دستگیره درب دیجیتال

اکثر مدل‌های دستگیره درب دیجیتال دارای یک یا چند پنل دسترسی مانند کارت، رمز، اثر انگشت (بیومتریک) و یا بلوتوث و ارتباط اینترنتی می‌باشند که توسط آن‌ها می‌توان این مدل قفل‌ها را کنترل و درب را باز نمود. در ابتدا تمامی مدل‌های دستگیره دیجیتال دارای صفحه کلید جهت وارد نمودن رمز ورودی بودند. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی از صفحه لمسی به جای صفحه کلید استفاده می‌شود که با داشتن ویژگی‌های بسیاری مانند تابع خیالی، امنیت محل کار و یا زندگی را افزایش می‌دهد.

روش‌های دسترسی به دستگیره هوشمند

  • دستگیره ضد سرقت رمزی: این دستگیره مناسب انواع آپارتمان‌ها و دفاتر کار می‌باشد و توسط رمز 4 تا 12 یا 6 تا 12 رقمی درب را باز می‌کنند، همچنین از سیستم دوبل برخوردار است که کارت و رمز یا اثر انگشت و رمز را همزمان برای باز کردن درب لازم می‌باشد (امکان غیرفعال کردن آن هم وجود دارد). البته برخی از مدل‌های دستگیره درب هوشمند از رمز تصادفی (برای جلوگیری از حدس و یا حفظ رمز ورود) برخوردار هستند.
  • دستگیره ضد سرقت کارتی: دستگیره هوشمند کارتی علاوه بر پنل رمزعبور دارای پنل شناسایی کارت جهت باز نمودن قفل می‌باشد. کارت به‌کار رفته در این نوع قفل، از نوع RFID (Radio Frequency Identification) می‌باشد که باعث از بین رفتن دردسرهای ناشی از حمل دسته کلیدهای حجیم می‌شود.
  • دستگیره ضد سرقت اثر انگشتی: در مدل اثر انگشتی علاوه بر رمز از اثر  انگشت نیز می‌توان برای باز نمودن دستگیره درب دیجیتال استفاده نمود. این نوع قفل دارای سیستم بیومتریک می‌باشد که باعث افزایش امنیت و جلوگیری از هک شدن آن می‌شود.

دیگر ویژگی‌های فنی و امنیتی دستگیره الکترونیکی

استفاده از وسایلی که مجهز به بلوتوث و ارتباط اینترنتی می‌باشند نیز یکی از راه‌های دسترسی به این نوع قفل‌ها است. در این مدل قفل با نصب نرم افزارهای مخصوص و توسط ارتباط امن بلوتوثی و اینترنتی، می‌توان آن را از راه دور کنترل و درب را باز و بسته کرد. برخی از این دستگیره‌های ضد سرقت دارای قفل کودک هستند که مانع از خروج و امنیت بیشتر کودکان می‌شود. تقریباً همه آن‌ها مجهز به قفل اتوماتیک هستند که پس از خروج به‌صورت خودکار، بسته می‌شوند. اکثر آن‌ها مجهز به سیستم ضد سرقت و ضد حریق می‌باشند.

بهترین و با کیفیت‌ترین دستگیره درب دیجیتال

با وجود موارد ذکر شده می‌توان پیشرفت تکنولوژی را به‌وضوح احساس نمود. در زیر برخی از بهترین‌های دستگیره درب دیجیتال در بازار جهانی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

دستگیره درب دیجیتال SHP-DP920 SAMSUNG

یکی از بهترین و پرفروش‌ترین مدل‌های دستگیره درب دیجیتال سامسونگ، مدل SHP-DP920 می‌باشد. این مدل دارای پنل دسترسی رمز، کارت و اثر انگشت می‌باشد. همچنین SHP-DP920 دارای پروتکل ZWave بوده که به راحتی می‌توان آن‌را وارد سیستم‌های هوشمندسازی نمود.

