راهنمای انتخاب بهترین قفل دیجیتالی درب

با توجه به اين‌كه ما هم اكنون در عصر الكترونيك بسر می‌بریم هر روزه شاهد ارائه نسخه الكترونيكي و ديجيتالي شده دستگاه‌هایی هستيم كه تاکنون از نمونه‌های قديمي و دستي آن استفاده می‌کردیم و کم‌کم احساس می‌کنیم كه تمام ابزار و وسايل دوروبرمان به نوع الكترونيكي خود تبديل می‌شود.

در اين ميان قفل نيز مستثني نبوده است و با پيشرفت علم پيشرفت كرده و به نوع الكترونيكي خود تبديل شده، اما برخلاف ديگر ابزار الكترونيكي كه جاي خود را بيشتر از نوع معمولي خود در ميان مردم گرفته‌اند، متأسفانه برخلاف انتظار ما مردم هنوز تمايل صددرصدی به استفاده از قفل‌های الكترونيكي در منازل خود ندارند و این‌گونه دستگاه‌ها تنها در شرکت‌ها و مراكز مهم دولتي استفاده می‌شوند و كمتر كسي را می‌توان پيدا كرد كه يك دستگاه قفل الكترونيكي بر روي درب منزل خود نصب‌کرده باشند. از این‌رو در این مقاله به دنبال این هستیم تا شما را از مزایای استفاده از این قفل‌های هوشمند بیشتر آشنا کنیم.

از زمان معرفی سیستم‌های هوشمند قفل درب و افزایش تقاضای استفاده از این قفل‌ها برای اماکن تجاری و مسکونی، شرکت‌های بسیاری اقدام به تولید این محصولات با ویژگی‌های متفاوت نمودند. زیرا در عصر کنونی وقتی صحبت از این نوع قفل‌های هوشمند می‌شود، امنیت بسیار بالای در ذهن ترسیم می‌کند.

پیدایش سیستم‌های امنیتی و صنعت قفل

در انگلستان قدیم سرقت‌های بسیاری اتفاق می‌افتاد. به همین دلیل مسابقه‌ای ترتیب داده شد تا میزان این سرقت‌ها کاهش یابد. هدف از مسابقه اختراع یک وسیله امنیتی و یا قفل با امنیت بسیار بالا بود که تنها با یک کلید منحصر به فرد به‌توان آن‌را باز نمود. در این مسابقه برادران Chubb موفق شدند جایزه اول را از آن خود کنند. از این‌جا بود که صنعت قفل شکل گرفت. این اختراع ساده‌ترین قفل موجود از زمان شکل‌گیری این صنعت بود.

پیدایش سیستم های امنیتی و صنعت قفل

تا به امروز انواع بسیاری از قفل‌ها با امکانات متفاوت وجود داردکه آخرین نوع این قفل‌ها، قفل دیجیتالی درب می‌باشد. به طوری که در حال حاضر به یکی از پرکاربردترین وسایل در جامعه کنونی تبدیل شده است، چرا که هدف کلی و نهایی از ساخت آن افزایش امنیت و جلوگیری از سرقت و ناامنی در جامعه بود. آخرین نوع این قفل‌ها، قفل دیجیتالی درب می‌باشد.

مقایسه قفل دیجیتالی درب و مکانیکی

قفل‌های مکانیکی ارزان‌تر و نصب آن بسیار آسان می‌باشد. اما متاسفانه از امنیت بسیار پایین، هزینه‌های نگه‌داری بسیار بالا و مشکلات فنی زیادی برخوردار می‌باشد. مشکلاتی مانند فراموش کردن کلیدها، مشکلات ناشی از گم نمودن آن‌ها و ده‌ها مشکل دیگر که شما مجاب به حذف سیستم‌های قدیمی قفل می‌نماید.

قفل مکانیکی یا معمولی به همان قفل‌های قدیمی گفته می‌شود که با کلید باز می‌شوند و به دلیل قیمت قفل دیجیتال پایینی که دارند، همیشه مورد استقبال جامعه قرار داشته‌اند؛ اما متأسفانه از امنیت بسیار پایین، هزینه‌های نگه‌داری بسیار بالا و مشکلات فنی زیادی برخوردار می‌باشند، مشکلاتی مانند:

احتمال گم‌شدن کلید:

این اتفاق برای همه ما برای یک‌بار هم که شده رخ داده است و این احتمال وجود دارد که در ادامه و با توجه به درگیری‌های ذهنی، مشکلات جامعه و … در بزنگاه تاریخی دوباره برای ما چنین سناریوی مطرح شود.

