قفل در درب ضد سرقت مهم‌ترین و کاربردی‌ترین وسیله است. قفل‌های ضعیف به‌راحتی شکسته می‌شوند و امنیت ندارند. اما قفل‌های قوی در برابر سرقت بسیار مقاوم هستند و به سهولت باز نمی‌شوند و این موضوع اهمیت قفل دیجیتال را بیش از پیش روشن می‌نماید.

قفل‌هایی که در درب ضد سرقت استفاده می‌شوند انواع مختلفی دارند و هرکدام میزان امنیت متفاوتی را تامین می‌کنند. کاملا واضح و مبرهن است که این قفل‌ها نسبت به قفل‌های معمولی بسیار مقاوم‌تر هستند.

انواع مختلف قفل‌های ضدسرقت

یکی از انواع قفل‌های ضد سرقت قفل‌های کامپیوتری هستند که دارای 5 کلید هستند و در صورت گم شدن کلید آن‌ها، تنها راه باز کردن درب عوض کردن قفل است. نوع دیگر این قفل‌ها، انواع هوشمند آن‌ها هستند. این نوع قفل‌ها یا دارای پسورد هستند و یا با کارت و اثر انگشت مالک کار می‌کنند. امنیت این نوع از قفل‌ها نسبت به کامپیوتری بیشتر است. همراه نبردن کلیدهای حجیم یکی از مزیت‌های مهم این نوع قفل می‌باشد که باعث می‌شوند هر چه بیشتر به اهمیت قفل دیجیتال و هوشمند پی ببرید.

این‌که بگوییم قفل دیجیتال ضد سرقت به هیچ وجه باز نمی‌شوند اغراق است. اما می‌توان گفت که این قفل‌ها به سختی باز می‌شوند و برای باز شدن به زمان زیادی احتیاج دارند . همین امر باعث می‌شود تا انگیزه سرقت کاهش پیدا کند. زیرا معمولا سارق وقت زیادی برای باز کردن درب ندارد.

علاوه بر این باید توجه داشت که قفل در درب ضد سرقت فقط در صورتی به درستی کار می‌کنند که درب را به درستی قفل کرده باشیم. در غیر این صورت این نوع قفل‌ها به راحتی مانند قفل‌های قدیمی و مکانیکی باز می‌شوند.

البته قابل ذکر است که قفل دیجیتال معمولا دارای یک آلارم هشدار نیز می‌باشد که در صورت اعمال زور به قفل این آلارم به صدا در می‌آید. این موضوع که یکی از ده‌ها مورد اهمیت قفل دیجیتال می‌باشد که باعث می‌شود سارق علاوه بر نداشتن زمان برای باز کردن این محصولات، ریسک این موضوع را نیز بپذیرد. به همین دلیل اکثر سارقان ترجیح می‌دهند به این نوع قفل‌ها نزدیک نشوند.

اهمیت قفل دیجیتال در امنیتی منزل و محیط کار