آدرس: تهران، پاسداران، دشتستان دوم، پلاک ۱۴، واحد ۴
88202561 | تلفن شبانه روزی: 09124770848

بررسی عملکرد دستگیره درب کارتی برای کنترل دسترسی

بررسی عملکرد دستگیره درب کارتی برای کنترل دسترسی

دستگیره درب کارتی

دستگیره درب کارتی نام های مختلفی دارد. قفل کارتی، سیستم کنترل دسترسی کارتی، قفل RFID و …؛ علی رغم نام های مختلفی که این نوع تکنولوژی کنترل دسترسی دارد، اما همیشه با یک عملکرد یکسان شناخته می شود:

دسترسی امن و راحت به یک مکان خاص

 

از این نوع قفل ها و سیستم های کنترل دسترسی، بیشتر در اماکن اداری و تجاری مانند هتل ها، مدارس و دانشگاه ها و … استفاده می شود. اگرچه امروزه بسیاری از صاحبان خانه ها از دستگیره درب کارتی برای محافظت از درب ورودی استفاده می کنند. برای آشنایی بیشتر در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

کارت چیست؟

کارت یک نشان امنیتی است که به شما اجازه دسترسی به دستگیره درب کارتی خواهد داد. با کارت، دردسرهای استفاده از کلید مکانیکی برای همیشه از بین می رود. هر یک از این کارت ها دارای یک تراشه می باشند که اطلاعات رمزگذاری شده ای را در خود ذخیره کرده اند.

زمانی که آن ها را به قفل نمایید، اطلاعات موجود در حافظه قفل ذخیره می شود. با معرفی کارت به این نوع سیستم های کنترل دسترسی ، در صورت به رسمیت شناخته شدن کارت، مجوز دسترسی برای کاربر صادر و درب باز می گردد.

بررسی عملکرد دستگیره درب کارتی برای کنترل دسترسی

انواع مختلف کارت برای دسترسی به دستگیره درب کارتی

– کارت RFID

این نوع کارت ها بر پایه شناسایی فرکانس رادیویی عمل می کنند. کارت RFID، اطلاعات را در محدوده فرکانس رادیویی منتشر می کند و گیرنده ای که بر روی دستگیره درب کارتی وجود دارد، با دریافت این سیگنال ها و تایید آن ها، مجوز دسترسی را صادر می کند. این نوع کارت ها دارای انواع مختلف مانند KEY TAG، SMART CARD و کارت بزرگ RF می باشند.

بررسی عملکرد دستگیره درب کارتی برای کنترل دسترسی

اصلی ترین نوع کارت، RFID می باشد. در واقع سایر کارت ها نوعی RFID می باشند که دارای فرکانس های متفاوتی هستند.

– کارت NFC

این نوع کارت ها به معنای کارت های ارتباط نزدیک، نوعی کارت RFID می باشد که با یک فرکانس خاص کار می کنند و دارای تکنولوژی هوشمندانه هستند که به آن ها این امکان را می دهد که در کوتاه ترین زمان ممکن و بسیار امن، با گیرنده ارتباط برقرار کنند.

بررسی عملکرد دستگیره درب کارتی برای کنترل دسترسی

فرکانس های مختلف کارت RFID

  • کارت با فرکانس پایین: فرکانس این نوع کارت ها بین 30KHz تا 300KHz می باشند. محدوده تاثیر آن ها، حداکثر 10cm است. کارت های فرکانس پایین معمولا در اماکن اداری مورد استفاده قرار می گیرند.
  • کارت با فرکانس بالا: فرکانس این نوع کارت ها معمولا بین 3MHz تا 30MHz می باشند که فاصله تاثیر میان 1 الی 10 را برای کاربر فراهم می کنند. NFC نوعی کارت RFID با فرکانس بسیار بالا می باشد.
  • کارت با فرکانس بسیار بالا: فرکانس این نوع کارت ها بین 300MHz تا 3GHz می باشند. کارت های فرکانس بسیار بالا تا فاصله 12 متری قابل خواندن هستند. معمولا برای کنترل دسترسی اماکنی مانند پارکینگ ها مورد استفاده قرار می گیرند.

مزایا و معایب دستگیره درب کارتی و دسترسی توسط کارت

بررسی عملکرد دستگیره درب کارتی برای کنترل دسترسی

اکنون که با عملکرد دستگیره درب کارتی آشنا شده اید، وقت آن رسیده است با مزایا و معایب این نوع سیستم کنترل دسترسی آشنا شوید.

