طراحی اسکاندیناوی چیست؟

طراحی اسکاندیناوی یک جنبش برجسته است که از معماری و طراحی داخلی گرفته تا طراحی محصول را تحت تأثیر قرار داده است. این جنبش در اوایل قرن بیستم در کشورهای شمال اروپا سوئد، دانمارک، فنلاند، نروژ و ایسلند پدیدار شد. در دهه 1950 در سراسر جهان شناخته شد. طراحی اسکاندیناوی راه حلی برای زندگی ساده ارائه می دهد.

تاریخچه طراحی اسکاندیناوی با برخی از معتبرترین معماران و طراحان جهان ارتباط عمیقی دارد. از جمله چهره های مشهوری که در عصر طلایی طراحی نوردیک کمک کرده اند می توان به آلوار آلتو، اولاو هاگ، آرن یاکوبسن، تیمو تاپانی سرپانوا، پول هنینگزن، برونو ماتسون، کاره کلینت و بورگ موگنسن و بسیاری دیگر اشاره کرد. طرح های نمادین این دوران شامل سری چراغ های PH، صندلی تخم مرغ، صندلی اسپانیایی و سری ظروف شیشه ای فنلاندی می باشد.

امروزه طراحی اسکاندیناوی یکی از محبوب ترین سبک ها در طراحی معاصر هستند. بسیاری از طرح های دوران طلایی هنوز هم امروزه مورد استفاده قرار می گیرند. طرح های جدید که توسط طراحان جوان اسکاندیناوی خلق شده است ضمن قدردانی از پیشگامان افسانه ای این جنبش به ارائه پیچ و تاب های تازه در سبک نمادین شمال اروپا می پردازند.

چرا دکوراسیون داخلی اسکاندیناوی بسیار محبوب است؟

دکوراسیون داخلی اسکاندیناوی ( Scandinavian interior decoration ) ترکیبی از خطوط تمیز و زیبای سبک مینیمالیستی با هنرهای سنتی و عناصر چند منظوره است. به لطف ظرافت و سادگی در طراحی اسکاندیناوی، ایجاد فضایی شیک و مدرن آسان است. استفاده از برخی عناصر خوب به همراه مبلمان و نورپردازی با کیفیت می تواند همه چیز را زیبا جلوه دهد. عناصر دکوراسیون داخلی اسکاندیناوی طیف گسترده ای از سبک ها را تکمیل می کند.

دکوراسیون داخلی اسکاندیناوی بر عملکرد و زیبایی مینیمالیستی تمرکز دارد. یک پالت رنگی خنثی که رنگ های روشن تر را شامل می شود، پنجره های بزرگ که اتاق ها را با نور طبیعی غرق می کند و وسایل تزئینی با دقت انتخاب شده مانند آثار هنری یا اشیاء با الگوهای سنتی نوردیک نیز بخشی از اصول دکوراسیون داخلی اسکاندیناوی است.

نور طبیعی به تنهایی یکی از مهمترین عناصر سبک اسکاندیناوی است. طراحان از پنجره های بزرگ برای پر کردن فضای خانه با نور خورشید استفاده می کنند. این امر باعث می شود رنگ های استفاده شده در دکوراسیون داخلی منزل موثرتر باشند و همچنین نورپردازی فضای خانه را بزرگتر و زیباتر از آنچه هست نشان می دهد.

عناصر مورد استفاده در دکوراسیون داخلی اسکاندیناوی

مهم ترین چیز در دکوراسیون داخلی اسکاندیناوی سادگی است. اکثر طرح های سبک نوردیک نیز از مواد طبیعی، به ویژه چوب های کم رنگ مثل خاکستری، منسوجات پشمی و کتان، چرم و شیشه استفاده می کنند. در واقع اکثر طرح های سبک اسکاندیناوی دارای ظاهری کم رنگ و مینیمالیستی هستند. ایجاد یک اتاق نشیمن به سبک اسکاندیناوی در واقع آسان تر از چیزی است که به نظر می رسد. برخی از وسایلی که در دکوراسیون داخلی اسکاندیناوی استفاده می شود شامل:

1- اتاق را از هرگونه آشفتگی یا موارد غیر ضروری پاک کنید
2- در صورت امکان دیوارها را سفید یا رنگ خنثی بزنید
3- اگر می توانید کف چوبی نصب کنید
4- از فرش مخملی استفاده کنید
5- مبلمان موجود خود را با منسوجات طبیعی تزئین کنید
6- چند وسیله چوبی ساده برای تزئین قفسه بندی انتخاب کنید
7- چند گلدان گیاهی اضافه کنید
8- یک اثر هنری جسورانه بر روی دیوار قرار دهید

دکوراسیون داخلی

از چه نوع چوبی در دکوراسیون داخلی اسکاندیناوی استفاده می شود؟

مبلمان در سبک اسکاندیناوی از جنس چوب هستند که به طور گسترده در پنج کشور شمال اروپا نروژ، فنلاند، سوئد، دانمارک و ایسلند یافت می شود. رایج ترین نوع چوب ها برای مبلمان سبک نوردیک راش، خاکستر و کاج است. در این سبک از چوب هایی با رنگ روشن و با طرح هایی ظریف استفاده می شود.

چگونه یک آشپزخانه به سبک اسکاندیناوی ایجاد کنید؟

با توجه به تنوع طراحی اسکاندیناوی، می توانید به راحتی طرح حود را انتخاب کنید و با دکوراسیون منزل خود مطابقت دهید.

1- رنگ سفید یا روشن خنثی روی دیوارها
2- رنگ کابینت روشن برای جلوه ای بهتر
3- استفاده از کابینت های تیره تر در کنار کابینت های روشن برای ایجاد تضاد
4- استفاده از کفپوش چوبی 
5- استفاده از یک ساعت دیواری مینیمالیستی.
6- استفاده از میز ناهار خوری چوبی جادار با صندلی های ناهار خوری راحت

دکوراسیون داخلی اسکاندیناوی

تفاوت دکوراسیون داخلی اسکاندیناوی با دکوراسیون داخلی مینیمال

از اصلی ترین تفاوت های این دو مدل دکوراسیون داخلی می توان به بخش رنگ ها اشاره نمود. در دکوراسیون داخلی اسکاندیناوی در کنار رنگ های سفید و خنثی شاهد برخی رنگ های ملایم دیگر مثل آبی، سبز، صورتی هستیم چرا که فضا را از آن حالت سادگی و بی روحی کمی خارج کند ولی در سبک مینیمالیستی از رنگ های خنثی مانند سفید، مشکی و خاکستری استفاده می شود.

یکی دیگر از تفاوت های این دو سبک در عناصری است که در منزل بکار برده می شود. در سبک مینیمالیستی اغلب از فلز و پلاستیک استفاده می شود در صورتی که در دکوراسیون داخلی اسکاندیناوی سعی می شود بیشتر از لوازم چوبی و الیاف طبیعی در محیط استفاده کنند.

شرکت کارن به شما پیشنهاد می دهد در دکوراسیون منزل خود از قفل دیجیتال هم استفاده کنید. امروزه ایجاد آرامش و امنیت در فضای منزل و حتی محیط کار از هرچیزی ضروری تر می باشد. قفل دیجیتال درب علاوه بر ایجاد امنیت به فضای محیط شما جلوه و زیبایی بسیاری می بخشد.

امتیازدهی