ایمنی در داخل خانه معرفی شده است. اگر تصمیم به استفاده از این سیستم در منزل یا محل کار خود دارید، می توانید سیستم پیچیده الکتریکی را با یک قفل دیجیتال جایگزین کنید. اما چند نکته مهم وجود دارد که باید در نظر داشت:
کرکره های دیجیتال باید از مواد جامد ساخته شود تا علاوه بر تقویت امنیت منزل در برابر آتش سوزی و برق گرفتگی نیز مقاوم باشد.
قفل دیجیتال باید دارای حسگرهای حساس و دقیق دود و حرارت باشد تا بتواند تغییرات را به سرعت گزارش کند.
اکنون که با کاربردها و مزایای سیستم اعلام حریق آشنا شدید، بهتر است این محصول را زودتر خریداری کنید تا در آینده پشیمان نشوید.

امتیازدهی