معایب

مزایا

نیاز به پارامترهای قابل حمل بر خلاف مدل های رمزی یا اثر انگشتی

دسترسی توسط یک کارت به چندین ورودی

به خطر افتادن امنیت مکان مورد نظر به دلیل از دست دادن کارت

ایجاد محدودیت دسترسی برای زمان های خاص، افراد خاص یا مکان های امنیتی

هزینه جهت اضافه نمودن کارت برای کاربران جدید

عدم استفاده از کلید و راحتی حمل کارت ها

حذف راحت کارت مفقود شده بدون نیاز به فرد متخصص و هزینه بالا

جایگزین مناسب دستگیره درب کارتی

با توجه به معایب دستگیره درب کارتی و دسترسی توسط کارت، ضروری است جایگزین بهتری را برای آن معرفی نماییم.

بهترین گزینه از لحاظ دسترسی، مدل هایی است که توسط تلفن همراه از راه دور قابل کنترل باشند. به این ترتیب به راحتی می توان توسط ارتباط بلوتوثی یا اینترنتی، تمام امور مربوط به درب ورودی را توسط گوش های هوشمند، کنترل و مدیریت نمود. البته در این روش نیز با از دست رفتن تلفن همرا، مشکلاتی برای کاربران به وجود خواهد آمد.

اما امن ترین روشی که تا کنون کمترین ضعف امنیتی را از خود نشان داده است، دسترسی به قفل توسط اثر انگشت می باشد که هیچکدام از معایب ذکر شده را نخواهد داشت. دسترسی به رمز نیز دارای مشکلاتی مانند احتمال فراموش کردن با لو رفتن رمز عبوری می باشد.

بررسی عملکرد دستگیره درب کارتی برای کنترل دسترسی

قفل اثر انگشتی یا بیومتریک امن ترین روش دسترسی به درب می باشد. در ضمن نیاز به حمل هیچ پارامتر دسترسی نیست. زیرا اثر انگشت شما به عنوان مجوز دسترسی، همواره همراه شماست.

امنیت دستگیره درب کارتی

دستگیره درب کارتی مانند سایر مدل های قفل دیجیتال دارای سیستم های پیشرفته امنیتی می باشد که دسترسی غیر مجاز برای سارقان را دشوار می کند. سیستم هایی مانند آلارم هشدار حوادث امنیتی، قفل کودک، مکانیزم دوبل رمز و کارت و … که علاوه بر افزایش امنیت خانه، حریم خصوصی افراد خانه را نیز حفظ می کند.

بررسی عملکرد دستگیره درب کارتی برای کنترل دسترسی

اگرچه این نوع قفل ها برخلاف مدل های مانند اثر انگشتی  به دلیل احتمال از دست رفتن کارت ها، از امنیت پایین تری برخوردار می باشد، در هر حال گزینه بهتری نسبت به قفل های مکانیکی و قدیمی به حساب می آید.

برندهای معتبر دستگیره درب کارتی

در حال حاضر برندهای مختلفی اقدام به تولید این نوع قفل ها کرده اند اما شاید برخی از آن ها انتظارات شما را بر آورده نسازند. از برندهایی که می توان با اطمینان خاطر بسیار از امنیت خانه و اعضای خانواده خود لذت برد، می توان به یال، سامسونگ، ZKTeco اشاره نمود.

دستگیره درب کارتی شرکت کارن

دستگیره درب کارتی SAMSUNG P820

به این مدل قفل علاوه بر رمز، تا 20 عدد کاربر را توسط کارت می توان معرفی کرد.

دستگیره درب کارتی SAMSUNG H620

دسترسی توسط کارت های مختلف مانند KEY TAG، SMART CARD و حتی کارت های مترو به این نوع قفل، آن را به گزینه ای مناسب برای اماکن اداری تبدیل نموده است.

دستگیره درب کارتی YALE YDM3168

امن ترین و در عین حال با کیفیت ترین دستگیره درب کارتی موجود در بازار، مدل YALE YDM3168 می باشد که شما را از کار با آن پشیمان نخواهد کرد. برند یال تحت لیسانس اسا ابلوی سوئد، بزرگترین و معروف ترین شرکت تولید قفل در جهان، می باشد.

دستگیره درب کارتی GATEMAN A20

شاید اگر این محصول را برای اولین بار دیده باشید، آن را با گوشی های هوشمند اشتباه خواهید گرفت. زیبایی آن چشم شما را نوازش خواهد داد. بزرگترین ویژگی A20، کنترل آن توسط تلفن همراه می باشد. برند GATEMAN نیز تحت لیسانس اسا ابلوی سوئد است.

قیمت بسیار مناسب این مدل از قفل های دیجیتال در کنار ویژگی های منحصر به فرد دسترسی، آن را به گزینه ای مناسب برای کاربران تبدیل نموده است. در بسیاری از مواقع نیازی به صرف هزینه های بیشتر نیست. با رعایت نکات امنیتی در کنار سیستم های امنیتی پیشرفته دستگیره درب کارتی با خیالی آسوده در کنار خانواده خود زندگی کنید.

گذاشتن نظر