آدرس: تهران، پاسداران، دشتستان دوم، پلاک ۱۴، واحد ۴
88202561 | تلفن شبانه روزی: 09124770848

آشنایی با نحوه کارکرد و تکنولوژی دستگیره درب رمزی

آشنایی با نحوه کارکرد و تکنولوژی دستگیره درب رمزی

دستگیره درب رمزی

در زندگی امروزی و با توجه به افزایش جرم و جنایت، امنیت یک نگرانی بزرگ برای همه مردم جهان به حساب می آید. تامین امنیت یک مکان بزرگ توسط قفل های مکانیکی بسیار دشوار است. این نوع قفل ها به دلیل استفاده از کلیدها از امنیت بسیار پایینی برخوردار می باشند و در مکان های بزرگ و پر رفت و آمد، دردسرهای بسیاری را با از دست دادن کلیدها به وجود می آورند. دستگیره درب رمزی جایگزین مناسبی برای قفل های قدیمی می باشد.

دستگیره درب رمزی مزایای بسیاری دارد. با شناخت کامل این نوع قفل ها، تعجب خواهید کرد که تا کنون چگونه بدون آن ها زندگی کرده اید. زندگی شما با وجود این محصولات امنیتی و کنترل دسترسی، بسیار امن و راحت تر خواهد شد.

تاریخچه پیدایش صفحه لمسی

آشنایی با نحوه کارکرد و تکنولوژی دستگیره درب رمزی
دانشگاه ایلینویز، پایانه صفحه لمسی PLATO IV خود را در سال 1972 منتشر کرد

تکنولوژی صفحه لمسی در جامعه امروزی بسیار پر کاربرد می باشد به طوری که تصور زندگی کردن بدون آن، بسیار سخت و غیر ممکن است. با وجود این، تنها چند دهه پیش، فناوری صفحه لمسی، مانند ماشین های پرنده، موضوعی علمی و تخیلی به حساب می آمد.

اولین نمونه نسبتا کامل از صفحه لمس در سال 1965 توسط جانسون در انگلستان به بهره برداری رسید. فن آوری اصلی جانسون تنها قادر به پردازش یک بار لمس در هر زمان بود. از آن زمان تا به امروز این فناوری پیشرفت های چشمگیری داشته است که راه اندازی بسیاری از تکنولوژی ها مانند تلفن همراه بدون آن غیر ممکن می باشد.

این تکنولوژی نقش به سزایی در پیشرفت صنعت قفل داشته است. دستگیره درب رمزی محصولی است که با داشتن فناوری صفحه لمسی و با وارد نمودن رمز عبوری یا گذر واژه می توان درب ورودی را باز نمود.

نحوه کارکرد دستگیره درب رمزی

آشنایی با نحوه کارکرد و تکنولوژی دستگیره درب رمزی
نمودار سیستم قفل درب مبتنی بر رمز عبور

صفحه لمس در دستگیره درب رمزی نقش اساسی برای باز نمودن درب ورودی ساختمان دارد. پس از وارد کردن گذر واژه از طریق صفحه لمس، میکروکنترلر، داده های وارد شده را خوانده و آن ها را با داده های ذخیره شده مقایسه می کند. در صورتی که رمز عبوری وارد شده با داده های قبلی مطابقت داشته باشد، میکروکنترلر به نشانه تایید هویت، اطلاعات را به LCD ارسال می کند.

همچنین سیگنال های فرمان به موتور مغزی نیز ارسال می گردد تا با به کار انداختن چرخ دنده ها و حرکت زبانه های مغزی، درب ورودی باز گردد. در صورتی که شخصی برای باز کردن درب از رمزهای اشتباه به صورت مکرر استفاده نماید، میکروکنترلر، تمام سیستم های الکترونیکی را به صورت موقت از کار می اندازد. همچنین با ارسال پیام به بخش امنیتی دستگیره درب رمزی ، آلارم هشدار آن را فعال می کند.

لازم به ذکر است انرژی تمام بخش ها توسط باتری های قلمی AA تامین می گردد.

