آیا قفل الکترونیکی درب برای افزایش امنیت کافی است؟

مدل‌های مختلف قفل الکترونیکی درب با داشتن تکنولوژی پیشرفته و با امکان دسترسی توسط روش‌های جدید مانند اثر انگشت، بلوتوث، سیستم‌های دارای WiFi و … باعث تغییر نحوه ورود به ساختمان شده و با حذف کلید‌های مکانیکی ضمن آسان نمودن ورود و خروج، مشکلات و تهدیدهای امنیتی استفاده از کلیدهای مکانیکی که در قفل‌های قدیمی و مکانیکی وجود داشته را برای همیشه از بین می‌برد.

میزان تاثیر قفل الکترونیکی در افزایش امنیت

قفل الکترونیکی درب با داشتن ویژگی‌های امنیتی پیشرفته مانند: جنس بدنه و آلیاژهای مقاوم به‌کار رفته در آن، سیستم‌های هوشمند ضد سرقت، آلارم‌های هشدار و … به نوبه خود باعث افزایش امنیت ساختمان‌ها شده و خیال شما را بابت حفاظت از درب ورودی ساختمان‌ها راحت می‌نماید.

اما اکثر متخصصان پیشنهاد می‌کنند که جهت افزایش هر چه بیشتر امنیت ساختمان‌ها بهتر است در کنار استفاده از این نوع قفل‌ها از دیگر وسایل امنیتی مانند دوربین‎های امنیتی نیز استفاده نمود. همچنین موارد دیگری مانند نوع درب و پنجره‌ها را نیز باید در نظر گرفت. به این ترتیب و با در نظر گرفتن این نکات امنیت ساختمان به صورت کامل تضمین می‌گردد.

آیا قفل الکترونیکی برای افزایش امنیت کافی است؟

ماریا پری مدیر سابق موسسه پیشگیری از جرم می‌گوید:

قفل الکترونیکی درب بدون کلید بهترین گزینه برای افزایش امنیت خانه‌های هوشمند است. اما باید توجه داشت که این قفل‌ها برای افرادی که اطلاعات کافی در مورد نحوه استفاده از آن‌ها ندارند و از آن تنها برای راحتی در رفت و آمد استفاده می‌نمایند، گزینه مناسبی نمی‌باشد و با رعایت نکردن اصول امنیتی باعث به خطر افتادن امنیت ساختمان و قفل می‌گردند.

امن‌ترین برندهای قفل الکترونیکی درب

خوشبختانه امروزه با افزایش تعداد تولیدکنندگان قفل‌های امنیتی و افزایش رقابت، ویژگی‌های امنیتی بسیار پیشرفته و منحصر به فردی به قفل الکترونیکی درب افزوده شده و از این بابت خیال کاربران را برای استفاده از آن‌ها راحت نموده و تنوع در انتخاب مناسب‌ترین قفل را برای محل کار یا زندگی کاربران به وجود آورده است.

قفل الکترونیکی یال به‌عنوان اولین و بزرگترین برند تولید قفل و یراق یکی از امن‌ترین برندهای قفل الکترونیکی درب می‌باشد که با رعایت استانداردهای امنیتی حرف اول و آخر را در تامین امنیت می‌زند. همچنین برندهایی مانند سامسونگ، August نیز با داشتن استانداردهای جهانی باعث افزایش امنیت ورودی ساختمان‌ها می‌گردد.

افزایش امنیت با امکان کنترل از راه دور قفل الکترونیکی درب

قفل الکترونیکی درب را می‌توان به فناوری‌های دارای بلوتوث و یا WiFi مانند تلفن همراه، لپ تاپ و … متصل و از راه دور کنترل کرد. به این ترتیب بدون نیاز به حضور در محل می‌توان از طریق تلفن همراه از بسته بودن درب ورودی خود اطمینان حاصل نمایید. همچنین در صورت اعمال نیروی غیرمجاز و بروز حوادث امنیتی مانند سرقت پیام هشدار به تلفن همراه شما و یا مراکز امنیتی مانند اداره پلیس ارسال می‌گردد. همچنین با ثبت ورود و خروج افراد می‌توان در صورت نیاز در تاریخ مشخص از اطلاعات ثبت شده استفاده نمود.

آیا قفل الکترونیکی برای افزایش امنیت کافی است؟

نکات امنیتی جهت افزایش امنیت ساختمان‌ها

همانطور که بیان شد قفل الکترونیکی درب به تنهایی برای افزایش امنیت و جلوگیری از حوادث امنیتی احتمالی کافی نمی‌باشد. بنابراین باید به موارد دیگر مانند نصب وسایل امنیتی مانند دوربین، تقویت درب ورودی و … توجه نمود.

  • بهتر است از درب ورودی ضد سرقت با بافت فولادی به جای درب‌های چوبی استفاده کرد.
  • در صورت استفاده از درب چوبی بهتر است آن‌را با صفحات فولادی تقویت نمایید.
  • بهتر است از شیشه‌های نشکن و ضد سرقت در پنجره‌ها استفاده کنید.
  • هر زمان که خانه را ترک نموده‌اید، حتی برای یک مدت کوتاه، بهتر است درب را قفل نمایید. همچنین پس از ورود هم بهتر است درب را قفل کنید.
  • در محل ورودی‌های ساختمان بهتر است از دوربین امنیتی استفاده نمایید.
  • تمامی سیستم‌های امنیتی قفل الکترونیکی درب را فعال نمایید تا با بالاترین ضریب امنیتی از درب ورودی شما حفاظت نماید.
  • از در اختیار قراردادن اطلاعات ورودی قفل الکترونیکی درب خود به دیگران جدا خودداری نمایید.
  • پیشنهاد می‌گردد رمز عبوری قفل الکترونیکی درب خود را پس از مدتی عوض نمایید. این کار باعث جلوگیری از شناسایی آن توسط افراد ناشناس می‌شود. بهتر است در انتخاب رمز عبور از کدهای پیچیده استفاده نمایید.