امروزه یکی از چالش های اساسی مشتریان، عدم درک یا واژگان برای توصیف و تعریف سبک دکوراسیون داخلی شخصی آن ها است. یک نقطه خوب برای شروع یک پروژه دکوراسیون داخلی، کمی یادگیری در مورد هر کدام از سبک‌ها و نحوه متفاوت بودن آن‌ها از یکدیگر می باشد. پس با ما همراه باشید

1- دکوراسیون داخلی مدرن

واژه مدرن به تفسیر یک طراحی پهناور است که معمولا به خانه ای با خطوط صاف و واضح، یک طیف رنگی ساده و همچنین استفاده از موادی مثل فلز، شیشه و فولاد اشاره می کند. در واقع دکوراسیون داخلی منزل یک حس سادگی از تمام عناصر موجود در آن محیط را به شما می دهد. در طراحی مدرن شما به هیچ عنوان احساس شلوغی و وجود اسباب زیاد را نخواهید داشت. برای توصیف مدرنیته از واژه براق استفاده می شود. در این نوع طراحی از اشکال هندسی نیز استفاده می شود که شکل های منحنی مفهوم پویایی و شکل های گوشه دار مثل مربع و مستطیل مفهوم سر سخت بودن دنیای مدرن را دارند.

 

دکوراسیون داخلی مدرن

2- دکوراسیون داخلی معاصر

بیشتر اوقات افراد سبک طراحی های مدرن و معاصر را با هم برابر می دانند اما این یک باور کاملا غلطی است. سبک دکوراسیون داخلی مدرن یک نوع طرحی است که در قرن بیستم شکل گرفته، بسیار رسمی است و پایبند قوانین خود می باشد، در صورتی که هدف از دکوراسیون داخلی معاصر احساس راحتی و صمیمیت بیشتر است. به دکوراسیون معاصر دکوراسیون امروزی نیز گفته می شود. در نتیجه در هر دوره ممکن است دکوراسیون معاصر شکل و شمایل خاص خود را پیدا کند.

3- دکوراسیون داخلی مینیمال

واژه مینیمال به معنی حداقلی است، بدین صورت منظور از دکوراسیون مینیمال هم به حداقل رساندن لوازم منزل و ساده سازی محیط می باشد. مینیمالیست در کشور استرالیا بسیار رایج است. این سبک از طراحی به نوعی ساده تر کردن دکوراسیون داخلی مدرن می باشد. اغلب از رنگ سفید در طراحی مینیمال استفاده می کنند و از رنگ متضاد آن یعنی سیاه برای جلوگیری از خنثی شدن محیط استفاده می شود.

 

دکوراسیون داخلی مینیمال

4- دکوراسیون داخلی صنعتی

یکی از پر طرفدار ترین سبک های طراحی داخلی منزل، مدل صنعتی می باشد. این سبک با ترکیب ظاهری قدیمی و مدرن جلوه ی فوق العاده زیبایی را برای شما ایجاد می کند. دکوراسیون صنعتی از دوره انقلاب صنعتی اروپا یعنی قرن های 17 و 18 میلادی در برگرفته شده است. اغلب در این مدل خانه ها از چوب، آجر، چرم  و فلز استفاده می شود. در دکوراسیون صنعتی رنگ های روشنی مثل سفید جایگاهی ندارند و در مقابل از ترکیب رنگ های خنثی و طبیعی استفاده می شود. برای روشنایی فضای این نوع دکوراسیون از آباژورهای فلزی پایه بلند هم استفاده می شود. برای شادابی و سر زنده کردن محیط خود بهتر است در گوشه های منزل خود گیاهان آپارتمانی هم قرار بدهید.

5- دکوراسیون داخلی اسکاندیناوی

این طراحی بیان زندگی بسیار ساده مردم شمال اروپا می باشد و در اوایل قرن بیستم شکل گرفته است. در این نوع دکوراسیون داخلی از اسباب اثاثیه کمی استفاده می شود. جنس وسایل معمولا از چوب و پلاستیک های روشن می باشد و نور پردازی به صورت طبیعی ایجاد شده و از پارکت هایی کرم و روشن استفاده می شود. در اتاق های نشیمن عضو ثابت گیاهان طبیعی و سر سبز می باشند. یکی از تفاوت های اصلی دو سبک مینیمال و اسکاندیناوی در بخش رنگ ها می باشد. در دکوراسیون داخلی مینیمال انقدر رنگ ها سرد و بی روح می باشند که توی ذوق مخاطب می زند در عوض اسکاندیناوی گرم و دلنشین می باشد.

دکوراسیون داخلی اسکاندیناوی

6- دکوراسیون داخلی انتقالی  (transitional)

دکوراسیون داخلی انتقالی اغلب مورد پسند عام مردم است چرا که همچون پلی میان دکوراسیون قدیمی و سنتی و دکوراسیون مدرن می باشد. در فضای این نوع طراحی داخلی از وسایل سنتی و مدرن به صورت ترکیبی استفاده می شود. مثلا از مبلمان پارچه ای و مخمل و در کنار آن از آپاژورهای استیل استفاده می شود. رنگ هایی که در طراحی انتقالی به کار برده می شود نسبتا خنثی می باشد مثل ( خاکستری و کرم) . طراحی این سبک معمولا کمی گران قیمت است.

