یکی از مشکلاتی که در هنگام وارد نمودن رمز عبوری با آن مواجه می شویم، احتمال لو رفتن رمز می باشد. به ویژه در اماکن پر رفت و آمد که همواره چشمانی مراقب شما می باشند تا در اولین فرصت وارد حریم خصوصی شما شوند. همچنین ممکن است در هنگام وارد نمودن رمز عبوری، رد اثر انگشت شما بر روی اعداد صفحه لمس باقی بماند و خطرات امنیتی زیادی را به دنبال داشته باشد. این مشکل در قفل درب دیجیتالی برطرف شده است.

قفل درب دیجیتالی دارای سیستم های رمزدهی امنیتی می باشند که احتمال از دست رفتن رمز عبوری را تقریبا غیر ممکن می نماید. از سیستم های شاخص رمزدهی امنیتی در این نوع قفل ها، کد تصادفی و تابع خیالی می باشد که در ادامه به شرح کامل آن ها خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

سیستم کد تصادفی در قفل درب دیجیتالی

سیستم کد تصادفی در قفل دیجیتال

در سیستم کد تصادفی در قفل درب دیجیتالی ، قبل از وارد نمودن رمز اصلی، دستگاه به شما دو عدد تصادفی می‌دهد. این کار جهت قرار گرفتن رد اثر انگشت بر روی تمامی اعداد صفحه لمس انجام می گیرد و به این ترتیب احتمال لو رفتن و شناسایی رمز کاهش می یابد. با این وجود باید نکات امنیتی را در هنگام وارد نمودن رمز رعایت نمایید زیرا در صورتی که شخصی با قفل درب دیجیتالی و سیستم کد تصادفی آشنا باشد و در کنار شما باشد، با کمی دقت می تواند رمز شما را تشخیص دهد. از برندهای بزرگی که از سیستم کد تصادفی برای افزایش امنیت صفحه لمس استفاده می کنند، می توان به سامسونگ اشاره کرد.

تابع خیالی در قفل دیجیتالی

حالت رمزدهی امنیتی جهت باز نمودن درب ورودی ساختمان

تابع خیالی از امنیت بسیار بیشتری نسبت به کد تصادفی برخوردار است و توسط این روش رمزدهی در هر حالتی نمی توان رمز عبوری قفل درب دیجیتالی را تشخیص داد. برای وارد کردن رمز اصلی در این سیستم می توان قبل یا بعد از رمز، اعدادی را به صورت دلخواه وارد نمود. با توجه به اینکه اعداد انتخابی در این روش کاملا نامنظم و دلخواه می باشد احتمال لو رفتن رمز عبوری صفر می باشد. این سیستم در برندهایی بزرگی مانند گیت من و یال وجود دارد.

با وجود سیستم های رمزدهی امنیتی در قفل درب دیجیتالی ، باز هم باید نکات امنیتی در هنگام وارد کردن رمز عبوری را رعایت نمایید تا تشخیص رمز برای افراد ناشناس غیر ممکن باشد. همچنین بهتر است از قفل هایی با دسترسی چند گانه استفاده نمایید تا به ندرت از رمز برای وارد شدن استفاده کنید.