امنیت بسیار پایین:

درگذشته همین‌که مطمئن می‌شدیم درب قفل شده یک آرامش نسبی به ما دست می‌داد؛ اما امروزه با توجه به سرقت‌های مدرن و باز کردن درب در کمترین زمان، قطعاً دیگر آرامش دهه‌های قبل نخواهیم داشت و حتماً باید علاوه بر قفل کردن درب، سپردن به همسایه و هزینه کردن برای نصب دوربین و … در نظر بگیریم. چراکه از سال گذشته تا کنون نزدیک به 40 درصد سرقت بیشتر شده است و شواهد نشان می‌دهد امنیت کم همین قفل‌های معمولی و مکانیکی تأثیر چشمگیری در این سرقت‌ها داشته است؛ بنابراین ضروری است که به سمت‌وسوی نصب قفل‌های مدرن و هوشمند حرکت کرد.

در عوض مدل‌های مختلف قفل دیجیتالی درب اگرچه گران‌تر می‌باشد اما امکانات بسیار زیاد آن‌ها و نیز حذف کلیدها باعث افزایش امنیت و راحتی آن‌ها می‌گردد. نصب و راه اندازی این نوع قفل‌ها بسیار آسان می‌باشد. تنها مشکلی که این محصولات امنیتی ممکن است داشته باشند فراموش کردن رمز عبور و یا تمام شدن باتری می‌باشد که آن نیز به راحتی قابل حل می‌باشد.

انواع قفل دیجیتالی درب

  • قفل دیجیتالی رمزی و کارتی : علاوه بر شناسایی رمز، کارت را نیز به آن می‌توان شناسایی نمود.
  • قفل دیجیتالی رمزی و اثر انگشتی (بیومتریک) : علاوه بر شناسایی رمز، اثر انگشت را نیز به آن می‌توان شناسایی نمود.
  • قفل دیجیتالی ترکیبی (رمز و کارت و اثر انگشت) : یکی از قدرتمندترین قفل‌های دیجیتالی موجود در بازار است که از امنیت و انعطاف‌پذیری بسیار بالایی برخوردار می‌باشد. این قفل هر سه پنل ورودی را دارد.

باز کردن درب ورودی ساختمان توسط کارت

مزایای استفاده از قفل دیجیتالی درب

به‌طور یقین وقتی صحبت از قفل هوشمند و دیجیتال می‌شود اولین چیزی که به ذهن ما خطور می‌کند، امنیت بسیار بالای آن‌ها است، به‌طوری که عامه مردم آن را به‌عنوان قفل ضد سرقت می‌شناسند. البته این تنها مزایای این‌چنین قفل‌ها نیست. از این‌رو در ادامه به مهم‌ترین ویژگی‌های آن‌ها اشاره خواهیم کرد تا مردم به‌راحتی انتخاب مورد نظر داشته باشند:

برقراری امنیت ذهنی:

امروز بر عکس گذشته امنیت تنها در بعد جانی تعریف نمی‌شود و ابعاد مختلفی از جمله امنیت مالی، اجتماعی، فرهنگی در برمی‌گیرد و طبیعی است که همه ما برای رسیدن به آن‌ها قدم‌های هوشمندتری برداریم، از این‌رو به نظر می‌رسد که نصب قفل‌های هوشمند یکی از زیرمجموعه همه ابعاد امنیتی مذکور به شمار می‌رود، چراکه کلیدی‌ترین و اولین قدم در مسیر برقراری امنیت ذهنی به شمار می‌رود.

کاهش نگرانی:

برخلاف گذشته امروزه نگرانی‌های افراد در جامعه چند برابر گذشته است و به یکی از مهم‌ترین چالش‌های جامعه تبدیل شده است؛ اما در این میان فعالیت‌ها، ابزارها و مؤلفه‌ای هم رشد قابل قبول در راستای کاهش نگرانی جامعه داشته‌اند. بدون شک رونمایی از قفل دیجیتالی یکی از همین ابزار و مؤلفه بوده است. اما خب در این میان متأسفانه هنوز افراد و گروه‌های هستند که با ترفندهای مختلفی در تلاش هستند مانع گرایش عامه مردم به سمت‌وسوی قفل‌های هوشمندانه و مدرن شوند.