7- دکوراسیون داخلی فرانسوی

در صورتی که شما به ظاهری اشرافی و ظریف علاقه مند هستید حتما طراحی داخلی فرانسوی را انتخاب کنید. در دکوراسیون داخلی فرانسوی از انواع مدل های گچبری و وسایل زینتی استفاده می شود. رنگ بندی این سبک اغلب گرم می باشد و از طیف های رنگی طلایی، قرمز و زرد در اسباب اثاثیه استفاده می کنند. مبلمان در طرح فرانسوی معمولا از جنس چوب با پایه های فلزی می باشد. کف پوش ها معمولا از جنس لمینیت یا پارکت هستند. در فضای خانه از مجسمه های شیشه ای و چینی استفاده می کنند. به طور کلی دکوراسیون داخلی فرانسوی ظاهری کاملا مجلل دارد که طبعا گران قیمت می باشد.

 

دکوراسیون داخلی فرانسوی

8- دکوراسیون داخلی هالیوودی

طراحی دکوراسیون داخلی هالیوودی هرگز از مد نمی افتد. این دکوراسیون نمایی از لوکس و مدرن می باشد. جلوه ای کاملا پر زرق و برق و باشکوه دارد. استفاده از عکس بازیگران هالیوود برای روی دیوارها، مبلمان مجلل، دیوارهای تیره، نورپردازی زیاد و بوجود آوردن فضایی که شما را یاد سینمای هالیوود می اندازد، از ویژگی های این سبک دکوراسیون می باشد. در این طرح معمولا از رنگ های جیغ همچون بنفش، سرخابی، تارنجی، فیروزه ای و … استفاده می شود. در دکوراسیون داخلی هالیوودی استفاده از مبل های کوچک و کم ارتفاع رایج می باشد.

9- دکوراسیون داخل ساحلی

این سبک از دکوراسیون داخلی منزل بر گرفته از سبک همپتون در مناطق ساحلی آمریکایی می باشد. هدف از این نو طراحی ایجاد حس آرامش است. اغلب رنگ هایی که در این سبک به کار برده می شود ترکیبی از رنگ های خنثی به همراه آبی و سبز می باشد که حس و حال دریا و ساحل را ایجاد می کنند. مبلمان و کف پوش های بکار برده شده از جنس چوب هستند. دکوراسیون ساحلی آمریکایی نوعی از سبک مدرن و امروزی می باشد. شما می توایند برای حفظ آرامش بیشتر از مبلمان های راحتی در طراحی خود استفاده کنید.

دکوراسیون داخلی ساحلی

10- دکوراسیون داخلی روستیک

اصلی ترین چیزی که در طراحی مدل روستیک به چشم می خورد، استفاده از وسایل دست سازی است که خام و مهندسی نشده هستند. متریالی که در این محیط استفاده می شود از جنس چوب، سنگ و فلز می باشد. معمولا رنگ آمیزی که در این فضا به کار برده می شود رنگ های خنثی و طبیعی همچون خاکستری، قهوه ای، کرم و بژ می باشد. بر خلاف دکوراسیون داخلی مدرن که دارای خط های صاف و تمیز و مرتب هستند، سبک روستیک مجهز به خط های نا هموار و نا منظم می باشد. سبک روستیک الهام گرفته از زندگی روستاییان آمریکایی در قرن 19 میلادی است که اسباب اثاثیه خود را از طبیعت گرداوری می کردند.

11- دکوراسیون داخلی نئوکلاسیک

اگر شما هم جزو کسانی هستید که به دو سبک کلاسیک و مدرن علاقه مند هستید، نئوکلاسیک را به شما پیشنهاد می دهیم. سبک نئوکلاسیک در قرن 18 میلادی در کشور فرانسه و انگلیس شکل گرفته است. تاکید اصلی دکوراسیون داخلی نئوکلاسیک بر لاکچری و لوکس بودن می باشد. در این سبک از معماری کلاسیک به همراه نور پردازی مدرن استفاده می شود. اغلب از رنگ های طلایی، کرم و خاکستری و ترکیب آن با رنگ های جیغی مثل بنفش و قرمز استفاده می شود. اسباب اثاثیه منزل مثل مبلمان و لوستر ها باید با شکوه و خیره کننده انتخاب شوند. از سبک نئوکلاسیک در متراژ های بالا استفاده می شود. با توجه به این که وسایل بکار برده شده در این فضا باید لوکس باشند، قیمت تمام شده‌ی آن رقم بالایی در خواهد آمد.

دکوراسیون نئوکلاسیک

12- دکوراسیون داخلی ایران باستان

اغلب کسانی که علاقه مند به طراحی داخلی ایران باستان هستند دارای خانه ای با متراژ زیاد می باشند. دکوراسیون داخلی ایران باستان بسیار گران قیمت است چرا که اکسسوری های آن معمولا بسیار بلند و حجیم هستند. استفاده از مبلمان های سلطنتی و فرش های دستباف در این سبک رایج می باشد. برای تزئین فضای منزل از مجسمه های مجلل، تابلو های نقاشی و یا تابلوهای فرش قیمتی استفاده می شود. معمولا از رنگ های خنثی مثل کرم در کنار رنگ های قرمز و طلایی و ارغوانی در طراحی مبلمان و فرش ها استفاده می کنند. در این نوع طراحی پرده‌های والان دار با سبک و سیاق سلطنتی مرسوم می باشد.

با وجود این حجم از وسایل گران قیمت و سلطنتی باید به فکر محافظت از آن ها هم باشید، چرا که هم از ورود سارقان به منزل جلوگیری کنید و هم امنیت و آرامش کافی داشته باشید. چگونه؟

با خرید قفل دیجیتال و نصب آن روی درب منزل دیگر نگران ورود سارقین به حریم شخصی و به خطر افتادن جان و مال خود نباشید.

امتیازدهی