مزایای دستگیره درب رمزی

آشنایی با نحوه کارکرد و تکنولوژی دستگیره درب رمزی

– عدم استفاده از کلیدهای مکانیکی

کلیدها می توانند طیف وسیعی از مشکلات را برای شما ایجاد کنند؛ به ویژه در اماکن اداری که تعداد زیادی از کارکنان به درب ورودی دسترسی دارند. دستگیره درب رمزی به کاربران این امکان را می دهد که از یک رمز محرمانه برای دسترسی به درب ورودی استفاده نمایند. این امر خطرات و دردسرهای ناشی از سرقت یا از دست دادن کلیدها را برای همیشه از بین می برد.

همچنین می توان به راحتی رمز عبور یک کاربر را از سیستم حذف یا کاربر جدید را به قفل معرفی کرد. بر خلاف قفل های مکانیکی که جایگزین کلیدهای از دست رفته ریسک های امنیتی و هزینه های بالایی را به دنبال خواهد داشت.

– افزایش راحتی

با استفاده از رمز با سرعت بیشتر و راحت تر می توان به درب ورودی ساختمان دسترسی یافت. همچنین با استفاده دستگیره درب رمزی ، نیازی به حمل پارامترهای اضافی مانند کارت و کلید نمی باشد.

کلید شما رمز شماست که در امن ترین جای ممکن یعنی ذهن شما قرار دارد.

– افزایش امنیت

دسترسی به قفل های مکانیکی به دلیل استفاده از سیستم های کلیدی، بسیار آسان می باشد. فناوری های پیشرفته که در دستگیره درب رمزی به کار رفته است، باعث می شود تا دسترسی غیر مجاز به آن غیر ممکن شود. سیستم هایی مانند آلارم هشدار دسترسی غیر مجاز، کنترل ورود و خروج توسط تلفن همراه، قفل کودک و … که خیال شما را از بابت امنیت محل کار یا زندگی و دارایی های ارزشمند راحت می نماید.

– ایجاد محدودیت دسترسی

شما می توانید بر اساس نوع کارکرد مکان مورد نظر، دسترسی های متفاوتی را برای کاربران ایجاد نمایید. به عنوان مثال می توانید برای مدت معینی، کد دسترسی موقت برای کاربران تعریف کنید. به این ترتیب پس از اتمام زمان تعیین شده، رمز به صورت خود به خود از حافظه دستگیره درب رمزی پاک می شود؛ یا برای دسترسی افراد خاص مانند نظافتچی، رمز یک بار مصرف در نظر بگیرید.

ویژگی های دستگیره درب رمزی

آشنایی با نحوه کارکرد و تکنولوژی دستگیره درب رمزی
کنترل دستگیره رمزی توسط کلیدهای مجازی و نرم افزارهای هوشمند تلفن همراه

– کنترل از راه دور

با استفاده از فناوری های مجهز به بلوتوث و اینترنت مانند تلفن همراه، می توانید از راه دور، دستگیره درب رمزی را کنترل نمایید. این ویژگی به نوبه خود باعث افزایش امنیت و راحتی در رفت و آمد کاربران می گردد.

سیستم های امنیتی

سیستم های مانند سیستم امنیت خروج، سیستم ضد سرقت، حریم خصوصی، آلارم هشدار و …، امنیت خانه یا محل کار شما را دو چندان می نماید.

– اتصال به سیستم های هوشمند و امنیتی

دستگیره درب رمزی قابلیت ادغام با سیستم های هوشمند و امنیتی را دارد. این بدان معناست که می توان این نوع قفل ها را برای حالت های مختلف خانه مانند کنترل سیستم های گرمایشی و روشنایی برنامه ریزی نمود. همچنین با اتصال به سایر سیستم های امنیتی و کنترل دسترسی مانند دوربین های مداربسته یا سنسورهای امنیتی، کنترل شما بر خانه یا محل کار بیشتر و بهتر می گردد.

نکات مهم در هنگام استفاده از رمز عبور

آشنایی با نحوه کارکرد و تکنولوژی دستگیره درب رمزی

– حفاظت از کدهای دسترسی

کدهای دسترسی به دستگیره درب رمزی تنها باید در حافظه شما باشند و باید از حمل آن در کیف پول یا ثبت در تلفن همراه خودداری نمایید.