عدم حمل کلید:

یکی دیگر از مزیت‌های این قفل‌ها را می‌توان عدم نیاز به حمل کلید و از طرفی هیچ‌گاه عزیزان شما را به دلیل نبود کلید پشت در معطل نخواهد کرد. شما بدون نیاز به حمل کلید هر زمان که بخواهید می‌توانید درب را تنها به‌وسیله، کارت، اثر انگشت و… خود باز کنید.

کنترل به‌وسیله تلفن همراه:

قفل‌های هوشمند و دیجیتال را می‌توان با سایر سیستم‌های خانه هوشمند متصل کرد. برای مثال شما می‌توانید با استفاده از گوشی هوشمند خود و با نصب نرم‌افزار مربوطه در هر زمان و مکانی که هستید قفل هوشمند خانه خود را کنترل کرده و حتی از راه دور باز و بسته نمایید.

حذف کلیدها و استفاده از رمز و کارت و اثر انگشت به جای کلیدها که از مهمترین مزایای استفاده از این نوع قفل‌ها می‌باشد مشکلاتی مانند نگرانی گم نمودن کلیدها، هزینه‌های استفاده از کلیدها و جایگزینی کلیدهای گم شده، نگرانی ماندن دوستان و آشنایان پشت درب و … را برای همیشه از بین می‌برد و راحتی و آسایش را برای شما فراهم می‌آورد.

استفاده از سیستم‌های امنیتی بسیار پیشرفته و آلارم‌های هشدار نیز از دیگر مزایای قفل دیجیتال می‌باشد که انتخاب را برای شما آسان می‌نماید.

دلایل استفاده از قفل دیجیتالی درب

  • گم نمودن کلیدها

آیا شما نیز مانند خیلی از افراد با دسته کلیدهای خود مشکل دارید و به راحتی آن‌ها را گم نموده و یا فراموش می‌کنید با خود بیاورید؟ این یکی از بزرگترین دلایل استفاده از قفل دیجیتالی درب می‌باشد که می توان آن را با رمز، کارت و اثر انگشت به‌جای کلیدها باز نمود.

  • استفاده از باتری به‌عنوان منبع انرژی

قفل دیجیتالی درب نیازی به سیم‌کشی برق ندارد و تنها با استفاده از 4 الی 8 عدد باتری قلمی AA به مدت یک‌سال برای شما کار می‌کند.

  • سیستم‌های امنیتی پیشرفته

قفل دیجیتالی درب با داشتن امکاناتی مانند مغزی ضدسرقت و ضد دیلم و ویژگی‌های فنی مانند سیستم‌های امنیتی ضد سرقت انتخاب را برای کاربران آسان می‌نماید. در صورت اعمال زور و ضربه به قفل و یا وارد نمودن رمز، کارت و یا اثر انگشت اشتباه، سیستم قفل برای دقایقی از کار افتاده و آلارم هشدار بسیار قوی آن به صدا در می‌آید.

راهنمای انتخاب بهترین قفل دیجیتالی

قفل دیجیتالی یا قفل هوشمند؟

برای بیان ساده این موضوع به تعریف کلی آن می‌پردازیم. در واقع قفل دیجیتالی درب نوعی قفل هوشمند می‌باشد که ویژگی‌هایی مانند کنترل ورود و خروج توسط گوشی هوشمند و باز و بسته نمودن درب از راه دور در آن وجود ندارد. به بیان دیگر قفل هوشمند با داشتن امکانات بیشتر، پیشرفته‌تر از قفل دیجیتالی درب می‌باشد. این امکانات و کنترل از راه دور قفل توسط دستگاه‌های هوشمند مانند: گوشی، لپ تاپ و یا ساعت هوشمند سطح جدیدی از امنیت را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. شما می‌توانید توسط قفل هوشمند ورود و خروج منزل و یا محل کار خود را از راه دور کنترل نمایید.

راهنمای انتخاب بهترین قفل دیجیتالی

برای مشاوره رایگان همین حالا فرم زیر را پر نمایید.

امتیازدهی