دستگیره درب دیجیتال SHP-DP920 SAMSUNG

دستگیره ضد سرقت سامسونگ DP728

به‌جرئت می‌توان گفت دستگیره دیجیتال سامسونگ DP728 یکی از پر طرفدارترین دستگیره هوشمند در ایران است. این دستگیره اولین مدل PULL-PUSH فول آپشن دنیا می‌باشد که توسط شرکت سامسونگ طراحی و روانه بازار شد.

قفل دیجیتال سامسونگ DP728

دستگیره درب دیجیتال Lockitron Bolt

قفل Lockitron Bolt به دلیل استفاده نکردن از کلید و باز نمودن درب با استفاده از ارتباط امن بلوتوثی و اینترنتی یکی از امن‌ترین مدل‌های دستگیره درب دیجیتال می‌باشد که آسایش و راحتی را به کاربران هدیه می‌نماید. یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد Lockitron Bolt این است که با نزدیک شدن به درب و تشخیص بلوتوث منحصر به فرد تلفن همراهتان توسط قفل، بدون نیاز به لمس آن، درب باز می‌گردد. پس دیگر نگران پر بودن دستتان هنگام خرید نباشید، درب به روی شما باز می‌گردد!

Lockitron Bolt

دستگیره دیجیتال Haven

قفل Haven به دلیل ساختار و آلیاژهای به‌کار رفته در آن ضدسرقت و ضد ضربه می‌باشد. این مدل دستگیره توسط برنامه اپل و دستگاه‌های اندرویدی به برنامه Lockitron قابل اتصال می‌باشد. از ویژگی‌های منحصر به فرد این مدل پیچ شدن آن به پایین درب به جای قراردادن آن در جای قفل قبلی می‌باشد. به این ترتیب پس از ارتباط امن بلوتوثی می‌توان درب را با کف پا نیز باز نمود.

Haven

دستگیره درب دیجیتال YALE ENTR

این مدل دستگیره درب دیجیتال، یکی از کامل‌ترین قفل‌های موجود در بازار می‌باشد که با داشتن ویژگی‌های بسیار زیاد کاربردی و امنیتی، آسایش و راحتی را برای کاربران به ارمغان می‌آورد. راه‌های دسترسی به YALE ENTR، رمز، اثر انگشت، ریموت و نرم افزار هوشمند تلفن همراه می‌باشد که می‌توان آن‌را از راه دور کنترل نمود.

YALE ENTR

دستگیره دیجیتال A330-FH GATEMAN

دستگیره درب A330-FH GATEMAN با داشتن ویژگی‌های بسیار زیاد امنیتی و ظاهر بسیار زیبا، یکی از پرفروش‌ترین قفل های موجود در بازار می‌باشد. از ویژگی‌های منحصر به فرد A330-FH GATEMAN، رمز مادر (رمز ADMIN) می‌باشد که با تعریف نمودن آن به هیچ عنوان نمی‌توان بدون این رمز تنظیمات دستگاه را تغییر داد. همچنین بدنه مقاوم و ضد خش از دیگر ویژگی‌های A330-FH می‌باشد.

A330-FH GATEMAN

جمع‌بندی

هدف این مقاله بررسی دستگیره درب دیجیتال بود، اما برای آشنایی بیشتر ابتدا به انواع دسترسی، ویژگی‌های فنی و امنیتی این دستگیره‌ها پرداخته شد، سپس به بهترین دستگیره ضد سرقت اشاره شد. در مجموع یافته‌های پژوهش نشان می‌دهد که هنگام خرید دستگیره هوشمند، علاوه بر شکل ظاهری آن موارد متعددی مانند: مجهز سیستم به ضد سرقت، ضد حریق، قفل کودک، قفل اتوماتیک، جنس آن و … در نظر گرفته شود. به همین منظور به بهترین و با کیفیت‌ترین دستگیره ضد سرقت در بازار جهانی اعم از سامسونگ، یال، گیت من و … اشاره شد.