کنترل دستگیره درب دیجیتال توسط گوشی هوشمند

آیا تاکنون در سفر به این فکر افتاده‌اید که درب ورودی خانه را قفل نموده‌اید یا نه؟ این سوال می‌تواند تمام وقت، ذهن شما را درگیر خود نموده و شیرینی سفر را برای شما تلخ نماید. آیا می‌دانید می‌توان قفل خانه را از راه دور کنترل و توسط گوشی هوشمند آن‌را باز و بسته نمود و یا از بسته بودن آن اطمینان حاصل کرد؟ در این مقاله به ویژگی‌های دستگیره دیجیتال و کنترل آن توسط گوشی هوشمند پرداخته می‌شود.

اتصال دستگیره درب دیجیتال به خانه هوشمند

“آینده بسیار نزدیک است…”

با استناد به این جمله و داشتن امکاناتی مانند اتصال به اینترنت، گوشی هوشمند و البته مقدار اندکی پول می‌توانید خانه‌ی خود را به سیستم‌های هوشمندسازی مجهز نمایید که شامل دستگیره درب هوشمند بوده که می‌توان آن‌را توسط گوشی‌های هوشمند اندرویدی و ios کنترل نمود. توسط پروتکل‌هایی مانند ZigBee و ZWave می‌توان این نوع قفل‌ها را به خانه هوشمند متصل نمود. به‌دلیل محبوبیت زیاد ماژول‌های ZWave در ادامه بیشتر در مورد این پروتکل و ویژگی‌های منحصر به فرد آن به بحث و گفتگو می‌پردازیم.

کاربردهای ماژول ZWave

ZWave یک ارتباط وایرلس (بی‌‌‌‌‌‌‌‌سیم) در سیستم‌های هوشمندسازی می‌باشد که نسبت به سایر روش‌ها از امنیت بسیار بالایی برخوردار بوده و از لحاظ اقتصادی بسیار به صرفه است. در صنعت قفل و دستگیره درب دیجیتال از ماژول ZWave جهت هوشمندسازی و کنترل از راه دور قفل‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. از دیگر کاربردهای این ماژول می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کنترل کننده‌های حرارتی HVAC

  • سنسورهای حرکتی

  • آشکارسازهای دود

نحوه کنترل از راه دور دستگیره درب دیجیتال توسط ZWave

برای این‌کار ابتدا نیاز به یک ماژول ZWave می‌باشد. با قراردادن ماژول ZWave در داخل دستگیره درب دیجیتال، می‌توان قفل را وارد سیستم هوشمندسازی خانه نمود و آن‌را توسط گوشی هوشمند از راه دور کنترل کرد.

زمانی که این نوع قفل‌ها را به ماژول ZWave مجهز نمودید (پس از برداشتن درب باتری در محل مورد نظر که برای این ماژول تعبیه شده است قرار داده می‌شود)، اولین چیز برای کنترل از راه دور قفل، دسترسی به اینترنت است. پس از آن جهت کنترل دستگیره درب هوشمند توسط گوشی هوشمند نیاز به نرم افزار هوشمند مخصوص گوشی‌های اندرویدی و ios می‌باشد. این نرم افزار برای هریک از مدل‌های قفل دیجیتال منحصر به فرد بوده و باید آن‌را با قفل مورد نظر همسان سازی نمود.

در نهایت و پس از متصل شدن ماژول ZWave به گوشی هوشمند، علاوه بر کنترل از راه دور دستگیره درب دیجیتال، می‌توان ورود و خروج افراد مختلف را کنترل و درب را باز و بسته نمود. همچنین در صورت وقوع حوادث امنیتی مانند سرقت و یا آتش‌سوزی، پیام هشدار به گوشی هوشمند شما ارسال می‌گردد.

در پیشرفته‌ترین حالت نیز می‌توان دستگیره دیجیتال را به سایر وسایل الکترونیکی خانه هوشمند متصل و طوری آن را برنامه‌ریزی نمود که با خارج شدن از منزل و بسته شدن درب، وسایل حرارتی و یا برقی خانه هوشمند از مدار خارج و موقتا خاموش شوند.

کنترل دستگیره درب دیجیتال توسط گوشی هوشمند

برای مشاوره رایگان همین حالا فرم زیر را پر نمایید.

امتیازدهی