– عدم به اشتراک گذاشتن رمز

در صورت امکان از به اشتراک گذاشتن رمز عبوری خود با دیگران به ویژه در شبکه های اجتماعی خودداری نمایید. زیرا رمز شما، کلید دسترسی به حریم خصوصی و اموال ارزشمند شما می باشد. برای دسترسی سایر افراد در مواقع اضطراری، بهتر است از رمزهای موقت یا یک بار مصرف استفاده کنید.

– عوض کردن رمز عبور به صورت دوره ای

این یک گام مهم برای حفاظت از رمز عبوری است. بهتر است حداقل دو بار در سال، رمز عبوری دستگیره درب رمزی را تغییر دهید. در صورت امکان رمز جدید با رمز قدیمی، کاملا متفاوت باشد.

– استفاده از کد عبور با حداکثر رقم های مجاز

تعداد رقم های رمز عبور در مدل های مختلف دستگیره درب رمزی ، متفاوت می باشد. به عنوان مثال، قفل های سامسونگ، قابلیت شناسایی یک رمز 4 الی 12 رقم را دارد. برای امنیت بیشتر، بهتر است رمزی با 12 رقم برای دسترسی به درب ورودی انتخاب نمایید.

– عدم استفاده از اطلاعات شخصی به عنوان رمز

از شماره هایی مانند تاریخ تولد، شماره تلفن و … به عنوان رمز عبور خودداری کنید. در غیر این صورت افرادی که در اطراف شما زندگی می کنند، می توانند به راحتی رمز شما را تشخیص دهند.

تمام موارد ذکر شده درباره دستگیره درب رمزی و انتخاب رمز اختیاری است، تمامی این موارد ضرورت مطلق است که رعایت آن ها باعث افزایش امنیت و آسودگی خاطر شما و خانواده تان می گردد.

برترین مدل های دستگیره درب رمزی

امروزه اکثر مدل های دستگیره درب رمزی در کنار روش های دسترسی دیگر مانند کارت یا اثر انگشت، دارای صفحه لمس جهت وارد نمودن گذر واژه می باشند. در ادامه به برخی از مدل های پر فروش رمزی در جهان اشاره خواهیم نمود.

Schlage

دستگیره درب رمزی Schlage

بدنه دستگیره رمزی Schlage بسیار مقاوم و ضد سرقت می باشد. همچنین دارای مکانیزم امنیتی جهت جلوگیری از تشخیص رمز توسط رد اثر انگشت است. از ویژگی های منحصر به فرد این نوع قفل، می توان به اتصال با سایر سیستم های هوشمند با استفاده از پروتکل Z-Wave اشاره کرد.

Kwikset

دستگیره درب رمزی Kwikset

این محصول نوعی قفل هوشمند لمسی است که با استفاده از دستورات صوتی، تلفن همراه و رمز قابل کنترل می باشد. همچنین دارای حالت رمزدهی امنیتی جهت جلوگیری از لو رفتن رمز عبوری است. نصب و برنامه ریزی دستگیره رمزی Kwikset بسیار آسان می باشد.

دستگیره درب رمزی Genie

این نوع قفل دارای صفحه لمس منحصر به فردی می باشد که تشخیص رمز عبور را برای دیگران بسیار دشوار و غیر ممکن نموده است.

دستگیره درب رمزی Yale Nest X

دستگیره رمزی Nest X دارای حالت های مختلف رمزدهی مانند رمز یکبار مصرف، رمز موقت و رمز مادر می باشد. از ویژگی های مهم این نوع قفل می توان به قفل اتوماتیک و سیستم ضد سرقت اشاره کرد. همچنین توسط تلفن همراه نیز می توان این نوع قفل یال را کنترل نمود.

دستگیره درب رمزی Samsung DS700

این نوع قفل کره ای مانند همتای خود در شرکت یال، از طراحی زیبا و منحصر به فردی برخوردار است. ویژگی های امنیتی دستگیره رمزی DS700 باعث شده است تا دسترسی غیر مجاز به آن غیر ممکن باشد. DS700 دارای مکانیزم کد تصادفی است که از لو رفتن رمز عبوری جلوگیری می کند.

پست های مرتبط

گذاشتن نظر