خرید قفل دیجیتال الکترونیکی مانند خرید ماشین است. مدل‌های مختلفی از این محصولات وجود دارد اما ویژگی هر یک از آن‌ها نسبت به یکدیگر متفاوت می‌باشد. به همین دلیل قبل از خرید باید تحقیقات لازم را انجام دهید تا گزینه مناسب، مطابق با نیازهای خود را پیدا کنید.

بنابراین برای کمک به شما در تصمیم گیری درست هنگام خرید قفل دیجیتال، لیستی از سوالات مهم که پیش از خرید این نوع قفل‌ها باید پرسید را گردآوری نموده‌ایم. با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

چرا به قفل دیجیتال نیاز داریم؟

سوالاتی که پیش از خرید قفل دیجیتال الکترونیکی باید پرسید

این یکی از سوالات بسیار مهم پیش از خرید می‌باشد. سایت محبوب فناوری و تکنولوژی CNET به 5 دلیل زیر اشاره نموده است:

 • راحتی در رفت و آمد
 • دسترسی امن و آسان
 • عدم استفاده از کلید مکانیکی
 • افزایش امنیت
 • افزایش جذابیت و زیبایی معماری ساختمان

بهترین روش برای دسترسی به قفل دیجیتال چیست؟

سوالاتی که پیش از خرید قفل دیجیتال الکترونیکی باید پرسید

اگر قفل دیجیتال فاقد انعطاف پذیری باشد و از چند روش دسترسی پشتیبانی نکند، مشکلاتی را در آینده بسیار نزدیک برای شما به وجود خواهد آورد. به‌عنوان مثال در صورت تمام شدن باتری، اگر قفل فاقد کلید اضطراری باشد، باز نمودن درب ورودی غیر ممکن خواهد بود. یا در صورتی که قفل از تلفن همراه برای دسترسی به درب ورودی پشتیبانی نکند، مهمانان شما در صورت حضور نداشتن در منزل، پشت درب خواهند ماند.

به دنبال قفلی باشید که چند روش دسترسی و جایگزین را با هم داشته باشد.

قفلی را انتخاب نمایید که امن‌ترین و راحت‌ترین روش دسترسی را برای شما فراهم نماید. به‌عنوان مثال: قفل دیجیتال با کنترل بلوتوثی، دسترسی آسان را پس از خرید با دستانی پر برای شما فراهم می‌آورد. فقط کافی است به درب نزدیک شوید تا درب به صورت خودکار برای شما باز شود. همچنین با دسترسی به قفل از طریق روش‌های غیر قابل هک و امن بیومتریک، نگرانی از بابت ورود غیر مجاز افراد ناشناس از بین خواهد رفت.

به طور کلی روش دسترسی به قفل دیجیتال باید متناسب با سبک زندگی شما باشد تا بیشترین میزان راحتی و امنیت را برای شما فراهم کند.

آیا درب شما با قفل سازگار است؟

پیش از خرید حتما در مورد استانداردهای لازم برای نصب قفل دیجیتال تحقیق کنید یا گزینه‌ای را انتخاب نمایید که بر روی انواع مختلف درب قابل نصب باشد. نادیده گرفتن این امر می‌تواند باعث نا امیدی شما از خرید محصول مورد نظرتان گردد.

از چه روش بی‌سیمی می‌توان برای هوشمندسازی قفل دیجیتال استفاده کرد؟

روش های بی سیم دسترسی به درب ورودی ساختمان

روش‌های مختلفی برای هوشمندسازی قفل دیجیتال وجود دارد از جمله: بلوتوث، WiFi, Z-Wave و ZigBee. با معرفی هر یک از این روش‌ها می‌توان تصمیم گرفت که کدام یک، گزینه مناسبی برای خانه یا محل کار به شمار می‌روند.

 • WiFi: با این روش از هر جای دنیا می‌توان قفل الکترونیکی را کنترل کرد اما مصرف انرژی در این روش بسیار بالاست.
 • بلوتوث: فاصله تاثیر آن محدود است و در نزدیکی قفل ارتباط برقرار می‌شود اما دارای مصرف انرژی پایینی می‌باشد.
 • Z-Wave یا ZigBee: برای هوشمندسازی قفل دیجیتال الکترونیکی از این طریق باید ماژول مربوطه را خریداری کرد که به سرمایه گذاری بالاتری نسبت به روش های قبلی‌نیاز دارد. اما یکی از بهترین روش‌های بی سیم برای هوشمندسازی به حساب می‌آید.

برای انتخاب بهترین روش هوشمندسازی باید سرمایه گذاری اولیه و نیازهای خود را در نظر بگیرید. این کار در تصمیم گیری درست به شما کمک می کند.

چه میزان هزینه صرف قفل دیجیتال می‌شود؟

در کل مدل‌های مختلف قفل الکترونیکی ارزان نیستند. اما امنیت بسیار بالایی را برای شما فراهم می‌آورند. بنابراین ارزش سرمایه‌گذاری را دارد. قیمت هر یک از این محصولات با توجه به ویژگی‌ها و قابلیت‌های فنی متفاوت است، به طوری که هر چه این ویژگی‌ها بیشتر باشد، قیمت قفل نیز بالاتر خواهد بود.

برخی از ویژگی‌های قفل دیجیتال هوشمند که باعث افزایش قیمت آن می‌شود عبارتند از:

 • کنترل از راه دور قفل توسط تلفن همراه
 • ثبت ورود و خروج افراد مختلف
 • روش‌های دسترسی بیومتریک مانند اثر انگشت و تشخیص چهره
 • قابلیت اتصال به خانه هوشمند

در کل باید تعداد افراد خانواده و نیازهای هریک از آن‌ها را در میزان سرمایه‌گذاری اولیه در نظر بگیرید.

کدام یک از ویژگی های اصلی را باید در هنگام خرید در نظر گرفت؟

سوالاتی که پیش از خرید قفل دیجیتال الکترونیکی باید پرسید

اصلی ترین معیار برای انتخاب قفل دیجیتال الکترونیکی، ویژگی‌های امنیتی آن می‌باشد. به هیچ عنوان نباید امنیت را فدای راحتی در رفت و آمد و حس زیبایی شناسی خانه کرد. قفلی با امنیت بسیار پایین، خسارت‌های جبران ناپذیری را برای شما به وجود خواهد آورد.

آیا قفل دیجیتال الکترونیکی را باید در کنار سایر سیستم‌های امنیتی نصب نمود؟

سیستم های امنیتی برای محافظت از خانه

این آخرین سوال در فرآیند تصمیم گیری برای خرید قفل دیجیتال است. هر چه میزان امنیت محل کار یا زندگی شما بیشتر باشد، خیالتان از بابت امن بودن اموال ارزشمندتان راحت‌تر خواهد بود. بنابراین پیشنهاد می‌گردد، قفلی را انتخاب نمایید که قابلیت سازگاری با سایر سیستم‌های امنیتی را داشته باشد. این کار اگرچه میزان سرمایه گذاری اولیه را افزایش می‌دهد اما کنترل شما بر خانه یا محل کارتان را بیشتر می‌کند.

هنگام تصمیم گیری در مورد بهترین قفل دیجیتال عوامل بسیاری را باید در نظر گرفت. مدل‌ها و برندهای بسیاری در بازار قفل برای انتخاب وجود دارند. بنابراین در انتخاب خود بسیار دقت نمایید. با این وجود امیدواریم که این سوالات و جواب آن‌ها، به شما در انتخاب بهترین گزینه کمک نماید.